Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Inbound marketing, a outbound marketing
03.06.2022
Inbound marketing, a outbound marketing. stanowi podstawę wszelkich działań nastawionych na sprzedaż towarów i usług. Celem jest promowanie oferty danej firmy poprzez wskazywanie na jej zalety, za sprawą których konsument odczuwa potrzebę ich posiadania — ciężko odnieść sukces sprzedażowy. Aby potencjalny klient stał się realnym, strategia marketingowa firmy powinna być skonstruowana w taki sposób, aby komunikacja postrzegana była jako spersonalizowana i fachowa, a oferta – atrakcyjna. Tylko wtedy możliwe jest bowiem realne zainteresowanie zakupem produktu lub usługi, które odpowiedzą na potrzebę, a nawet ją wzbudzą. Ważne jest także budowanie pozytywnego wizerunku marki. Można wyróżnić wiele rodzajów działań marketingowych, które służą osiąganiu niniejszych celów. Jeden z podziałów polega na wskazaniu inbound marketingu i outbound marketing. Taką różnicę chcemy przedstawić w niniejszym teksie. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze wpisem!
Nazwa tego rodzaju marketingu pochodzi od słowa „inbound”, które oznacza „przychodzić” i jest ściśle związane z zakresem podejmowanych działań. Inbound marketing polega bowiem na takiej komunikacji marketingowej, której założeniem jest skłonienie konsumenta do wnikliwego zainteresowania się szczegółami oferty danej firmy, a w konsekwencji – skorzystania z niej. W takim wypadku inicjatywa ze strony firmy polega na stworzeniu komunikatu i zapoznania z nim potencjalnych klientów wybranym kanałem komunikacyjnym. Może mieć to bezpośrednie przełożenie na wyrażenie zainteresowania ze strony klienta. W tym typie działań marketingowych odpowiedzialność za podjęcie interakcji z firmą oferującą produkty lub usługi spoczywa na konsumencie. Możliwe jest to wyłącznie wtedy, gdy potencjalny klient zainteresuje się docierającą do niego komunikacją marketingową, a więc:
Im więcej wymienionych powyżej aspektów zostanie zrealizowanych poprzez komunikację marketingową danej firmy, tym większe prawdopodobieństwo, że konsument podejmie inicjatywę, kupując produkt lub usługę, a tym samym nadrzędny cel danej kampanii marketingowej, wchodzącej w skład strategii marketingowej, zostanie osiągnięty. W kontekście nazwy, ten rodzaj marketingu jest więc swoistym przychodzeniem klienta do firmy.
Nazwa tego rodzaju marketingu pochodzi od słowa „outbound”, a więc „wychodzić” i – analogicznie do wspomnianego powyżej inbound marketingu – polega na zwracaniu się z ofertą firmy do klienta w sposób otwarty. W tego rodzaju komunikatach marketingowych klient jest więc zaznajamiany nie tylko z proponowanymi mu produktami czy usługami. Również ma świadomość, że kierowany do niego przekaz ma na celu wypromowanie produktu, a więc skłonienie go do zakupu. Prawdopodobieństwo skorzystania z oferty jest tym większe, im bardziej konsument:
W odniesieniu do nazwy outbound marketing polega zatem na swoistym wychodzeniu firmy z inicjatywą względem klienta. Jest uznawana za tradycyjną formę tego typu działań. Kojarzonych głównie z tymi, z którymi konsumenci spotykali się, zanim Internet okazał się tak sprzyjającą, działaniom marketingowym przestrzenią. Oczywiście bardzo szybko strategie outboundowe zostały zaadaptowane także i do tego kanału komunikacji na linii konsument–firma. Przyjmując nieco inną formę, jednak cel działań pozostał niezmieniony.
Dyskretne działania, mające na celu skłonienie konsumenta do zainteresowania się firmą i jej ofertą to inbound marketing. Co to oznacza w praktyce? Jakie metody komunikacji marketingowej wykorzystywane są w celu zachęcenia potencjalnego klienta do podjęcia inicjatywy? Wymieniamy i krótko charakteryzujemy najpopularniejsze działania.
Jak zostało wspomniane, nawiązywanie interakcji z potencjalnym klientem za sprawą inicjatywy wychodzącej od firmy oferującej produkty lub usługi to outbound marketing. Co to oznacza w odniesieniu do komunikacji marketingowej? Przedstawiamy najczęściej wykorzystywane działania outboundowe.
Podstawowa różnica pomiędzy inbound marketingiem a outbound marketingiem polega na tym, że pierwsza strategia marketingowa jest znacznie mniej dostrzegalna przez konsumenta. Natomiast druga stanowi przekaz kierowany wprost. Inaczej mówiąc, inbound marketing zakłada dotarcie do potencjalnego klienta w taki sposób, aby w możliwie najmniejszym stopniu był świadomy uczestnictwa w komunikacji marketingowej. Jest jednocześnie przeświadczony o tym, iż inicjatywa podejmowana jest przez niego i wynika wyłącznie z wolnej woli, bowiem podyktowana jest chęcią skorzystania z usługi lub zakupu produktu. Outbound marketing zaś można określić jako jawne zachęcanie konsumentów do skorzystania z oferty poprzez kierowanie komunikatów o sprzedażowym charakterze. Pod względem nakładów pracy i czasu inbound marketing wydaje się znacznie bardziej angażujący niż outbound marketing, bowiem wymaga nieco bardziej eksperckiego podejścia.
Warto pamiętać, że wybór konkretnego modelu prowadzenia działań marketingowych powinien być dobrany z uwzględnieniem profilu działalności firmy, specyfiki branży oraz wszystkich innych czynników i uzależniony wyłącznie od tego, co przynosi największą skuteczność. Warto w tym celu skorzystać ze wsparcia specjalistów z branży marketingowej.
Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.