Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Zdalna analiza lejka sprzedażowego – jak to zrobić?
27.04.2022
Zdalna analiza lejka sprzedażowego. Sukces przedsięwzięcia biznesowego zależy w dużej mierze od wyborów klienta – to od jego decyzji zakupowych zależy, który przedsiębiorca osiągnie zysk, a który poniesie stratę. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca nie może na decyzje te wpływać, czy więcej nawet: kształtować je, podejmując świadome i zaplanowane działania. Podstawowe zadanie, przed jakim staje podmiot gospodarczy, jest odpowiednie zaprojektowanie poszczególnych etapów kontaktu z klientem. Od początkowego zainteresowania danym produktem czy usługą aż do sprzedaży. Niekiedy zdarza się, że nawet pomimo dużej liczby leadów sprzedażowych i wysokiego zainteresowania ofertą do transakcji nie dochodzi. Odpowiedzialna za to może być niewłaściwa konstrukcja lejka sprzedażowego. W artykule charakteryzujemy pojęcie lejka sprzedażowego, wskazujemy, z jakich etapów się składa oraz odpowiadamy na pytanie. Jakie korzyści przynosi przedsiębiorcy analiza lejka sprzedażowego.
Za lejek sprzedażowy (zwany również lejkiem marketingowym bądź lejkiem konwersji) uznaje się podzielony na etapy ogół działań marketingowych. Przedsiębiorcy zmierzających do przeprowadzenia klienta przez proces zakupowy. Działania te są przedstawione graficznie w postaci lejka z uwagi na to, że na każdym kolejnym etapie w proces zakupowy. Uwikłanych jest coraz mniej podmiotów – na zakup danego produktu decyduje się zaledwie część potencjalnych klientów. Na początkowym etapie byli nim zainteresowani. Za pomocą lejka sprzedażowego możliwe jest monitorowanie aktywności klientów na każdym kolejnym etapie – od pierwszego kontaktu z produktem czy usługą do sfinalizowania transakcji.
W literaturze spotkać można kilka modeli lejka sprzedażowego. Poniżej opiszmy krótko dwa z nich. W pierwszym modelu wyróżnia się trzy główne etapy lejka, w ramach których wykonuje się rozmaite działania marketingowe. Są to:
Oprócz podziału na trzy etapy lejka sprzedażowego w praktyce biznesowej często wykorzystuje się również podział na cztery etapy zgodnie z tzw. modelem AIDA zaproponowanym przez Eliasa St. Elmo Lewisa i rozwiniętym przez Williama H. Townsenda. AIDA stanowi akronim od następujących wyrazów:
Poszczególne działania podejmowane w ramach kolejnych etapów lejka sprzedażowego są w zasadzie tożsame w obydwu modelach. Należy przy tym zaznaczyć, że etapy zainteresowania i chęci z modelu AIDA odpowiadają etapowi MoFu w modelu trzyetapowym.
Opracowanie lejka sprzedażowego i jego analiza dają przedsiębiorcy liczne korzyści. Zacznijmy od tego, że dzięki lejkowi podmiot gospodarczy może zoptymalizować proces pozyskiwania klientów. Analiza lejka sprzedażowego umożliwia w szczególności identyfikację błędów popełnianych na poszczególnych etapach procesu zakupowego. Nie mniej ważna jest funkcją jaką analiza lejka pełni w analizie predykcyjnej. Przedsiębiorca, posługując się lejkiem, może przygotować prognozy sprzedażowe w kolejnych okresach działalności. Co również ważne, analiza ułatwia kontrolę sprzedaży na poziomie indywidualnym – podmiot gospodarczy zatrudniający pracowników ma możliwość porównania ich wyników sprzedażowych.
Należy pamiętać, że raz przygotowany lejek sprzedażowy z czasem podlega dezaktualizacji. Przedsiębiorca powinien na bieżąco kontrolować proces sprzedażowy i w razie potrzeby modyfikować działania podejmowane na każdym etapie. Aby zwiększyć ich efektywność – niezależnie od etapu – warto skorzystać z oferowanej przez agencję marketingową Marketing Relacji autorskiej metody badania satysfakcji klienta, czyli Badania WSK©. Analiza lejka jest zwykle przeprowadzana w trybie zdalnym. Z jej wynikami powinni zostać zapoznani wszyscy pracownicy, którzy biorą udział w procesie sprzedażowym. Aby analiza przełożyła się na poprawę wyników i doprowadziła się zwiększenia przychodu firmy, każdy pracownik musi być na bieżąco z przyjętymi modyfikacjami lejka i nowymi rozwiązaniami.
Mianem lejka sprzedażowego określa się ogół działań marketingowych, które zmierzają do przeprowadzenia klienta przez cały proces sprzedażowy. Proces ten dzieli się etapy zgodnie z przyjętym modelem lejka. Najczęściej wyróżnia się trzy bądź cztery takie etapy. Podział ułatwia przedsiębiorcy późniejszą analizę sprzedaży – dzięki niemu łatwiej zidentyfikować błędy popełniane w trakcie procesu przez pracowników. Opracowanie i analiza lejka sprzedażowego wiąże się z szeregiem korzyści dla przedsiębiorcy. Oprócz wspomnianej możliwości identyfikacji błędów korzyści te dotyczą przede wszystkim takich aspektów działalności, jak planowanie i kontrola. Warto pamiętać o tym, że lejek sprzedażowy powinien podlegać ciągłym modyfikacjom w celu dopasowania strategii marketingowych do aktualnej sytuacji rynkowej.
Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.