Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Jak rozmawiać z trudnymi klientami?
19.04.2022
Jak rozmawiać z trudnymi klientami? To pytanie jest niezwykle popularne w zespołach sprzedażowych przedsiębiorstw. W niniejszym artykule podpowiadamy jak w profesjonalny sposób rozwiązywać konflikty oraz wspominamy o wartości ćwiczeń przygotowujących do pracy z trudnym klientem.
Rozmowa telefoniczna konsultanta podlega konkretnym regułom, zawartym w skrypcie call center. Jak rozmawiać z klientem: stałym lub potencjalnym? Spodziewanym rezultatem rozmowy jest osiągnięcie zamierzonego celu. Dokonanie sprzedaży lub pomoc w rozwiązaniu problemu. Budowanie rozmowy z klientami musi przebiegać według ustalonego schematu i mieć formę dialogu tak, aby klient czuł się komfortowo. A konsultant miał poczucie kontrolowania rozmowy. Istotne jest, by konsultant nie tylko podtrzymywał inicjatywę, ale jednocześnie podczas rozmowy nakierowywał klienta na podjęcie decyzji. Jednym z najważniejszych aspektów w trakcie takiego dialogu jest utrzymanie uprzejmego tonu rozmowy przy zachowaniu twardych ram komunikacji zaczerpniętych ze skryptu. Niekiedy jest to bardzo trudne z uwagi na specyficzne zachowanie klienta. Jak radzić sobie z trudnym klientem? Podpowiadamy.
Obecnie wdrożenie usług call center stało się obowiązkową częścią strategii rozwoju firmy. Efektywne zarządzanie sprzedażą lub rozwiązywanie różnych problemów klienta, związanych z konkretnym produktem czy usługą, warto powierzyć specjalnie wyszkolonemu personelowi. Niekiedy to właśnie poziom telefonicznej obsługi klienta jest wyróżnikiem konkretnej marki na rynku podobnych produktów i usług. Na sukces podczas rozmowy wpływa jednak nie tylko to, w jakim stopniu konsultant jest merytorycznie przygotowany do rozmowy, lecz także tzw. umiejętności miękkie. Jak radzić sobie z trudnym klientem? Poniżej podpowiadamy, co robić, kiedy trzymanie się ustalonego schematu rozmowy i wysoka jakość obsługi nie wystarczy.
Rozmowa z trudnym klientem to jedno z bardziej wymagających wyzwań związanych z pracą w call center. Jak rozmawiać z klientem, gdy nie można znaleźć nici porozumienia i napotyka się na barierę w komunikacji? Istnieją specjalne ćwiczenia i koncepcje służące rozwinięciu umiejętności radzenia sobie z trudnym klientem.
Jednym z nich jest analiza transakcyjna – koncepcja ta została stworzona przez Erica Berne’a i opisana w książce pt. „W co grają ludzie”. Pojęcie analizy transakcyjnej dotyczy zależności stosunków międzyludzkich. Według autora, w procesie komunikacji odgrywamy jedną z ról: rodzica, dorosłego lub dziecka, która odzwierciedla określone modele zachowań. W praktyce wiele trudnych klientów w procesie komunikacji zajmuje pozycję rodzica. W tym przypadku dla konsultanta ważne jest, aby nie pozwolić umieścić siebie w pozycji dziecka, tylko zająć pozycję dorosłego, który – nie tracąc poczucia własnej wartości – potrafi wyrazić szacunek i zrozumienie, jednocześnie mając przed oczami pożądany cel.
Efektywnym ćwiczeniem w procesie nauki rozmowy z trudnym klientem jest także odgrywanie scenek, ćwiczenie uważności podczas słuchania drugiej osoby i obserwowanie siebie i swoich reakcji w trakcie zaistniałych sytuacji konfliktowych.
W sytuacji konfliktowej najważniejsze dla drugiej osoby jest to, żeby jej emocje zostały dostrzeżone i zrozumiane, a problem rozwiązany.
W agencji Marketing Relacji Sp. z o.o. organizujemy zespoły i profesjonalną obsługę projektów call center. Jak rozmawiać z klientem oraz odnosić sukcesy biznesowe uczymy w ramach naszych szkoleń. Doszkalamy zespoły z ogólnej wiedzy prowadzenia rozmów przez telefon. Dużo uwagi przykładamy do prowadzenia rozmów w formie relacyjnej. Dlatego ważna jest dla nas dotychczasowa historia rozmów z danym klientem lub daną grupą potencjalnych klientów. Drugi rodzaj szkoleń dotyczy dobrego poznania produktu lub usługi. W szczególności ważne są przewagi konkurencyjne. Jeśli konsultant dowie się, co dla klienta jest ważne i umiejętnie skorzysta z faktycznych przewag konkurencyjnych, wówczas ma dużą szansę powodzenia w rozmowie. Kolejnym wyróżnikiem projektów, które prowadzimy lub wspomagamy, jest określenie poszczególnych etapów projektu. Bieżący monitoring i doszkalanie wybranych zespołów i osób gwarantuje wysokie wyniki. W naszych projektach często i na bieżąco badamy satysfakcję klientów. Dzięki temu na każdym etapie lejka sprzedażowego wzrastają efekty od co najmniej kilku do nawet kilkudziesięciu procent. Natomiast przy dobrej współpracy wszystkich zespołów w projekcie końcowe wyniki są nawet o 100% i 200% wyższe. Już od 25 lat pomagamy firmom w budowaniu efektywnych zespołów call center, wywierających wpływ nie tylko na wyniki sprzedażowe, lecz także na pozytywne postrzeganie marki.
Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.