Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Czym jest benchmark?
13.04.2022
Czym jest benchmark? Optymalizacja procesów zachodzących w organizacji to naczelne zadanie każdego przedsiębiorcy. W przeciwnym razie – gdy nie będzie rozwijać własnego przedsiębiorstwa – ryzykuje, że inne podmioty zyskają nad nim przewagę. W najgorszym razie, doprowadzą do sytuacji, w której jego działalność przestanie być opłacalna. Jedną z najbardziej skutecznych i popularnych metod doskonalenia organizacji jest benchmarking. W artykule określamy, na czym polega benchmarking w zarządzaniu przedsiębiorstwem, a także charakteryzujemy jego rodzaje.
Termin benchmark oznaczał pierwotnie reper, czyli punkt orientacyjny wyznaczony w widocznym z daleka miejscu. Punkt taki wykorzystywany był w trakcie pomiarów niwelacyjnych, tj. wykonywanych przez geodetę pomiarów różnic wysokości terenu.
Pojęcie benchmarkingu w ujęciu biznesowym zyskało na popularności w XX w. Przyjmuje się, że pierwszym przedsiębiorstwem, które zastosowało benchmarking, była amerykańska spółka Rand Xerox Co. W obliczu trudnej sytuacji finansowej firmy, osoby nią zarządzające zdecydowały się uczynić punktem wyjścia działań optymalizacyjnych rozwiązania wykorzystywane przez liderów branży. Dzięki temu firma zdołała wyjść z kryzysu.
Współcześnie przez benchmark rozumie się ustanowiony przez przodujące podmioty gospodarcze punkt odniesienia działań optymalizacyjnych innych przedsiębiorców. Istotą benchmarkingu jest analiza porównawcza dotycząca poszczególnych aspektów firmy, np. sprzedaży, relacji z klientem, produkcji, innowacyjności. Przedsiębiorca stosujący benchmarking jako narzędzie doskonalenia się organizacji identyfikuje na rynku te podmioty, które są w danym aspekcie liderami w branży. Następnie opracowuje strategie rozwoju własnej firmy, czyniąc punktem odniesienia, swoistym wzorcem działań, te obszary działalności liderów, którym ustępuje pod względem jakości. Benchmarking umożliwia rozwój przedsiębiorstwa, a w niektórych sytuacjach sprawia, że naśladujące inne podmioty przedsiębiorstwo samo staje się liderem w swojej branży. Samo naśladownictwo firm w najlepszych aspektach może być jednak niewystarczające, by zostać liderem rynku. Dlatego należy opracować własne, unikalne i efektywne rozwiązania, których nie wymyśliła jeszcze konkurencja.
W literaturze wymienia się szereg rodzajów benchmarkingów. Należą do nich w szczególności:
Za pierwszą organizację, która wykorzystała benchmarking, uznaje się amerykańską spółkę Rand Xerox Co. Benchmarking, jest obecnie cenioną przez przedsiębiorców metodą doskonalenia organizacji. Jej podstawą jest prowadzenie analiz porównawczych dotyczących różnych aspektów działalności gospodarczej – punktem odniesienia tych analiz są działania liderów branż. W danym momencie przedsiębiorca może porównywać się jednocześnie do różnych podmiotów, rzadko bowiem dzieje się tak, że jeden podmiot ma przewagę nad konkurencją we wszystkich obszarach prowadzonej działalności. Wyróżnić można szereg typów benchmarkingu. W każdym z nich kładzie się nacisk na nieco inny aspekt analizy porównawczej.
Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.