Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Ireneusz Zyska – Wiceminister Klimatu i Środowiska na XII Ogólnopolskiego Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii SOLAR
03.01.2021
Wiceminister Klimatu i Środowiska na XII Ogólnopolskiego Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii SOLAR+ złożył deklaracje w zakresie trzeciej edycji Programu „Mój Prąd”
W dniu 25.02.2021 podczas XII Ogólnopolskiego Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii SOLAR+ ważne informacje przekazał, Ireneusz Zyska — Wiceminister Klimatu i środowiska, Pełnomocnika Rządu ds. OZE. Poinformował, że dynamika zmian w sektorze energetycznym jest ogromna. Rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) jest dynamiczny i kluczowy dla polskiej gospodarki.
Rośnie zainteresowanie tymi technologiami. Oferowane projekty realizują nie tylko wielkie aglomeracje miejskie i koncerny międzynarodowe, ale także małe miasteczka i wioski.
Wiceminister Zyska, podkreślił, że na duże zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce miał wpływ przede wszystkim Program „Mój Prąd”, skierowany do odbiorców indywidualnych.
To unikatowy na dotychczasową skalę w Polsce instrument, który służy wsparciu energetyki prosumenckiej. W ramach dwóch dotychczasowych naborów wypłacono 1,1 mld zł, wspierając tym samym ponad 200 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych. Obecnie we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzimy prace nad nową, trzecią edycją programu „Mój Prąd”. Mam nadzieję, że ruszy ona jeszcze w pierwszej połowie tego roku – powiedział.
Pełnomocnik Rządu ds. OZE dodał też, że utrzymanie dynamiki rozwoju źródeł PV w sposób zrównoważony oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracy systemu elektroenergetycznego jest jednym z głównych wyzwań stojących na drodze prowadzącej do rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce.
Aby utrzymać na stałym poziomie rozwój OZE, konieczne jest zwiększanie inwestycji w infrastrukturę sieciową niezbędną dla przyłączania nowych źródeł wytwórczych. Podejmujemy też działania mające na celu uwzględnienie rozwiązań technologicznych pozwalających na zdecydowaną poprawę wskaźnika wykorzystania mocy poszczególnych technologii ze szczególnym uwzględnieniem PV — dodał, wiceminister Ireneusz Zyska.
Dużym wyzwaniem jest przyłączenie i obsługa dużej, dynamicznie rosnącej liczby mikroinstalacji.
Dlatego Rząd pracuje nad dużym, nieco odmiennym, ale dobrym modelem finansowania.
W 2007 rok Europa miała 30% udział w produktach PV a obecnie ma już tylko 3% udziału.
Chcemy ten trend odwrócić. Ważne jest, aby dostarczać jak najwięcej polskich produktów. Zaplanowano, że do 2030 roku w Polsce będzie funkcjonowało 300 klastrów energii.
Powołano Spółkę celową GIGA PV S.A. Polska, ogromna fabryka produkująca ogniwa fotowoltaiczne ma być zlokalizowana na Śląsku. W celu zapewnienia wysokiej jakości fabryka będzie, mieć własne laboratorium i centrum badawcze Celem jest produkcja ogniw wyższej jakości niż chińskie.
Według założeń fabryka będzie zdolna wyprodukować rocznie ogniwa o mocy 1 GW. Pozwoli to pokryć 50 proc. średniego rocznego przyrostu nowych mocy w krajowej fotowoltaice. Taka wielkość może stanowić ok. 5 proc. rocznych inwestycji w całej UE. Warta 1 mld zł fabryka ma zacząć produkować ogniwa w 2024 roku. Pracę znajdzie w niej około tysiąc osób z terenu Śląska jak też z całej Polski. Będą poszukiwani kompetentni, solidni pracownicy — komentował w wywiadzie ze ŚląskimBiznesem.pl Grzegorz Wiśniewski Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.
Zapowiadają się więc w Polsce duże zmiany.
Z nadziejami czekamy więc na nową edycję Programu Mój Prąd. Z pewnością to pomoże utrzymać, a może nawet zwiększyć dynamikę rozwoju rynku OZE w Polsce.
Czy Polska da radę konkurować z Chinami europejskim rynku, a zwłaszcza na polskim rynku?
Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.