Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Marketing automation – co to jest? Jak automatyzacja marketingu odmieni Twoją sprzedaż?

Marketing automation – co to jest? Jak automatyzacja marketingu odmieni Twoją sprzedaż?

Marketing automation – co to jest? Jak automatyzacja marketingu odmieni Twoją sprzedaż?

26.05.2022

Diametralne ograniczanie, a niekiedy nawet zupełne zastępowanie pracy wykonywanej przez człowieka – zarówno umysłowej, jak i fizycznej. Systemami i programami umożliwiającymi usprawnienie różnorodnych procesów organizacyjnych to szeroko pojęta automatyzacja. Jej stały postęp dostrzegalny jest w każdej branży, także marketingowej i określany mianem marketing automation.

Na czym polega system automatyzacji marketingu? Jakie narzędzia wykorzystywane są do działań marketing automation? Wszystkie aspekty zagadnienia zostaną omówione w niniejszym artykule. Zachęcamy do dalszej lektury.

Marketing automation – co to jest?

Jak zostało wspomniane, automatyzacja marketingu jest naturalnym procesem związanym z rozwojem technologicznym w niemal wszystkich dziedzinach życia człowieka. Sektory gospodarki związanych z wytwarzaniem produktu i świadczeniem usług. Biorąc pod uwagę fakt, że założeniem wszelkich działań marketingowych jest zwiększenie sprzedaży, które ma bezpośrednie przełożenie na generowanie zysków w przedsiębiorstwie. Idea marketingu automation wydaje się wartym rozważenia rozwiązaniem. Dlaczego?

Mechanizm działania marketing automation jest bardzo prosty, bowiem środki finansowe, których wymaga automatyzacja marketingu.  Szybko ulegają wyrównaniu poprzez redukcję kosztów, wynikających z nakładu czasu i pracy.  Związanych z pracą wykonywaną przez człowieka. W świetle tego można śmiało stwierdzić, że – często kosztowna – inwestycja w systemy automatyzacji marketingu w rzeczywistości może nie tylko przełożyć się na realne oszczędności. Także generować niebagatelne zyski w zakresie sprzedaży produktu lub świadczenia usługi. Jak to możliwe?

Marketing automation – specyfika

Choć szeroko pojęta automatyzacja jest pojęciem obecnym w świadomości wielu osób. Nawet tych niezwiązanych z sektorem sprzedaży czy usług, dla wielu wciąż wydaje się procesem o niejasnej specyfice. Zastępowanie pracy ludzkiej zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami, za sprawą których tę samą pracę można wykonać znacznie szybciej. Wciąż kojarzy się głównie z procesami produkcyjnymi. Tymczasem przyspieszenie działań bez konieczności rezygnowania z ich wysokiej jakości, a co za tym idzie – efektywności to główny, aczkolwiek niejedyny powód, dzięki któremu automatyzacja procesu znajduje swoje szerokie zastosowanie także w marketingu. Co konkretnie obejmują działania marketing automation?

Marketing automation – istota działań

Istotą wdrożenia w danej firmie systemu automatyzacji marketingu jest przede wszystkim usprawnienie procesu gromadzenia z różnych źródeł danych.  Dotyczących osób, które potencjalnie mogłyby być zainteresowanie nabyciem produktów lub skorzystaniem z usług,  a więc – stać się klientem. Aby działania marketingowe przełożyły się na realne zyski, muszą być, rzecz jasna, skuteczne. Z pozoru wydaje się, że powinny one polegać na możliwie najlepszym dopasowaniu proponowanej oferty do klienta. Tymczasem efektywny marketing polega na dopasowaniu konsumenta do oferty firmy. Przeciwny kierunek działań wiąże się ze zbyt dużymi nakładami czasu, pracy i środków finansowych. Nie miały realnego przełożenia na zyski.

Marketing automation – przykłady obszarów działania

Działania marketing automation dotyczą zwłaszcza systematyzowania informacji, które pozostawia klient, np. dzieląc się swoją opinią po zrealizowanej transakcji, wypełniając ankiety czy dokonując różnorodnych ocen. Nie bez znaczenia pozostają także dane dotyczące jego aktywności internetowej. Cennych wskazówek dostarczają informacje o podejmowanej przez użytkownika aktywności, typie przekazu, za którym podąża lub który wiąże się z opuszczeniem strony www firmy. Historia dokonywanych transakcji to także cenne źródło wiedzy z perspektywy marketingowej. Systemy automatyzacji marketingu odpowiadają więc jednakowo za wyręczanie marketingowca w prowadzeniu tego typu analiz. Dostarczając gotowe zestawienia, jak i wspieranie go we wszelkich podejmowanych działaniach. To niewątpliwa oszczędność czasu i pracy.

Marketing automation – narzędzia

Działania marketingowe – oprócz dopasowania klienta do typu sprzedawanego produktu lub świadczonej usługi – są często jeszcze bardziej zaawansowane, bowiem przyczyniają się do wzbudzenia w konsumencie potrzeby, za sprawą której zainteresuje się daną ofertą i uzna ją za odpowiadającą na tę właśnie potrzebę. Mówiąc w skrócie, efektywny marketing generuje potrzebę i na nią odpowiada. Jak to możliwe? Skąd marketingowcy pozyskują dane, których treść pozwala im stworzyć efektywną strategię marketingową, a więc taką, która będzie miała bezpośrednie przełożenie na zyski ze sprzedaży towarów i usług? Jakie rodzaje danych pozwalają systemom automatyzacji marketingu na możliwie najlepsze dopasowanie oferty i potencjalnego klienta? Najprościej rzecz ujmując, automatyzacja marketingu sprzyja prowadzeniu spersonalizowanych działań marketingowych dzięki usprawnianiu zbierania danych. Wymieniamy najczęściej wykorzystywane w tym celu narzędzia marketing automation. Przykłady z pewnością ułatwią zrozumienie istoty niniejszego udogodnienia.

Mailing

Działania mailingowe koncentrują się na automatycznie wysyłanych wiadomościach, zarówno o charakterze reklamowym, jak i podsumowującym poziom zadowolenia z dokonanej transakcji – zakupu produktu lub usługi. Zazwyczaj ich personalizacja polega na zmyślnym skonstruowaniu w taki sposób, aby użytkownik miał poczucie, że wiadomość jest kierowana właśnie do niego. Wiadomość e-mail marketing może rozpoczynać się na przykład od bezpośredniego zwrotu z użyciem imienia.

Wiadomości SMS

Ta forma działania automation marketingu polega na masowym wysyłaniu wiadomości tekstowych do konsumentów, których numery telefonów widnieją w bazie, która najczęściej sporządzana jest również przez systemy automatyzacji marketingu. Masowa wysyłka SMS to skuteczna metoda promocji w gronie klientów.

Reklamy

Pojawiające się na stronie internetowej lub portalach społecznościowych treści reklamowe są automatycznie dopasowywane do użytkownika na podstawie jego wcześniejszych wyszukiwań bądź najczęściej wybieranej kategorii kupowanych produktów. Reklama w internecie występuje w wielu formach.

Chatbot

Chatbot to zaawansowane technologicznie rozwiązanie, oparte na działaniu programu komputerowego. Jego zadaniem jest prowadzenie z użytkownikiem rozmowy, która w możliwie największym stopniu będzie przypominała komunikację międzyludzką, dzięki czemu użytkownik w nią zaangażowany poczuje autentyczne zainteresowanie swoim problemem. Treści odpowiedzi generowane są automatycznie i dobierane na zasadzie wykrywania przez bota powiązania z najczęściej zadawanymi pytaniami.

Push

Powiadomienia push to automatycznie wysyłane przez aplikację komunikaty, których celem jest utrzymanie w pamięci użytkownika rozpoczętych procesów, np. związanych z finalizacją rozpoczętej transakcji. Mają na celu utrzymanie uwagi i zaangażowania konsumenta.

Marketing automation – podsumowanie

W świetle informacji przytoczonych w niniejszym artykule przewaga systemów automatyzacji marketingu nad tradycyjnymi formami działań, których celem jest efektywna sprzedaż towarów lub usług, mająca bezpośrednie przełożenie na generowanie zysków firmy, nie ulega wątpliwości. Oprócz wielu innych zalet, wynikających za wdrożenia działań marketing automation, na szczególne podkreślenie zasługuje:

  • skala działania – liczba kanałów komunikacji, którymi w sposób automatyczny można dotrzeć do potencjalnego klienta,
  • nieporównywalnie większe tempo podejmowanych działań,
  • mniejszy nakład czasu i pracy, niezbędnych do uzyskania oczekiwanych rezultatów, bez konieczności rezygnowania z jakości działań marketingowych,
  • redukcja kosztów, dzięki możliwości zmniejszenia liczby osób zaangażowanych w daną strategię marketingową.

Wszystkie niniejsze aspekty stanowią wyczerpującą odpowiedź na pytanie, jak automatyzacja marketingu odmieni Twoją sprzedaż.

Jak oceniasz ten artykuł?
[Total: 1 Average: 5]

Kategorie bloga

O Redakcji i Blogu

Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.

Marketing Relacji Sp. z o.o., ul. Mangalia 4, lok. 206, 02-758 Warszawa, KRS 0000322803, NIP 951-22-75-561, Kapitał zakładowy: 200 000 zł
© 2024 Marketing Relacji Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.