Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Jakie efekty można uzyskiwać z wysyłek SMS?

Jakie efekty można uzyskiwać z wysyłek SMS?

Jakie efekty można uzyskiwać z wysyłek SMS?

17.11.2022

Wysyłki SMS i wysyłki MMS są jednym z najbardziej efektywnych form komunikacji marketingowej są. Mówiąc o efektach należy mieć na uwadze, że przy tej formy komunikacji można rozróżnić trzy miary efektywności:

 1. Wskaźnik dostarczalności oznacza ilość dostarczonych SMS-ów do wysłanych SMS-ów.
 2. Open Rate oznacza liczbę wyświetlonych SMS-ów do liczby wysłanych SMS-ów.
 3. Wskaźnik konwersji oznacza liczbę odpowiedzi na wezwanie do działania np. przysłanie zapytania.

Wskaźnik dostarczalności sms

Wskaźnik dostarczalności zależy głównie od jakości bazy i formy komunikacji. Na pierwszym etapie o ilości dostarczonych wiadomości decyduje jakość i aktualność bazy danych. Należy jednak pamiętać, że przy masowej wysyłce mailingowej realizowanej o tzw. zimną bazę, zwykle bardzo duża ilość niezamówionych wiadomości z wysyłek e-mail trafi do spamu. Warto również pamiętać o tym, że nie tylko RODO, ale przede wszystkim systemy antyspamowe są coraz lepsze i procent wysyłanych maili jest z miesiąca na miesiąc coraz większy.

Wskaźnik Open Rate (OR)
Dlatego obecnie bardzo dobrym wynikiem jest, jeśli choć 1 proc. maili zostanie odczytany przez adresatów. Oznacza to, że zwykle wskaźnik open rate (OR) jest mniejszy niż 1 proc.

Porównując wysyłki mailowe do wysyłek SMS lub MMS zdecydowanie korzystniej wypadają kampanie SMS lub kampanie MMS. W zależności od jakości bazy, procent dostarczonych wiadomości waha się najczęściej od 90 do ponad 99 proc. Natomiast wskaźnik OR przy wysyłkach SMS wynosi od 97 proc. do powyżej 99 proc. Wskaźnik OR przy wysyłkach MMS jest na podobnych poziomie, a kiedy nawet wyższym.

Wskaźnik konwersji
Wskaźnik ten bardzo zależy od następujących czynników:

 1. Rodzaju baz danych – ważne jest czy wysyłkę kierujemy do aktualnych klientów, byłych klientów, potencjalnych klientów – z którymi adres zbudował już jakieś relacje biznesowe, czy wysyłka kierowana jest całkowicie do zimnej bazy danych tj. do potencjalnych klientów, z którymi adresat nie ma żadnych relacji.
 2. Dobór grupy docelowej – targetowanie wg profilu demograficznego i danych behawioralnych.
 3. Formy komunikacji – zwykle najwyższe efekty przynoszą osobiste spotkania handlowe, następnie zdalne spotkania, później rozmowy telefoniczne, wysyłki pocztowe papierowe, tzw. direct mail, wysyłki MMS, wysyłki SMS, a na samym końcu wysyłki email.
 4. Marki firmy – im bardziej znana na rynku, tym większa efektywność wysyłki.
 5. Domeny klienta – atrakcyjność grafiki, treść i logika strony www.
 6. Produkt / usługa – na ile oferowany produkt jest atrakcyjny.
 7. Atrakcyjności promocji – na ile promocja jest dopasowana do grupy docelowej i atrakcyjna.
 8. Temat komunikatu – tytułu maila lub tematu SMS lub tematu MMS.
 9. Treść komunikatu – atrakcyjności i zwięzłości przesyłanych informacji.
 10. Grafiki – atrakcyjności dobrego dopasowania grafiki przy wysyłkach MMS, direct mail oraz e-mail.
 11. Systemu do wysyłek – rodzaju systemu, z którego dokonujemy wysyłki. Dla przykładu jedne systemy przy wysyłkach SMS umożliwiają automatyczne odpowiadanie na SMS, a przy innych numer telefonu należy wpisać w treści.
 12. Wykonawcy wysyłki – czyli kto realizuje wysyłkę. Czy wysyłkę przygotowuje realizuje firma samodzielnie, czy korzysta z usług zewnętrznego partnera tj. firmę outsourcingową.

Realizując wysyłki samodzielnie, firmy ograniczają się jedynie do własnych zasobów, w tym do własnych baz danych, własnego know how i posiadanego doświadczenia – zwykle przez mały zespół marketingu.

Firmy outsourcingowe – agencje marketingowe zwykle dzielą się na dwie grupy:
Grupa A.
Firmy, które posiadają duże know how i doświadczenie. Podzielą się z klientem i doradzą najlepsze i sprawdzone rozwiązania, w tym zaproponują różne rodzaje testów i przygotują efektywne treści. Dodatkowo dostarczą dobrej jakości, sprawdzoną bazę, a ponadto zaproponują najlepsze rozwiązania techniczne.
Grupa B.
Firmy, które ograniczają się do wykonanie wysyłki od strony technicznej.

Biorąc wszystkie powyższe czynniki pod uwagę, należy pamiętać o tym, że efekty dotyczące promocji tego samego produktu lub usługi, bardzo trudno jest określić. Efekty pomiędzy wysyłkami mogą się różnić nawet 10-krotnie i więcej.

Dlatego zwykle dobrze jest pracować z zewnętrznym, doświadczonym partnerem, z którym można wypracować najlepsze rozwiązania na etapie działań testowych.
Po wykonaniu testów konieczna jest dokładna analiza wielu ww. czynników. Kolejne działania przy dobrej współpracy stron powinny być realizowane przy znacznie wyższej skali i coraz wyższych efektach.

Nasz Zespół posiada bardzo duże doświadczenie w rozwoju projektów w efektywnych modelach biznesowych. Ze swojej strony robimy wiele, aby efekty były jak największe, a do współpracy zapraszamy klientów z ciekawymi produktami / usługami i ambitnymi celami biznesowymi.

W celu otrzymania niezobowiązującej oferty, prosimy o kontakt telefoniczny lub przysłanie założeń mailem lub poprzez formularz.

[[[["field47","equal_to","2"]],[["show_fields","field48"]],"and"]]
1 Step 1
Nazwa firmy
Adres www
Imię i Nazwisko
Nr telefonu
Opis Usługi – założenia w punktach
0 /
Administratorem Twoich danych osobowych jest Marketing Relacji Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie tutaj dane będziemy przetwarzać w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.
Previous
Next
FormCraft - WordPress form builder
Jak oceniasz ten artykuł?
[Total: 1 Average: 5]

Kategorie bloga

O Redakcji i Blogu

Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.

Marketing Relacji Sp. z o.o., ul. Mangalia 4, lok. 206, 02-758 Warszawa, KRS 0000322803, NIP 951-22-75-561, Kapitał zakładowy: 200 000 zł
© 2024 Marketing Relacji Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.