Aktualnie jesteś w: Home / Blog / 40 zasad budowania dobrych relacji w życiu prywatnym i w biznesie

40 zasad budowania dobrych relacji w życiu prywatnym i w biznesie

40 zasad budowania dobrych relacji w życiu prywatnym i w biznesie

27.12.2022

Relacje międzyludzkie są bardzo ważne w życiu prywatnym i pracy zawodowej.

Dobre relacje, to źródło wsparcia i duża wartość dla każdego. Na zbudowanie dobrych relacji międzyludzkich potrzeba czasu. Warto wsłuchiwać się w potrzeby rozmówcy. Przydaje się własne doświadczenie zdobywane przez lata praktyki. Pomimo, że każdy intuicyjnie czuje jak budować relacje, to jednak często, nieświadomie popełniamy błędy. Budowanie dobrych relacji jest sztuką.

Niestety czasami nawet niektórzy psycholodzy doradzają, aby koncentrować się wyłącznie na sobie. Jeśli każdy skoncentruje się wyłącznie na sobie, to trudno zbudować dobry, mocny związek.
Dlatego pomocne jest korzystanie ze sprawdzonych doświadczeń.

Poniżej sposoby na budowanie dobrych relacji, którymi kierują się światowi eksperci w tej dziedzinie. Poproszono uznanych: terapeutów, psychologów, coachów, doradców biznesowych, trenerów o wskazanie jednej cechy, która wg nich najlepiej pomaga w budowaniu relacji. Poniżej ich wybory.

 

OKAZUJ UZNANIE WSPÓŁPRACOWNIKOM, KLIENTOM I PARTNEROM

 1. Spraw by inni przy Tobie poczuli się ważni i wartościowi.
  Każdy chce być zauważony, słyszany i rozumiany. Najlepszym sposobem na to, jest rozpoznanie mocnych stron innej osoby oraz szczere uznanie i podkreślenie ich. To tworzy silny i autentyczny związek między dwojgiem ludzi, bez względu na kontekst i charakter związku.
 2. Podziel się swoim szczerym uznaniem.
  Przekaż drugiej osobie informacje zwrotne, dlaczego ją kochasz, doceniasz. Dlatego nie lekceważ siły codziennych podziękowań. Dzielenie się uznaniem powoduje, że druga osoba utwierdza się, że jest bezpieczna i ceniona.
 3. Buduj zaufanie.
  W związku prywatnym lub zawodowym, każda ze Stron powinna czuć się bezpiecznie. Dlatego bądź wiarygodny. Szukaj osób o podobnych cechach i wartościach.
 4. Okazuj szacunek.
  Życzliwości nie zdobędziesz tylko przez dawanie prezentów. To nie jest tylko robienie wspaniałych rzeczy dla innych. Życzliwość, to sposób, w jaki wchodzisz w interakcje z innymi osobami na co dzień. Traktowanie innych w sposób życzliwy i z należytą uwagą jest źródłem zdrowej więzi. Zaufanie komuś i pogłębienie relacji wymaga wrażliwości. Życzliwość sprawia, że ​​ludzie to doceniają i zaopiekują się taką osobą.
 5. Chwal swojego Partnera.
  Największe szanse na sukces mają osoby, które czują się, jakby trafiły w dziesiątkę ze swoim Partnerem. Jeśli patrzysz na swoją połówkę przez „różowe okulary” a ona robi to samo, to są duże szanse, że związek powiedzie się.

BĄDŹ NAJLEPSZY I KOMPLETNY

 1. Wiem kim jestem.
  Określ swoje wartości i jakie cele chcesz osiągnąć w życiu. Wówczas znacznie bardziej prawdopodobne jest, że łatwiej znajdziesz kogoś, kto pasuje do Ciebie (i vice versa).
 1. Bądź autentyczną osobą.
  Silne relacje buduje się na odwadze bycia przejrzystym i szczerym. Aby wzmocnić związki z innymi, najskuteczniejszą drogą jest wzmocnienie naszej więzi z samym sobą. Prawda i autentyczność jest kluczem do bardzo dobrych, długotrwałych związków.
 2. Stań się samoświadomy.
  Określ co lubisz, co sprawia, że jesteś szczęśliwy, smutny lub zły? Co tolerujesz a czego już nie tolerujesz? Kiedy staniesz się bardziej świadomy siebie, stworzysz relacje, które są spokojne i radosne. Samoświadomość, to podstawa do budowania każdego związku.
 3. Bądź bardziej wrażliwy.
  Kiedy pozwolisz swojemu Partnerowi zobaczyć kim naprawdę jesteś, wówczas zaczniesz budować z nim relacje i silne więzi. Dopiero wówczas wspólnie można tworzyć „świetlaną przyszłość”.
 1. Bądź najlepszy.
  Warto być najlepsza wersją siebie. Chcesz wzmocnić relacje, kontynuuj pracę nad sobą. Twoja żona / Twój małżonek, dzieci, rodzina, przyjaciele zasługują na to, abyś był najlepszą wersją siebie.
 2. Bądź pewny siebie.
  Osoby, którzy dobrze czują się „we własnej skórze” są optymistyczni, pozytywni, energiczni, tworzą dobrą atmosferę. Wówczas chcemy być w ich pobliżu. Chcemy z nimi spędzać czas zarówno prywatnie jak też zawodowo.
 1. Informuj, a nie sprzedawaj.
  Dobrze jest znać potrzeby bliskiej osoby lub klientów i partnerów. Wówczas poinformuj taką osobę, jak możesz pomóc zaspokoić jej potrzeby. Nie podejmuj decyzji za nich. Zdecydowanie lepiej, jak klient lub bliska osoba sama wybierze co dla niej jest najlepsze.

   BĄDŹ UCZCIWY I GODNY ZAUFANIA

 2. Bądź uczciwy i szczery.
  Osoba, która posiada tę cechę, dotrzymuje obietnic, postępuje właściwie, nawet wtedy, gdy nikt na nią nie patrzy. Gdyby więcej osób posiadało cechę uczuciowości, to byłoby mniej zerwanych związków. Współpraca biznesowa też lepiej rozwijała by się.
  Oznacza to, że z uczciwością wiąże się wiele szczerych działań, których potrzebuje zawsze silny związek.
 1. Zawsze dotrzymuj słowa.
  Jeśli czegoś nie możesz zrobić to tego nie obiecuj. A jeśli mówisz, że coś zrobisz, to zrób to. Osoby, które autentycznie współczują innym i są dla nich wyrozumiałe szybciej zdobywają zaufanie drugiej osoby.
 2. Pozostań pokorny.
  W dzisiejszych czasach pokora staje się coraz trudniejszą cechą do znalezienia u innych osób. Osoba, która jest pewna siebie i pokorna jest wstanie przyznać się do własnych błędów. Pewność oznacza, że jesteś wstanie słuchać swojego partnera bez obawy, że Twoje ego stanie mu na drodze. Ego jest tym, co zwykle blokuje nam możliwość skutecznego komunikowania się. Dlatego nigdy nie lekceważ jej wartości.
 1. Bądź lojalny.
  Bądź lojalny wobec rodziny, swoich bliskich oraz klientów. Prawdopodobnie druga strona odwdzięczy się tym samym. Wówczas klient stanie się lojalnym klientem i będzie wracał do Twojej firmy.
 1. Bądź terminowy.
  Traktuj innych w ten sposób, jak chcesz aby Ciebie inni traktowali. Dlatego np. przy komunikacji na odległość zawsze odpowiadaj możliwie szybko. Wówczas otrzymasz szybko informację zwrotną. Osoby, które odpowiadają po dłuższym czasie mogą spodziewać się, że otrzymają również odpowiedz po dłuższym czasie a czasami takiej odpowiedzi wcale nie uzyskają. Natomiast osoby, które w ogóle nie odpowiadają lub nie działają zgodnie w uzgodnionym terminie nigdy nie zbudują dobrych relacji w relacjach osobistych i zawodowych.

 

 SŁUCHAJ Z UWAGĄ DRUGĄ STRONĘ

 1. Utrzymuj stałą komunikację.
  Dziel się często swoim codziennym życiem z osobą bliską Tobie.
 2. Włóż wysiłek i zaangażuj się w budowanie relacji.
  Aby każdy związek działał i był silniejszy, musisz włożyć wysiłek w poznanie drugiej osoby.
 3. Zostań świetnym słuchaczem.
  Zwykle jesteśmy zbyt zajęci myśleniem o tym, co zaraz powiemy. Dlatego nie słuchamy tego, co druga osoba do nas mówi. Jeśli zauważysz, że tak się dzieje, to weź głębszy oddech i popraw swoje zachowanie, uważnie słuchając co druga osoba do Ciebie mówi.
 1. Traktuj swoich przyjaciół i znajomych jak zakochanych.
  Chcesz zbudować silny związek z przyjacielem, to traktuj go jak swoją ukochaną.
 2. Podaruj komuś coś bezinteresownie.
  Warto komuś coś ofiarować bezinteresownie. Jak dasz komuś coś dobrego, to dobro wróci do Ciebie, a jeśli nie wróci, to pozostanie satysfakcja dobrego uczynku. Miłym prezentem jest też miłe słowa, pochwała zaangażowania lub wyniku. Prezent lub docenienie jest ważnym wsparciem rozwijania silnych więzi.
 3. Traktuj innych z życzliwością.
  Życzliwości nie zdobędziesz tylko przez dawanie prezentów. To nie jest tylko robienie wspaniałych rzeczy dla innych. Życzliwość, to sposób, w jaki wchodzisz w interakcje z innymi osobami na co dzień. Traktowanie innych w sposób życzliwy i z należytą uwagą jest źródłem zdrowej więzi. Zaufanie komuś i pogłębienie relacji wymaga wrażliwości. Życzliwość sprawia, że ​​ludzie to doceniają i zaopiekują się taką osobą.
 1. Naucz się wspólnie rozwiązywać problemy.
  Najlepszym sposobem na zbudowanie silnych relacji, jest nauczenie się wspólnego, czyli zespołowego rozwiązywania problemów tj. na wyzwań. Zamiast obwiniania się nawzajem lepiej jest wspólnie spojrzeć na wyzwanie. Następnie wspólnie zaplanujcie jak je rozwiązać. Razem i w zgodzie jest zawsze łatwiej.
 2. Doskonal formę i sposób komunikacji.
  W trudnych sytuacjach nie reaguj od razu. Zatrzymaj się chwilę, przemyśl i dopiero po głębszym przemyśleniu wybierz formę i sposób odpowiedzi. W sytuacjach trudnych lub konfliktowych zawsze lepiej przyjmowana jest informacja słowna niż pisemna.
 3. Naprawa z dobrą komunikacją.
  Większość związków rozpada się z powodu złej komunikacji. Dlatego naucz się komunikować z pełnym szacunkiem i troską o innych. Dobra komunikacja uratuje związek.
  Jeśli teraz jesteś w trudnej sytuacji, to zrób pierwszy krok, aby uratować związek.
 4. Poczuj się komfortowo dzięki rozmowie.
  Zadawaj pytania otwarte, aby lepiej poznać drugą osobę. Odpowiadaj innym, używając przemyślanych, autentycznych odpowiedzi.
 5. Poproś o opinię.
  Zamiast zakładać, że Twoi klienci i dostawcy są zadowoleni lepiej zapytaj ich o opinię. Otwarta komunikacja jest podstawowym elementem każdej dobrej relacji. Kiedy pytasz swoje kontakty, jak się czują, inicjujesz dwukierunkową rozmowę. Ludzie lubią dzielić się swoimi opiniami, dlatego nie obawiaj się pytać ich o opinię.

  BĄDŹ WYROZUMIAŁY

 6. Bądź otwarty i bardziej wyrozumiały.
  Otwórz się na drugą osobę. Chcąc budować silniejsze i głębsze więzi korzystaj ze swojej empatii i zdolności zrozumienia. Naucz się zrozumieć co druga osoba czuje, doświadcza i z czym się mierzy.
 7. Jeśli coś źle zrobisz, to przeproś.
  Przeproś raz a nie przepraszaj stale za to samo. Nie przepraszaj, bądź inny.
  Przeprosiny nic nie znaczą, jeśli za tym nie pójdzie zmiana zachowania. Najlepszy rodzaj przeprosin emanuje miłością a nie bólem. Dlatego bądź inny, aby nie skrzywdzić tej osoby ponownie. Szczere przeprosiny, to najlepszy sposób na przywrócenie relacji na właściwe tory i poinformowanie drugą osobę, jak bardzo zależy Tobie na tej osobie lub na współpracy z firmą.
 8. Współpracuj i rozwijaj się.
  Na przestrzeni czasu osoby zmieniają się. Wzajemne odkrywanie się uczyń głównym priorytetem. Dowiedz się więcej o Partnerze i o sobie. Bądź kreatywny, nabywaj i wprowadzaj nowe doświadczenia. Nigdy nie zapominaj, że rozwijacie się razem, wzajemnie inwestując w siebie.
 9. Zawsze dawaj z siebie 100 proc.
  Chcąc zbudować bardzo dobre relacje nie wystarczy zaangażowanie na 50 proc. z każdej Strony. Warto uświadomić sobie, że w związku prywatnym lub we współpracy biznesowej najlepsze rezultaty uzyskamy tylko wtedy, jak dwie Strony dadzą z siebie 100 proc. wysiłku. Dlatego dąż do tego, aby każdego dnia, z każdej Strony zaangażowanie było 100/100.
 10. Pielęgnuj więcej empatii.
  Czasami masz do czynienia z kimś, kto stanowi wyzwanie w Twoim życiu. Może to być członek rodziny, kolega z pracy, klient, dostawca. Wówczas rozważ zmianę relacji. Kierowanie uprzejmości nie oznacza, akceptacji zachowania drugiej osoby. Oznacza to, że okazujesz jej współczucie.
 11. Rozpoznaj perspektywę innej osoby.
  Dawniej zakładaliśmy, że każdy ma takie samo spojrzenie na to co robimy. A jeśli ich punkt widzenia był inny, to się mylili.
  Teraz wiemy, że każda osoba ma własną, niepowtarzalną perspektywę, swój punkt widzenia. Dlatego, aby budować silne relacje z innymi, należy zrozumieć punkt widzenia innych. Jednocześnie nie oznacza to, że mamy się z nimi zgadzać. Warto być otwartym i nieosądzającym, słuchając i rozumiejąc innych.
 12. Posłuchaj i potwierdź.
  Wiele konfliktów rozpoczyna się, gdy jedna osoba kłóci się lub zaprzecza swojemu rozmówcy. Szybko następuje walka. Dobra komunikacja wymaga potwierdzenia: „Rozumiem, jak teraz możesz się czuć”. A jeśli nie rozumiesz, to po prostu zapytaj: „Dlaczego złościsz się, kiedy ja …”. Posłuchaj odpowiedzi i nie próbuj jej obalić. Po prostu słuchaj z zamiarem zrozumienia, jak się czuje druga osoba. Pozwól jej mieć te uczucia. To sprawi, że poczują się lepiej.
  Unikniesz wiele kłótni i poprawisz relacje prywatne i biznesowe.
 13. Praktykuj zdrową komunikację.
  Zdrowa komunikacja jest niezbędna do budowania silnych relacji. Jasna komunikacja pozwala na wyrażanie myśli, uczuć, pomysłów, obaw i pytań między ludźmi. Zdrowa komunikacja w związku ma wiele zalet. Może zwiększyć np. zaufanie, słuchanie, empatię, rozwiązywanie problemów, akceptację, przywiązanie, poczucie więzi, wieloletnią współpracę biznesową.
  Dlatego słuchaj więcej, słuchaj sensu wypowiedzi i poświęć drugiej osobie całą, swoją uwagę. Naprawdę spróbuj zobaczyć, gdzie jest punkt widzenia drugiej osoby. Bądź świadomy swojej mowy ciała i mimiki twarzy. Okazuj szacunek, nawet jeśli się nie zgadzasz. Bądź cierpliwy. Mów w sposób rozumiały dla drugiej osoby. Zarezerwuj osąd i bądź otwarty na kompromis.

  SPĘDZAJ CZAS Z OSOBAMI NAJBLIŻSZYMI I KLIENTAMI

 14. Wspólnie spędzaj czas z bliską osobą lub Klientem.
  Spędzanie wspólnego czasu jest prawdopodobnie jedyną rzeczą, która wzmocni Twoje relacje, niezależnie od rodzaju związku. Jako dorośli musimy pamiętać, aby znaleźć czas w naszych napiętych harmonogramach. Tak jak planujemy czas w biznesie, podobnie należy planować spędzenia czasu z naszymi bliskimi.
 15. Badaj satysfakcję swoich pracowników i klientów.
  Cyklicznie pytaj pracowników o ich opinię. Wówczas stworzysz lepszą i bardziej trwałą organizację. Zwykle niemożliwe jest spotkanie z każdym klientem, dlatego systematycznie, najlepiej raz na kwartał badaj satysfakcję swoich klientów. W ten sposób poprawisz procesy, zaoszczędzisz wiele kosztów i zwiększysz przychody.
 1. Utrzymuj zdrową przyjaźń.
  Zauroczenie bez pielęgnacji zmniejsza się na przestrzeni lat. Dlatego tak ważne są wspólne zajęcia, zaskakiwanie i miłe spędzanie wolnego czasu ze współmałżonkiem i rodziną.
  Ważne jest, aby utrzymywać na bieżąco dobre relacje z klientami.
 2. Razem z bliską osobą idź na świeże powietrze.
  Z biegiem lat możemy czuć dyskomfort i „rozejście się dróg”, jeśli nie podejmiemy wysiłku, aby stale zabiegać o drugą osobę. Kiedy pozbędziesz się hałasu, stresu, rozproszenia uwagi, które pojawiają się w codziennym życiu, wówczas „uwalniasz przestrzeń nad głową” i pozwalasz zbliżać się osobom do siebie. Wspólne przebywanie na świeżym powietrzu może wiele zmienić w Twoim życiu. Pamiętaj, że: „Możesz najskuteczniej budować relacje, podczas wspólnego przebywania na łonie natury”.

 

Podsumowując:
ZACZNIJ BUDOWAĆ SILNE I ZDROWE RELACJE OD TERAZ!

Dobra, szczera relacja jest kluczem w związkach prywatnych i zawodowych.

Jeśli oddalasz się od rodziny, tęsknisz za starym przyjacielem, klientem lub oddalasz się od swoich bliskich, to skontaktuj się z nimi. Po prostu przywitaj się z nimi i zapytaj jak się czują, co u nich słychać?

Życie jest piękne, jeśli masz przy sobie odpowiednich ludzi.
Dlatego zacznij od dziś budować zdrowe, szczęśliwe relacje w domu, w pracy i gdziekolwiek jesteś! 

Jak oceniasz ten artykuł?
[Total: 4 Average: 4]

Kategorie bloga

O Redakcji i Blogu

Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.

Marketing Relacji Sp. z o.o., ul. Mangalia 4, lok. 206, 02-758 Warszawa, KRS 0000322803, NIP 951-22-75-561, Kapitał zakładowy: 200 000 zł
© 2024 Marketing Relacji Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.