Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Praca zdalna – 7 rzeczy o których nikt nie mówi.

Praca zdalna – 7 rzeczy o których nikt nie mówi.

Praca zdalna – 7 rzeczy o których nikt nie mówi.

12.03.2020

Praca zdalna – 7 rzeczy o których nikt nie mówi. Home office – jeden z bardziej wymyślnych warunków zdalnej pracy – wydaje się być dobrym rozwiązaniem dla pracowników w wielu branżach. I w większości tak jest. Firmy, które zachęcają i wspierają pracę zdalną, często zgłaszają wyższy poziom utrzymania i zaangażowania pracowników, większe zadowolenie pracowników, zwiększoną produktywność i autonomię oraz wiele innych korzyści.

Praca taka ma wiele zalet, ale ma również wady, o których nie mówi się głośno.
Praca zdalna – 7 rzeczy o których nikt nie mówi, które należy wiedzieć, zanim podejmiesz pracę zdalną w pełnym wymiarze godzin.

1. Czasami poczujesz się pominięty. 

W każdej firmie odbywają się wewnętrzne spotkania w których uczestniczą pracownicy. Przekazywane są informacje, do których osoby pracujące zdalnie mogą nie mieć dostępu. Również relacje między pracownikami, typu przerwa na kawę, lunche mogą być tym, czego brakuje w nowym życiu pracownika zdalnego. Kot czy pies w domu, nie zastąpi nam relacji interpersonalnych.

Co można z tym zrobić?

Praca zdalna – 7 rzeczy o których nikt nie mówi. Stopień, w jakim można złagodzić uczucie wykluczenia w dużej mierze zależy od charakteru relacji z firmą. Tylko pracownik możesz zdecydować, jak chce być zaangażowany w swoją firmę jako zdalny pracownik. Wiele firm zezwala lub zachęca do korzystania z narzędzi online, aby pomóc pozostać w kontakcie z pracownikami zdalnymi. Koniecznie należy z tego rodzaju narzędzi korzystać, jeśli są one dostępne. Należy również od czasu do czasu bywać w biurze, jeśli tylko jest taka możliwość.

2. Praca w sieci jest DUŻO trudniejsza dla pracowników zdalnych.

Bez codziennych połączeń z firmą i współpracownikami może być trudniej dowiedzieć się o nowych możliwościach w firmie, branży lub o tym, co na bieżąco się dzieje. Nawet jeśli śledzimy nowości w swojej branży, zbyt łatwo jest przegapić aktualizacje i sprawy ważne, które mogą prowadzić do zyskownych relacji w firmie w przyszłości.

Co można z tym zrobić?

Praca zdalna – 7 rzeczy o których nikt nie mówi. Jeśli pracownik zdalny mieszka w/lub w pobliżu dużego miasta, prawdopodobnie istnieją grupy spotkań dla profesjonalistów w swojej dziedzinie. Jest wiele innych wydarzeń sieciowych, w których może wziąć udział. To prawda, że ​​być może będzie musiał wstać nieco wcześniej niż zwykle, ale poświęcenie jest często konieczne, jeśli chodzi o rozwój kariery.

Jeśli natomiast nie może znieść myśli o opuszczeniu domowego biura, istnieje wiele sposobów na pozostanie w kontakcie online. Grupy LinkedIn są w tym zaskakująco dobre, więc powinien dołączyć do grup odpowiednich dla jego roli oraz branży i wziąć udział w dyskusji.

3. Oczekiwania dotyczące wydajności mogą się różnić.

W zależności od oczekiwania pracodawcy w kwestii jak wiele pracownik zdalny powinien zrobić, oczekiwania obu Stron mogą się bardzo różnić. Ważne jest jednak, aby wszyscy byli po tej samej stronie pod względem oczekiwań. Praca zdalna – 7 rzeczy o których nikt nie mówi. Ważne aby zakładać bardzo realistyczne cele.

Co można z tym zrobić?
Nie ma dwóch takich samych uzgodnień dotyczących pacy zdalnej, więc ważna jest rozmowa z przełożonym o Twoich oczekiwaniach. Podobnie, ważne jest dokładne zrozumienie, czego oczekuje się od Ciebie jako pracownika zdalnego – w tym godziny pracy i dostępność.

4. Samotność.

Ten aspekt pracy zdalnej jest jednym z najmniej dyskutowanych. Praca zdalna dla wielu osób, kojarzy się z odpowiadaniem na e-maile, telefonami, działaniami wg zakresu obowiązku, ale o wiele mniej mówi się o tym, jak samotna może być praca z domu.

„Samotność długodystansowego pracownika” jest mieczem obosiecznym. Z jednej strony samotność może być niezwykle korzystna dla wydajności. Z drugiej strony ciągła izolacja może szybko stać się własną straszliwą rozterką.

Co można z tym zrobić?
Na szczęście jest to jedna z najprostszych wad zdalnej pracy do rozwiązania. Jeśli pracownik zdalny potrzebuje zgiełku przebywania w otoczeniu innych ludzi, kawiarnie stanowią doskonałe miejsce do pracy. (Oczywiście nie zalecam pracy w miejscach publicznych np. w kawiarniach w okresie pandemii #koronawirusa).

Pracownik może skorzystać z obiektów coworkingowych, oferujących przyjazną atmosferę pracy i świadczenia, których można oczekiwać od biura, takie jak sale konferencyjne, poczęstunek, a nawet spotkania przedsiębiorców. Wiele miejsc coworkingowych oferuje inne dodatkowe korzyści dla pracowników zdalnych – w tym bardzo potrzebny kontakt z ludźmi.

Kolejnym balsamem na rzecz samotności zawodowej są Social Media. Jednak, podobnie jak w przypadku nieoczekiwanych wizyt biurowych ze strony współpracowników w biurze, należy pamiętać, kiedy to zakończyć i wrócić do pracy.

5. Samokierujące uczenie się nagle staje się kluczowe.

Nawet jeśli zdalny pracownik ma szczęście pracować dla firmy, która aktywnie inwestuje w swoich pracowników nadal musi być proaktywny, jeśli chodzi o uczenie się i doskonalenie nowych umiejętności.

Co można z tym zrobić?
Po pierwsze, być może zdalny pracownik nie będzie musiał nic z tym zrobić poza rozmową z kierownikiem. Jeśli jego firma ma programy doskonalenia umiejętności, być może nie będzie musiał zrobić nic więcej niż powiedzieć, że chcesz wziąć udział w zajęciach, a następnie to zrobi.

Tylko od pracownika zależy, czy zrobi wszystko, co w jego mocy, aby pozostać profesjonalnym i konkurencyjnym. Na szczęście nie brakuje zasobów internetowych dostępnych na wszystko. Są też doskonałe publikacje książkowe. Dlatego bez względu na to, gdzie się mieszka i co robi, zawsze można uzyskać dostęp do wysokiej jakości zasobów edukacyjnych nie tylko online.

Praca zdalna może być doskonałą okazją, aby poświęcić cały zaoszczędzony czas na dobre wykorzystanie, więc pracownik powinien być proaktywny w uczeniu się nowych umiejętności.

Oczywiście należy jeszcze uwzględnić koszty publikacji oraz czasu koniecznego na zgłębianie wiedzy.
Zwykle jest to inwestycja, która bardzo się opłaca.

6. Praca zdalna to umiejętność.

Praca zdalna zmusza do bycia bardziej zręcznym komunikatorem. Zmusza również do zaradności, szczególnie jeśli pracuje się w obszarze o ograniczonej łączności lub zasięgu komórkowym.
Problemy z komputerem? Pracownik powinien dopilnować, aby mieć rozwiązania na każdą okoliczność, i być przewidywalnym.

Tego rodzaju gotowość może być pożądaną cechą potencjalnego zatrudnienia, podobnie jak silna etyka pracy, której potrzebuje pracownik, aby odnieść sukces jako pracownik zdalny. Komunikacja online nigdy nie była łatwiejsza, ale umiejętność dobrej komunikacji online wymaga określonych predyspozycji.

Co można z tym zrobić?
Zamiast postrzegać to jako problem do rozwiązania, należy pomyśleć o tym jako o okazji do rozwijania nowej umiejętności.

Przejście z pełnego etatu do pracy zdalnej może być poważną zmianą dla niektórych osób. Na szczęście bycie produktywnym jako pracownik zdalny to umiejętność, której można się nauczyć jak każdej innej. Osiedlenie się zajmuje trochę czasu, tak jak podczas pierwszych tygodni na nowym kontrakcie. Przydatne stają się aplikacje do zarządzania produktywnością i zarządzaniem czasem.

Jeśli zarządzanie czasem nie jest najmocniejszym atutem, istnieje wiele aplikacji, które pomogą pozostać skupionym. Jeśli praca w kuchni nie działa, należy spróbować pracować w kawiarni lub w lokalnej bibliotece. Jeśli pracownik pracuje wydajniej w nocy niż w ciągu dnia, niech pracuje w nocy. Niezależnie od tego, jak to zrobi, należy pomyśleć o swojej nowej zawodowej wolności jako umiejętności do opanowania.
Należy również pamiętać o tym, że często trzeba być w bieżącym kontakcie z pracownikami, klientami lub Dostawcami. Dlatego trzeba również uwzględniać ich godz. pracy.

7. To nie jest dla wszystkich – i to jest OK.

Być może najmniej dyskutowanym aspektem pracy zdalnej jest to, że nie jest ona dla wszystkich. Niektórym brakuje dyscypliny wymaganej do skupienia się w całkowicie nowym, rozpraszającym środowisku, szczególnie jeśli dana osoba pracuje w domu. Inni po prostu nie mogą pracować bez szumu zajętego biura lub zwykłych żartów kolegów z pracy. Inni nie potrafią skupić uwagi na pracy, kiedy w pobliżu są inni domownicy lub zwierzęta domowe.
Bez względu na przyczynę, nie wszyscy nadają się do pracy zdalnej – i to jest w porządku.

Co można z tym zrobić?

Jeśli pracownik zastanawia się nad przejściem z biura do pracy zdalnej, tylko faktyczne wykonanie tej czynności pokaże, czy jest to odpowiednie dla niego, czy nie. Jeśli spróbuje, a to się nie powiedzie, to też będzie w porządku. Jednak, ważne jest, aby dać sobie wystarczająco dużo czasu na ocenę, czy jest to dobre dopasowanie. Dostosowanie może trochę potrwać, więc należy się upewnić, że tego właśnie chcemy.
Mamy nadzieję, że przedstawiliśmy realistyczny pogląd na pracę zdalną, nie tylko dla pracowników zdalnych ale również dla pracodawców.

Artykuł został przygotowany na podstawie Dan Shewan z Wielkiej Brytanii, który jest dziennikarzem i specjalistą od Internetu. Prace Dana pojawiły się w wielu publikacjach drukowanych i internetowych, w tym The Guardian, The Daily Beast, magazyn Pacific Standard, The Independent, McSweeney’s Internet Tendency i wielu innych artykułach.

Obecny wyjątkowy czas w którym się znaleźliśmy, dla wielu pracowników będzie doskonałą okazją do sprawdzenia się w nowej sytuacji – zdalnego pracownika.

Dla jednych będzie to sprawdzian wykorzystania ich umiejętności pracy zdalnej.
Dla drugich będzie to docenienie wielu zalet zespołowej pracy w firmie.

A Waszym zdaniem o jakiej zalecie lub wadzie pracy zdalnej warto wspomnieć?

Jak oceniasz ten artykuł?
[Total: 0 Average: 0]

Kategorie bloga

O Redakcji i Blogu

Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.

Marketing Relacji Sp. z o.o., ul. Mangalia 4, lok. 206, 02-758 Warszawa, KRS 0000322803, NIP 951-22-75-561, Kapitał zakładowy: 200 000 zł
© 2024 Marketing Relacji Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.