Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Rewolucyjne zmiany na rynku pracy i w biznesie

Rewolucyjne zmiany na rynku pracy i w biznesie

Rewolucyjne zmiany na rynku pracy i w biznesie

10.02.2023

Autorzy: Jan Załęcki oraz Paulina Molenda

Wszystko dzieje się za sprawą sztucznej inteligencji – Artificial Intelligence (AI).

O rynek AI wartości 450 mld dolarów walczą giganci, w tym m.in. Google i Microsoft.

Sztuczna inteligencja zastąpi wiele stanowisk pracy, głównie dotyczyć to będzie obszarów marketingu, pozyskiwania i obsługi klientów. Z utratą pracy mogą się też liczyć dziennikarze, copywriterzy czy influencerzy. Będzie to miało wpływ na duże zawirowania w agencjach marketingowych, agencjach reklamowych, firmach SEO, IT oraz w mediach.

Tym samym rozwój sztucznej inteligencji spowoduje duże zmiany w każdej firmie na całym świecie. Z drugiej strony pojawią się nowe miejsca pracy związane z AI. Z pewnością Artificial Intelligence rozwinie się na bardzo szeroką skalę. Dziś trudno nawet sobie wyobrazić wszystkie jej możliwe zastosowania. Podobnie jak to było na początku internetu lub telefonów komórkowych.

Microsoft – Open AI Alliance rzuca wyzwanie Google Ad Domination

W ostatnim czasie odbyły się dwie konferencje. Wszystko zaczęło się od uruchomienia ChatGPT w dniu 30 listopada 2022 roku. Chat GPT to model AI języka, który komunikuje się z użytkownikami w sposób konwersacyjny. Sztuczna inteligencja i model języka (LLM) podsumowują tekst, tłumaczą języki, odpowiadając na pytania za pomocą technologii zwanej przetwarzaniem języka naturalnego lub NLP. Google Bard AI przypomina Chat GPT, ale jest produktem na platformie językowej Google for Dialogue Application (LaMDA). Google Bard AI może uzyskać dostęp do całego Internetu, a ChatGPT jeszcze nie. Jednak uważa się, że nowa wyszukiwarka Microsoft Bing to zrobi. Pozostaje więc pytanie: Czy Microsoft zajmie pierwsze miejsce w technologii w tej dekadzie?

ChatGPT vs Google Bard AI – co wiemy do tej pory?

Ze wstępnych spostrzeżeń inżynierów z Google i Microsoft wynika, że ​​​​technologia Google będzie pochłaniać mniejszą moc komputera. Dzięki temu będzie w stanie obsłużyć większych użytkowników i zużywać mniej energii niż ChatGPT. Jednak CzatGPT jest już dostępny i wkrótce będzie testowany przez informatyków przed wejściem na rynek.

Sposób, w jaki uzyskujemy dostęp do informacji na pasku wyszukiwania, zasadniczo się zmienia. Obecnie można oczekiwać, że sztuczna inteligencja zasugeruje pomysły, wyjaśni złożone koncepcje, napisze kod, przygotuje przemówienia i przetłumaczy wszystkie języki. W tym roku na konferencji w Davos co trzecia prezentacja zaczęła się od „ChatGPT napisał do przemówienia” przy 100 milionach użytkowników w mniej niż 10 dni. To tylko potwierdza potęgę LLM, AI, NLP i tekstu.

Sztuczna inteligencja w sposób wykładniczy zmienia zasady gry w przedsiębiorstwie i sposób, w jaki technologia interfejsu ludzi może zmienić się na naszych oczach.

Microsoft zapoczątkował nową erę Internetu

Cyfrowy świat, jaki znamy, który rozwijał się przez ostatnie dwie dekady, zaczyna się gwałtownie zmieniać. Nadchodzi nowa era Internetu.

Ta rewolucja wzięła nas z zaskoczenia, ale chyba właśnie to do siebie mają rewolucje – nikt się ich nie spodziewa, a potem przychodzą i wywracają do góry nogami świat, do którego się przyzwyczailiśmy. Taką rewolucją był ostatnio pierwszy iPhone, zaprezentowany w 2007 roku. Nie był pierwszym smartfonem. Przez długi czas nie był nawet zbyt szeroko dostępny. A jednak kompletnie odmienił oblicze elektroniki użytkowej i tego, jaka jest nasza relacja z tą elektroniką.

Ostatnio Google ogłosił integrację wyszukiwarki z AI o nazwie Bard i zapewne to skłoniło Microsoft do zorganizowania w krótkim terminie własnej konferencji. Satya Nadella – Prezes Microsoftu oficjalnie ogłosił, że ChatGPT zostanie ściśle zintegrowany z wyszukiwarką Bing oraz z wieloma usługami Microsoftu, w tym z pakietem Office, Teamsami i z systemem Windows. Inwestycja tylko w ostatnim okresie pochłonęła 10 mld dol. Microsoft chce mieć nadzór nad rozwojem rewolucyjnego bota i integrować go ze swoimi produktami.

ChatGPT w usługach Microsoftu – jak będzie to wyglądać w praktyce?

Według Prezesa Microsoftu, wszelkie interakcje będą wspomagane przez sztuczną inteligencję. Gigant zaprezentował nową przeglądarkę Edge i wyszukiwarkę Bing.

Innowacyjną koncepcję wyszukiwarki prezentował Yousef Khalidi, Wiceprezes Microsoft. Użytkownicy wykorzystują wyszukiwarkę w innych celach niż te, do których powstała. Nowa wyszukiwarka Bing ma być odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku.

Nowa wyszukiwarka będzie funkcjonować dwukierunkowo.
Po wpisaniu zapytania, po lewej stronie ukażą się standardowe wyniki z wyszukiwarki, a po prawej stronie rozbudowana odpowiedź przygotowana przez AI.

Kiedy skorzystamy z nowych funkcjonalności wyszukiwarki Bing?

Już dziś można zapisać się, aby skorzystać z nowej wersji. W ciągu najbliższych tygodni nowa usługa ma trafić do milionów użytkowników na całym świecie.

Nowy Bing został udostępniony kilka godzin po zakończeniu prezentacji. Eksperci IT sprawdzili działanie nowej wyszukiwarki Bing. Ich zdaniem już wkrótce nastąpi duża rewolucja w internecie.

Prezentacja Borda – sztucznej inteligencji Google w Paryżu

W środę tj. 8 lutego br. podczas konferencji w Paryżu przedstawiciele Google podkreślili, że firma ma jeden, określony cel. Google chce jak najlepiej pomagać użytkownikom w ważnych i mniej ważnych tematach. Ich sztuczna inteligencja ma znacznie przyspieszyć osiągnięcie tego celu.

Wyszukiwarka Google obecnie pomaga w rozumieniu języka, sprawiając, że wyniki są bardziej przydatne dla użytkowników. Dzięki wieloletniemu rozwojowi dzisiejsze AI potrafi zrozumieć różnorodne formy informacji od rozumienia języka i obrazu przez rozumienie filmów aż po rozumienie świata rzeczywistego.

Użytkownicy Google mogą korzystać z obiektywu Google ponad 10 miliardów razy miesięcznie. Google chce, aby stał się on jego silną przewagą konkurencyjną i przepustką do globalnych zasobów informacji. Obecnie z paska wyszukiwarki można użyć obiektywu, aby dowiedzieć się, na co skierowany jest aparat lub co znajduje się na zdjęciu.
W ramach najnowszej aktualizacji zostanie dodana możliwość wyszukiwania tego, co widoczne jest na ekranie telefonu.

Poniżej najważniejsze fragmenty wypowiedzi z paryskiej konferencji.

„Załóżmy, że koleżanka przysłała ci wiadomość z filmikiem nakręconym podczas zwiedzania Paryża. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak nazywa się widoczny w tle budynek, wystarczy po prostu, że na urządzeniu z Androidem naciśniesz i przytrzymasz przyciski zasilania i ekranu głównego (co aktywuje Asystenta Google), a następnie wybierzesz opcję Wyszukaj na ekranie. Obiektyw rozpoznaje budynek jako Pałac Luksemburski. Możesz też kliknąć, aby dowiedzieć się o nim więcej. Albo wyobraźmy sobie, że spodobało Ci się krzesło widoczne na filmie, więc teraz chcesz dowiedzieć się, gdzie możesz kupić taki sam lub podobny mebel. Wystarczy nacisnąć i przytrzymać przyciski zasilania i ekranu głównego (co aktywuje Asystenta Google), a następnie wybrać opcję Wyszukaj na ekranie, aby zobaczyć dostępne oferty”.

„Czasem zdarza się też, że w trakcie wyszukiwania coś innego przyciągnie Twoją uwagę lub Cię zainspiruje. Z myślą o takich sytuacjach w najbliższych miesiącach wprowadzimy na urządzeniach mobilnych możliwość użycia funkcji multiwyszukiwania z każdym obrazem widocznym na stronie wyników wyszukiwania. Wyobraź sobie, że szukasz „pomysłów na nowoczesny wystrój salonu” i Twoją uwagę przykuwa stolik kawowy, ale przydałby Ci się w innym kształcie, na przykład kwadratowy zamiast okrągłego. Przy użyciu multiwyszukiwania możesz dodać tekst „kwadratowy”, aby znaleźć idealny mebel. Sprawiamy, że proces wyszukiwania staje się bardziej naturalny, intuicyjny i wizualny. Ale to tylko ułamek technologicznych możliwości. Dziś dzięki Obiektywowi możemy wyszukać to, co widzimy. W przyszłości dzięki AI możliwości będą nieskończone”.

ChatGPT w wyszukiwarce Bing vs. Bard w wyszukiwarce Google

Dziś wyszukiwarki działają głównie w oparciu o Search Engine Optimization (SEO).

Obecnie po wpisaniu zapytania pojawia się lista wyników. Z listy tej można znaleźć odpowiedź z tekstu stron najlepiej wypozycjonowanych.

Natomiast po wdrożeniu sztucznej inteligencji, od razu uzyskamy obszerną odpowiedź na każde pytanie. Al wygeneruje ją na podstawie wszystkich zasobów, które znajdują się w sieci. Treści będą połączone z głosem, obrazem oraz video.

Ponadto sztuczna inteligencja zapewni prowadzenie konwersacji z „robotem”, który będzie potrafił dynamicznie reagować na każde nasze pytanie i każdą odpowiedź.

Agencje reklamowe i wydawnictwa są dzień przed rewolucją

Copywriterzy tworzą treści nastawione głównie pod SEO. Są to najczęściej definicje podstawowych pojęć. Artykuły przez nich przygotowane często są pozbawione eksperckim informacji. Dlatego są to proste i krótkie artykuły i posty. Dla osób szukających głębszej wiedzy są mało użyteczne. Są one jedynie użyteczne dla obecnych wyszukiwarek.

Stracą również na swoim znaczeniu stron tzw. zapleczowe, których nie widać w internecie, a służą do podbijania pozycji widocznych, pozycjonowanych stron.

Jak sztuczna inteligencja wpłynie na działania firm w Polsce i na świecie?

 Obecnie sztuczna inteligencja poczyni największe zmiany w działach marketingu, obsługi klienta oraz przy pozyskaniu nowych klientów. Przewiduje się, że w tych działach straci pracę wiele osób. Obniży to koszty firmy i jednocześnie zwiększy stopę bezrobocia na rynku. W następnej kolejności Al będzie zastępowała pracowników w innych działach.
W Polsce są kreatywne i zdolne osoby. Część z nich znajdzie pracę przy sztucznej inteligencji. Naszym zdaniem pomimo dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji do końca nie da się zastąpić pracy każdego człowieka. Sztuczną inteligencję też należy programować i ktoś musi nią zarządzać.

Ponieważ sztuczna inteligencja staje się rewolucją w biznesie, a my wspieramy biznes, dlatego będziemy śledzili nowinki i więcej informacji publikowali na naszym blogu oraz w mediach społecznościowych.

 

#Marketing #ObsługaKlientów #Sztucznainteligencja #AI #Google #Microsoft

Jak oceniasz ten artykuł?
[Total: 2 Average: 5]

Kategorie bloga

O Redakcji i Blogu

Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.

Marketing Relacji Sp. z o.o., ul. Mangalia 4, lok. 206, 02-758 Warszawa, KRS 0000322803, NIP 951-22-75-561, Kapitał zakładowy: 200 000 zł
© 2024 Marketing Relacji Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.