Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Wpływ jakości bazy na obniżkę kosztów firmy

Wpływ jakości bazy na obniżkę kosztów firmy

Wpływ jakości bazy na obniżkę kosztów firmy

21.11.2022

Obecnie dla każdej firmy bardzo ważna jest obniżka kosztów. Przy pozyskiwaniu nowych klientów np. w branży OZE lub z branży ubezpieczeniowej lub finansowej potrzebne są bazy danych. W celu wygenerowania leada, a jeszcze lepiej – umówienia spotkania handlowego, potrzebna jest osoba, która najczęściej w formie telefonicznej umówi takie spotkanie.

 

Analiza jakości i łącznych kosztów 

Dokonując np. zakupu licencji na użyczenie bazy, tzw. zakupu bazy bardzo często bierze się pod uwagę jedynie koszt zakupu bazy. Zwykle pomija się koszty pracy konsultantów telefonicznych na bazie danych.

 

Co ma wpływ na jakość bazy danych?

Na wysoką jakość bazy danych mają wpływ następujące czynniki:

 • Świeże rekordy tzw. nowo pozyskane
 • Aktualność rekordów
 • Standard zapisu rekordów
 • Ilość informacji w bazie
 • Kryteria doboru bazy
 • Okres karencji
 • Deduplikacja baz
 • Walidacja bazy wynikowej

 

Pięć pierwszych punktów, to oczywiste kryteria oceniające jakość bazy danych. Dlatego omówimy trze ostatnie punkty.

Okres karencji wybranej bazy

Są to wybrane rekordy, które zostały wybrane w bazie i przekazane w określonym terminie do kampanii np. telemarketingowej. Aby uzyskać na bazie wysokie efekty, wybrane efekty powinny być tzw. zamrożone i nie powinno się ich używać do tej samej kampanii związanej z tym samym produktem lub usługą. W przeciwnym razie komunikacja do tych samych osób może przynieść odmienne efekty od oczekiwanych. Dotyczy to zarówno baz leadów, jak również tzw. baz zimnych.
Przy naszej bazie B2B EFEKT NOWA okres karencji do działań telemarketingowych zwykle wynosi 12 miesięcy, a wyjątkowo 6 miesięcy. Z kolei przy bazach B2C standardowe okresy karencji wynoszą 6 miesięcy, a dla niektórych branżach skracane są do 3 miesięcy.

Natomiast przy elektronicznych wysyłkach SMS, MMS i mailingach, okres karencji najczęściej wynosi 30 dni.

Bardzo wiele firm nie zwraca uwagi na okres karencji, na deduplikację baz danych oraz walidację przygotowanej bazy wg określonych kryteriów np. do kampanii telemarketingowej.
W związku z tym firmy ponoszą duże koszty. A czasami są to nawet bardzo duże koszty.

 

Deduplikacja baz

Deduplikacja baz ma małe znaczenie, jeżeli firma jest start-upem i korzysta tylko z jednej bazy. Natomiast jeśli już jakiś czas działa na rynku i korzysta z co najmniej dwóch baz, to proces deduplikacji będzie miał dla takiej firmy coraz większe znaczenie.


Przykład
.

Firma zakupiła licencję na 10 000 rekordów w cenie 0,50 zł, a jedna rozmowa kosztuje 4,50 zł.
Oznacza to, że łączna cena jednej rozmowy wynosi 5,00 zł. A łączna wartość zakupy bazy wynosi 5 000 zł. Łączne koszty baz i rozmów wynoszą 50 000 zł.
Przyjmujemy, że w dwóch bazach pokrywało się np. 20 proc. rekordów.

Oznacza to, że:

 1. Przy braku deduplikacji baz taka firma poniesie dodatkowy koszt 10 000 zł (50 000 zł x 20 proc.), który jest dwukrotnie wyższy od zakupu bazy.
 2. W przypadku deduplikacji bazy danych efekty wyniosą np. 5 proc.
  Natomiast bez deduplikacji bazy obniżą się o 20 proc. i wyniosą tylko 4 proc. tj. 5 proc. x (100 proc. – 20 proc).
 3. Dodatkowo należy pamiętać, że firma, która nie przeprowadzi deduplikacji namawiając 20 proc. klientów tj. 2 000 klientów do produktu lub usługi, którą już ci klienci posiadają, straci zaufanie w tej grupie swoich klientów.
 4. Utrata zaufania będzie miała wpływ na utratę wizerunku marki oraz większą liczbę utraty klientów.

 

Walidacja baz

Walidacja ma również bardzo duże znaczenie przy każdej kampanii komunikacji bezpośredniej w formie rozmów telefonicznych. Dlatego w kolejnym artykule szczegółowo omówimy, jak duży wpływ na koszty i efekty ma walidacja baz danych.

 

#Deduplikacja #Walidacja #Bazydanych #Bazadanych #B2B #B2C #Okreskarencji #Bazabiznesowa #Kliencibiznesowi #Bazakonsumencka #Klienciindywidualni

Jak oceniasz ten artykuł?
[Total: 2 Average: 5]

Kategorie bloga

O Redakcji i Blogu

Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.

Marketing Relacji Sp. z o.o., ul. Mangalia 4, lok. 206, 02-758 Warszawa, KRS 0000322803, NIP 951-22-75-561, Kapitał zakładowy: 200 000 zł
© 2024 Marketing Relacji Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.