Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Dobra analiza danych, pozyskanie ważnych informacji oraz proces komunikacji z Klientami jedynym kluczem do sukcesu

Dobra analiza danych, pozyskanie ważnych informacji oraz proces komunikacji z Klientami jedynym kluczem do sukcesu

Dobra analiza danych, pozyskanie ważnych informacji oraz proces komunikacji z Klientami jedynym kluczem do sukcesu

26.09.2014

Po każdej kampanii robisz szczegółowe analizy wyników akcji? Szczegółowo analizujesz poszczególne segmenty bazy danych? Dostawca baz wykonuje analizę według optymalnej bazy – kierując się kryteriami zawartymi w swojej bazie, dostarczając tym samym optymalne targety do nowych wysyłek lub kampanii CC, SMS bądź mailowych? Przy kolejnych kampaniach korzystasz ze wszystkich informacji poprzedniej kampanii? Każda Wasza kampania jest bardziej efektywna o co najmniej kilkadziesiąt procent?

Jeśli odpowiedź na każde z powyższych pytań brzmi twierdząco, nie musisz dalej czytać tego posta. Ale jeśli choć na jedno pytanie odpowiedź brzmi NIE, to warto przeczytać do końca, w jaki sposób można uzyskać poprawić efekty z Projektów.

Coraz mniejszą wagę przykłada się do analizy danych – a to przecież wyciąganie wniosków z działań sprawia, że kolejne  projekty będą bardziej efektywne.. Jak podaje GoSquared, tylko 42% osób zarządzających małymi firmami posiłkuje się analizą danych w podejmowaniu decyzji biznesowych. Dobra analiza uzmysławia nam, czy działania, których się podejmujemy, są działaniami skutecznymi i pożądanymi dla nas.  Z naszych danych wynika jednak, że mniej niż 5% firm oferuje swoim klientom analizę – i nie mamy tutaj na myśli suchych raportów. Analiza jest usługą dodatkową, a w pogoni za oszczędzaniem, często z niej rezygnujemy, myśląc krótkofalowo i nie widząc długofalowych efektów.
A co najważniejsze – na 100 firm, które wykonują analizy kampanii, tylko ok. 20% firm wykonuje analizy pogłębione z podziałem na poszczególne segmenty klientów, z tego kolejne 20% zna szczegółowy profil klienta, zna jego preferencje komunikacji bezpośredniej czy też jego potrzeby i preferencje zakupowe.Warto zwrócić uwagę na to, jaką posiadamy pozycję w branży i na rynku i kto jest nasza największą konkurencją.  Jak nas postrzegają nasi Klienci?

Oprócz ogólnego spojrzenia na nasze działania marketingowe, warto skupić się także na analizie raportów z działań. W tym miesiącu opisywaliśmy case study naszego klienta, firmę prowadzącą lekcje z języków obcych. O ile same tabelki mogą szybko uzmysłowić nam statystyki i liczby (niektóre zależności między bazami widać po pierwszym rzucie oka), o tyle niektóre wnioski warto szerzej wytłumaczyć (jedna z baz miała wysoką efektywność nie tyle z powodu słabszej jakości pozostałych, ale ze względu na to, iż to baza danych posiadana przez MarketingRelacji i nie jest ona osiągalna nigdzie indziej poza firmą).

Równie istotne są nie tylko analizy, ale także badania naszych Klientów – ich potrzeb, ich stylu życia, ich oczekiwań. Badania pomogą nam w stworzeniu bazy opartej na marketingu relacji, którą możemy później wykorzystywać przy działaniach powiązanych z targetowaniem behawioralnym. Jak już pisaliśmy w naszych tekstach, jest to metoda niezwykle skuteczna i stanowi narzędzie, po które coraz częściej i coraz chętniej sięgają marketerzy – i które coraz częściej i coraz chętniej doceniają sami Klienci, bo informacje marketingowe trafiają do osób faktycznie zainteresowanych oferowanymi produktami.

Jeśli już dość precyzyjnie pokreśliliśmy np. profil naszego Klient biznesowego, to w dalszym ciągu zdecydowana większość firm nie zna z imienia i nazwiska osoby, która podejmuje decyzje zakupowe. Nie wspominamy już, że nie wiemy, kiedy dana firma czy osoba planuje zakup produktu lub usługi, które oferuje nasza firma.

Zamiast wysyłać kolejne mailingi „na ślepo” i realizować kampanie telemarketingowe do naszej grupy docelowej, kierując się jak najniższym kosztem jednostkowym jednego kontaktu, może warto wcześniej pozyskać w/w informacje od Klientów? Może warto po analizie wyników rozmów poprzedniej kampanii tak zaplanować każde kolejne działania, aby kolejna komunikacja co do formy  i do terminu była zapowiedziana i oczekiwana przez potencjalnych Klientów? A co najważniejsze, może warto skorzystać w pełni z cennych informacji pozyskanych w poprzedniej kampanii w taki sposób, aby każda kolejna kampania Waszej firmy była zdecydowanie bardziej efektywna?

Jak oceniasz ten artykuł?
[Total: 0 Average: 0]

Kategorie bloga

O Redakcji i Blogu

Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.

Marketing Relacji Sp. z o.o., ul. Mangalia 4, lok. 206, 02-758 Warszawa, KRS 0000322803, NIP 951-22-75-561, Kapitał zakładowy: 200 000 zł
© 2025 Marketing Relacji Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.