Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Dostawca jako kluczowy Partner w rozwoju firmy

Dostawca jako kluczowy Partner w rozwoju firmy

Dostawca jako kluczowy Partner w rozwoju firmy

10.08.2023

Autor: Jan Załęcki – Wiceprezes Zarządu Marketing Relacji Sp. z o.o.

W obecnym czasie trudno osiągnąć sukcesu w pojedynkę. Dlatego firmy z rozwagą budują własne zespoły. Kompetencje, które nie dotyczą ich produktu / usługi kupują z rynku od zewnętrznych dostawców. Dokonując zakupu usług od ekspertów znacznie zwiększa się kompetencje własnej firmy. Taka strategia to dodatkowe know how firmy i korzystanie z dużych doświadczeń Partnera. Jednocześnie firma zachowuje większą elastyczność na dobre i gorsze czasy.

Zarządy wiedzą o tym, że warto budować dobre relacje z klientami i pracownikami. Dlatego firmy systematycznie badają relacje i satysfakcję klientów i pracowników.

Najlepsze firmy badają też satysfakcję swoich dostawców ze współpracy z firmą.

Może zastanawiasz się, po co badać relacje z dostawcami? Odpowiedź jest łatwa do wytłumaczenia.

Pomiędzy pracownikiem a dostawcą jest 5 głównych różnic:

  1. Zewnętrzny Partner – ekspert w określonym zakresie, który nie dotyczy głównej działalności firmy a dotyczy obszaru np. marketing, wsparcie sprzedaży, obsługa klienta, badanie satysfakcji klienta, księgowość, prawo, często ma znacznie większe know how i większe doświadczenie.
  2. Dostawca, to najczęściej nie jedna osoba a zespół pracowników, czasami: kilku, kilkunastu a niekiedy nawet kilkuset pracowników, którzy uzupełniają ważny obszar w Spółce.
  3. Pracownik ma najczęściej zawartą Umowę o Pracę o dostawca Umowę typu B2B.
  4. Firma zachowuje ciągłość obsługi. Kiedy jakiś pracownik dostawcy idzie na urlop, to w tym czasie zastępuje go inna osoba.
  5. Firma nie ponosi kosztów urlopów i zwolnień zewnętrznego dostawcy.

Dlatego dostawca jest tak samo ważny jak pracownik lub klient. Oznacza to, że warto badać również satysfakcję dostawców.

Jeśli nie wyjdzie jakiś projekt z dostawcą, to nie oznacza, że to musi być wina dostawcy. Może to być zaniedbanie lub po prostu niedopilnowanie współpracy ze strony firmy.
W przypadku sukcesu, to nie jest sukces tylko firmy, ale wspólny sukces!

Dostawca jako kluczowy Partner w rozwoju firmy

Firma, która dba o satysfakcję swoich klientów, pracowników i dostawców ma możliwość najszybszego rozwoju. Taka firma łatwiej utrzyma lub uzyska pozycję lidera w branży.

Relacji nie zbudujemy raz na zawsze, bo jedyna stała w biznesie to zmiana. Dlatego satysfakcję należy badać cyklicznie.

Podsumowując:
1. Marketing relacji to nie tylko ładnie brzmiący slogan! To kluczowy obszar najważniejszy dla każdej firmy.
2. W celu wypracowania szybkiego rozwoju firmy potrzebne są cykliczne badania satysfakcji: klientów, pracowników i dostawców.

W kolejnych publikacjach przeczytasz o:

– Czy partnerski model współpracy tzw. win-win jest naprawdę win-win?
– Poziomy marketingu relacji

#RozwójOsobisty #MarkaOsobista #StrategiaRozwoju #MarketingRelacji #KomunikacjaBezpośrednia #omnichannel #SatysfakcjaKlientów #BadanieSatysfakcjiKlienta #ObsługaKlientów #BudowaWartości

Jak oceniasz ten artykuł?
[Total: 1 Average: 5]

Kategorie bloga

O Redakcji i Blogu

Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.

Marketing Relacji Sp. z o.o., ul. Mangalia 4, lok. 206, 02-758 Warszawa, KRS 0000322803, NIP 951-22-75-561, Kapitał zakładowy: 200 000 zł
© 2024 Marketing Relacji Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.