Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Światowe trendy biznesowe na 2018 rok

Światowe trendy biznesowe na 2018 rok

Światowe trendy biznesowe na 2018 rok

11.01.2018

Nowe trendy w marketingu przychodzą i odchodzą natomiast fundamentalne zasady strategii biznesowej pozostają – niezmienione.

Przełom roku to okres, w którym wszyscy robią podsumowanie a eksperci wyznaczają nowe trendy.
Najważniejsze trendy dla Twojej firmy na 2018 rok wg Marca Emmer – Prezydenta Optimize Inc. -Specjalisty ds. Strategii i planowania strategicznego z USA, to:

 • Przygotuj zwinny plan strategiczny, który może ulec zmianie w każdej chwili. Sprawdzaj go raz na kwartał, aby mieć pewność, że jesteś w stanie wykorzystać możliwości firmy i rynku.
 • Zatrudnij ludzi, zanim ich potrzebujesz. Jeśli gospodarka będzie się nadal rozwijać, a poziom bezrobocia spadnie, znalezienie talentu będzie prawie niemożliwe.
 • Zainwestuj w technologię i wykorzystaj narzędzia do współpracy, które pozwolą Twojemu Zespołowi być efektywnym w dowolnym miejscu i czasie.
 • Zapytaj swój Zespół kierowniczy, w jaki sposób technologia i potencjał Twojej firmy jest strategiczną zaletą? Jeśli Twoja firma nie ma w tym zakresie Ekspertów, znajdź ludzi z zewnątrz, którzy to robią.
 • Bądź najlepszym pracodawcą w swojej branży.
 • Bądź najlepszym dostawcą. Biorąc pod uwagę tempo zmian, klienci oczekują terminowej dostawy, doskonałej jakości i płynnej komunikacji. Bądź elastyczny, aby Twój Zespół mógł szybko działać, aby sprostać zmieniającym się wymaganiom klientów.
  Więcej: https://www.inc.com/marc-emmer/18-business-trends-that-will-shape-world-in-2018.html

Jako ciekawostkę dodam, że w 2017 roku największe zapotrzebowanie w Polsce (i w innych krajach) jest na stanowisko: Analityk procesów biznesowych z dużym doświadczeniem.
Najlepsi Eksperci w tej dziedzinie są najbardziej poszukiwani i lepiej opłacani niż nawet informatycy!

Obecnie w Niemczech, ale również i w Polsce zdecydowanie najważniejsze znaczenie w rozwoju biznesu mają zintegrowane działania. Jest to połączenie wielu form komunikacji bezpośredniej, które powinny być zintegrowane z działaniami na stronach firmy i w Internecie. Kluczowe jest umiejętne połączenie takich działań w odpowiedniej kolejności.

Integracja dotyczy również działań na własnych bazach (aktualnych, regularnych i nieregularnych Klientów, byłych i potencjalnych Klientów) z leadami i bazami zewnętrznymi.

Łącząc w odpowiedni sposób wszystkie formy komunikacji bezpośredniej, na wszystkich w/w bazach, oraz działania w internecie, które są prowadzone we własnej firmie oraz w firmach zewnętrznych można wypracować znacznie większe przychody, a zwłaszcza zyski. Do tego potrzebny jest Zespół odpowiadający za strategię działań na czele z doświadczonym Kierownikiem Projektu, który będzie odpowiedzialny za planowanie, monitoring procesów, analizę i stałe doskonalenie wyników.
Prawie każda firma nie tylko w Polsce, ale również w krajach wiodących w marketingu, takich jak
np. USA stosunkowo słabo wykorzystuje własny potencjał, w tym potencjał obecnych Klientów i baz danych. Zwykle dużo uwagi poświęca się na pozyskiwanie Klientów. Na „modne trendy” przeznacza się spore budżety. Dla przykładu w 2017 roku najwięcej budżetów przeznaczyły firmy na kampanie w internecie. Z budżetu na reklamy internetowej aż 44% wydano w Google i 18% na Facebooku. Dzieje się to kosztem komunikacji z obecnymi i byłymi Klientami lub takimi, z którymi wcześniej prowadzone były rozmowy. A jak wiadomo, koszty utrzymania, dosprzedaży i budowania wartości Klientów są znacznie niższe niż koszt pozyskania Klientów.

 

W tym 2018 roku należy koniecznie uwzględnić zmiany w prawie dotyczące Ustawy RODO.
Zmiana ta wiąże się m.in. z koniecznością pozyskania zgód do własnych baz danych.  Należy możliwie jak najszybciej zrealizować takie działania, które spowodują pozyskanie wysokiej jakości prawie wszystkich zgód od swoich Klientów wszystkich grup tj. aktualnych, byłych i potencjalnych Klientów. W związku z tym, że to jest strategiczny projekt warto skonsultować go z doświadczonym Partnerem. Tym bardziej, że działania w obu zakresach da się połączyć obniżając koszty i zwiększając rezultaty Projektu.
Jeśli Twoim strategicznym celem jest zwiększenie zysków, to warto już teraz zaplanować i realizować działania w tym kierunku. Poznaj pięć kierunków które wg GrapePress pomogą zrealizować Twój nadrzędny cel strategiczny.

 1. Buduj nowe relacje biznesowe. Jeśli w każdym tygodniu wyznaczysz sobie cel tylko jednego nowego spotkania podczas lunchu lub rozmowy biznesowej. Uśmiechniesz się, gdy pomyślisz o swoich 52 nowych relacjach pod koniec 2018 roku.
 2. Wygeneruj więcej poleceń klientów. Po pierwsze, potrzebujesz pewności, że klienci są zadowoleni z Twojej usługi. Wdróż ankietę badania zadowolenia klienta, aby zmierzyć satysfakcję i skłonność do polecania innych. Następnie przypomnij klientom, jak ważne są dla Twojej firmy te polecenia..
 3. Popraw swój wizerunek lub reputację. W razie potrzeby popraw stronę internetową, dostarcz atrakcyjne informacje biznesowe, dodaj świetne referencje. Wszystkie te czynności wymagają czasu, a po połączeniu znacznie poprawią pierwsze wrażenie Twojej firmy.
 4. Spraw, aby telefony do Twojej firmy częściej dzwoniły. Potrzeba miesięcy, aby przetestować i wdrożyć właściwą kombinację działań. Okres ten można skrócić wypracowując najbardziej efektywne rozwiązania i wyższy zwrot z inwestycji współpracując z doświadczonym Partnerem.
 5. Zamień więcej potencjalnych klientów w aktualnych, a później w stałych klientów. Niezależnie od tego, co i komu sprzedajesz upewnij się, że rozumiesz zachowanie “kupującego” i dostosuj swój proces komunikacji. Zapewni to szybsze reakcje, lepszą obsługę kontaktów i wyższe efekty.

W roku 2017 coraz więcej Klientów przekonało się jak ważne i strategiczne – w zakresie zwiększenia zysków jest badanie poziomu satysfakcji klienta. Przypomnę, że już 15 lat temu tj. w 2003 roku Fred Reichheld (USA) powiedział, że dla każdej firmy najważniejszym wskaźnikiem w rozwoju firmy jest wskaźnik satysfakcji klienta. Na rynku w Polsce pojawiło się już kilka rozwiązań. Nadal najbardziej popularnym wśród dużych firm jest wskaźnik NPS, który jak wiemy jest popularny w korporacjach międzynarodowych, ale nie jest doskonały. Dlatego  NPS do chwili obecnej zmienił trzy razy skalę ocen. Od 2008 roku bardzo uważnie przyglądamy się temu wskaźnikowi. Przez wiele lat promowaliśmy go wśród liderów.

W ubiegłym roku (2017) zauważyliśmy, że wyniki wskaźnika NPS są mało miarodajne, ponieważ w określonych przypadkach firmy które, posiadają więcej zadowolonych Klientów i otrzymują lepsze oceny, ich wynik NPS jest niższy od firm konkurencyjnych, które słabiej dbają o relacje z Klientami.
Obszar ten jest szczególnie ważny, ponieważ dla wielu Prezesów i Managerów jest to główny wskaźnik określający trendy firmy. Tym bardziej, że wiele firm uzależnia ocenę pracowników na podstawie wskaźnika satysfakcji Klientów.

Warto dodać, że nasza Spółka posiada własną metodę i system informatyczny do badania wskaźnika satysfakcji Klientów zwaną Badanie SRP©. W odróżnieniu od NPS, nasze badanie jest bardziej dokładne. Drugim istotnym wyróżnikiem jest możliwość natychmiastowego zwiększenia sprzedaży. Nasze badanie jest również dobrym narzędziem do wsparcia w pozyskiwaniu poleceń i leadów.
Podsumowując.
Główne trendy biznesowe są niezmienne. Prawie każda Firma nadal oczekuje największych przyrostów przychodów i redukcji kosztowności. Oznacza to, że niezmiennie najważniejszym wskaźnikiem KPI jest wzrost rentowności firmy. W celu zwiększenia tego wskaźnika zawsze pomocny jest doświadczony Doradca lub zewnętrzna Firma – posiadająca wiele know-how oraz bardzo duże doświadczenie w obszarze pozyskiwania i obsługi klientów. Warto analizować trendy w swojej branży oraz główne wskaźniki KPI. Z zewnątrz łatwiej dostrzec to co najszybciej można poprawić, najmniejszym nakładem kosztów.

Warto pracować nie tylko nad pozyskiwaniem nowych Klientów ale również nad  zamianą Klientów w stałych, coraz bardziej wartościowych. Należy stale także pracować nad: poprawą obecnych procesów, wskaźnikiem satysfakcji klientów, zmniejszeniem churn u (migracja Klientów) i wydłużeniem tzw. średniego czasu życia klienta. Powyższe działania przyczynią się do zwiększenia rentowności firmy. Wspólnie łatwiej jest zrealizować biznes plan roku 2018.

Chociaż jest dopiero początek 2018 roku, to co teraz zrobisz, będzie miało duży wpływ na wyniki:
w tym miesiącu, w kwartale oraz roczne wyniki, które będziesz sprawdzał na koniec roku.

Z doświadczenia wiem, że po analizie wyników z 2017 roku istnieje co najmniej jeden obszar, w którym chciałbyś zobaczyć zdecydowany postęp lub osiągnąć sukces. Ważne jest, aby podjąć strategiczne działania już teraz, aby mieć czas na osiągnięcie jak największych wyników.

Jak oceniasz ten artykuł?
[Total: 0 Average: 0]

Kategorie bloga

O Redakcji i Blogu

Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.

Marketing Relacji Sp. z o.o., ul. Mangalia 4, lok. 206, 02-758 Warszawa, KRS 0000322803, NIP 951-22-75-561, Kapitał zakładowy: 200 000 zł
© 2024 Marketing Relacji Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.