Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Budowanie i korzystanie z dobrych relacji z klientami – ukryty potencjał do szybkiego rozwoju Firmy i Pracowników

Budowanie i korzystanie z dobrych relacji z klientami – ukryty potencjał do szybkiego rozwoju Firmy i Pracowników

Budowanie i korzystanie z dobrych relacji z klientami – ukryty potencjał do szybkiego rozwoju Firmy i Pracowników

10.05.2023

Autor: Jan Załęcki – Wiceprezes Zarządu Marketing Relacji Sp. z o.o.

Korzystanie z dobrych relacji z klientami
W tym obszarze dostrzegam największe rezerwy. Budowanie i umiejętne korzystanie z dobrych relacji, to podstawa do dynamicznego rozwoju firmy. Jak jest to wielki potencjał, o tym na końcu publikacji.

Zwykle pracownicy nie korzystają z relacji:

  • przy inicjowaniu rozmów z potencjalnym klientem,
  • w trakcie współpracy
  • po zakończeniu określonego projektu lub etapu

 

Budowanie RELACJI

Relacje z klientami  buduje cały zespół w firmie. Dlatego bez względu na to na jakim stanowisku pracujesz, masz wpływ na budowę relacji z klientami.

Działy pozyskiwania, obsługi klientów i wykonawcze powinny opracować i poznać wszystkie procesy w firmie. Należy dobrze rozumieć potrzeby klienta. Klient powinien otrzymać takie informacje i deklaracje, które wykona dział realizacji. Jakość, efekty i terminy wykonania usługi lub dostarczenia produktu wpływają na pozytywne doświadczenia klientów.

Należy informować klienta, na jakim etapie jest realizacja zamówienia.

Większość firm e-commerce i kurierskich informuje klienta o etapie realizacji zamówienia. Nieco gorzej jest z firmami innych branż. Natomiast najgorzej wypadają firmy w końcowym etapie realizacji zamówienia.

Należy pamiętać ze zamówienie nigdy nie kończy się na dostarczeniu klientowi usługi lub produktu. Profesjonalna firma zawsze zbada poziom satysfakcji każdego klienta. Zawsze zapyta o opinię z wykonania usługi lub dostarczenia produktu.
W tym zakresie dobrym przykładem są firmy HoReCa. Osoba z obsługi zapyta klienta „Jak Panu / Pani smakował posiłek?”.

Wiele firm chce ten proces uprościć i ograniczyć koszty. Dlatego badanie satysfakcji po wykonanej usłudze / dostarczonym produkcie zlecają najmłodszym pracownikom działu z najmniejszym doświadczeniem. A ostatnio coraz więcej firm wykonuje to lub myśli, aby powierzyć to zadanie automatycznym systemom lub bardziej rozwiniętym systemom, czyli sztucznej inteligencji AI.
Ponieważ jest to bardzo ważny aspekt dla Waszej firmy, dlatego badanie satysfakcji klienta warto zlecić wybranej, profesjonalnej firmie.

 

Dlaczego to jest tak ważne i ile można na tym zyskać?
Wielu osobom będzie trudno uwierzyć w poniższe. Korzystając z dobrych relacji można zwiększyć efekty nawet 10 – krotnie! Pomyślałeś: „Jest to niewiarygodne”!
Tak macie rację.
Jest to niewiarygodne. Korzystając z dobrych relacji efekty mogą wzrosnąć nawet 20 razy!

Przykład:

Trudno jest pozyskać nowego klienta z efektywnością 1 proc.. Podejmując odpowiednia działania efekty mogą wzrosnąć nawet do 20 proc., tj. 20 razy i więcej! Niewiarygodne? Tak, ale jest to prawdziwe!

W zakładce case study znajdziesz projekt opisany w publikacji naukowej realizowany przez naszych Managerów.

Podsumowanie.
Ukryty, olbrzymi potencjał do szybkiego rozwoju firmy i pracowników tkwi w klientach. Klienci chcą być traktowani jako partnerzy biznesowi. Ich potrzeby i oczekiwania mają być zaspokajane w sposób kompleksowy a nawet powyżej pierwotnych zapewnień przez sprzedawcę.

 

#Obsługaklienta #Budowanierelacji #Satysfakcjaklienta #Marketing

Jak oceniasz ten artykuł?
[Total: 1 Average: 5]

Kategorie bloga

O Redakcji i Blogu

Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.

Marketing Relacji Sp. z o.o., ul. Mangalia 4, lok. 206, 02-758 Warszawa, KRS 0000322803, NIP 951-22-75-561, Kapitał zakładowy: 200 000 zł
© 2024 Marketing Relacji Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.