Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Mobile marketing to coś więcej niż tylko rozmowa przez telefon i wiadomość tekstowa
10.07.2014
To już nie te czasy, gdy telefon służy nam tylko do odbierania i nawiązywania połączeń, ewentualnie do wysłania SMSów i odebrania MMSów. W dobie smartfonów mobile marketing wchodzi na nowy poziom marketingu relacji; wykorzystując dostępne możliwości, jesteśmy w stanie bardziej efektywnie dotrzeć do naszego targetu.
Mobile Marketing Assocation wymienia sześć głównych kanałów dotarcia do Klienta za pomocą telefonii komórkowej.
1. Kanał Wiadomości (Messaging Channels)
Najbardziej popularny kanał, dotyczący wymiany wiadmości SMS, MMS I email (zwłaszcza teraz, gdy w dobie ogólnodostępnego internetu jesteśmy w stanie sprawdzać naszą pocztę także na telefonie). Ważny tutaj jest także mechanizm USSD, Unstructured Supplementary Service Data – wykorzystują go na przykład operatorzy sieci, zasilając konto za pomocą telekomu.
2. Kanał Przeglądania (Browsing Channel)
Posiadanie obecnie strony internetowej bez wersji mobilnej jest dużym strzałem w stopę – zwłaszcza, że obecnie użytkownicy coraz częściej sprawdzają ulubione strony za pomocą telefonu, będąc w podróży czy czekając na autobus. Niedopasowanie strony do rozdzielczości telefonu komórkowego może wprowadzić chaos na stronie, dzięki czemu nasz potencjalny Klient może zaniechać dalszego przeglądania strony.
3. Kanał Aplikacji (Apps Channel)
Wszelakie widgety i aplikacje mogą stanowić dobry marketing i budowanie relacji z firmą. Zaprojektowanie sensownej aplikacji, dzięki której nasz Klient może ułatwić swoje codzienne funkcjonowanie, sprawia ponadto, iż przyzwyczaja się do naszej Firmy i jest w stanie się z nią bardziej identyfikować.
4. Kanał Pobierania (Download Channel)
W artykule o mobile permission marketing z 24 czerwca podaliśmy case study firmy Dynamo. Zadając pytania wybranym użytkownikom, część z nich przechodziła do rejestracji na stronie (przy okazji łączy się to z naszym Kanałem Przeglądania), a część otrzymywała kupon rabatowy do pobrania. Często także firmy decydują się na rabaty, które można pobrać tylko ze swojego telefonu komórkowego (ostatnimi czasy McDonald umożliwa otrzymanie zniżek na konkretne produkty, zmieniające się co jakiś czas).
5. Kanał Bliskości (Proximity Channels)
Bardzo często korzystając z darmowego Wi-Fi musimy przejść przez tzw. stronę zerową, na której umieszczona jest albo reklama informująca o tym, kto zapewnia darmowe połączenie, albo zgodzenie się na regulamin (i przy okazji zobaczenie reklamy jakiejś firmy). Coraz bardziej znaczące okazują się także kody QR – wykorzystuje się je już zarówno w turystyce (szlak turystyczny w mieście Żory), jak i w reklamie (na bilboardach na przystankach jest to niezwykle popularne).
6. Kanał Zawartości (Content Channels)
Dotyczy to wszelakiego rodzaju streamingu, czy to video, czy audio. Ma to znaczenie również przy grach. Już się przyzwyczailiśmy do tego, że w przerwie pomiędzy audycją czy na wstępie filmików pojawiają nam się reklamy, jednak dobór treści reklamy do potencjalnego słuchacza czy widza pozwoli nam na skuteczniejsze wykorzystanie zasobów – musimy pamiętać w takim wypadku o targetowaniu behawioralnym naszego produktu.
Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.