Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Człowiek uczy się przez całe życie i głupi umiera, ale …

Człowiek uczy się przez całe życie i głupi umiera, ale …

Człowiek uczy się przez całe życie i głupi umiera, ale …

18.02.2019

Człowiek uczy się przez całe życie i głupi umiera, ale … Pomimo tego, że cały czas uczymy się, stale popełniamy błędy. Najlepsi Managerowie popełniają ich co najmniej 30% a inni dużo więcej. Często zastanawiam się, z czego to wynika?

Analizowałem postawy tysięcy Pracowników, Kierowników i Dyrektorów. Zastanawiałem się też nad powodami decyzji Klientów. Powodów jest jak zwykle wiele. Moim zdaniem wszystko zależy od nas samych. Dlatego Pracowników i Managerów podzieliłem na dwie najważniejsze grupy:
1.Pierwsza grupa: „Wiem już wszystko”.
Pracownik lub Manager tej grupy po jakimś czasie dochodzi do wniosku, że wie już wszystko. Niczego więcej nie może się nauczyć. Często takie Osoby zmieniają pracę, bo w firmie nauczyli się już wszystkiego.
Kiedy jest to firma z wieloma wartościami, to inni Pracownicy i Managerowie w takiej firmie odnoszą sukcesy.

2.Druga grupa: „Stale poszukuję nowych rozwiązań”.
Stale poszukują nowości. Chętnie się uczą, pogłębiają wiedzę. Pracują nad sobą. Chętnie korzystają z doświadczeń innych doświadczonych osób z dużą wiedzą. Na bieżąco mierzą wyniki, dokonują analiz, wyciągają wnioski. Pracują nad doskonaleniem form i metod pracy. A co najważniejsze stale pracują nad swoją postawą i pozytywnym nastawieniem do pracy.

Pomimo tego w tej grupie najlepsi Managerowie podejmują tylko 70% trafnych decyzji.
Dlaczego jedne Projekty rozwijają się a inne upadają?
Dlaczego tak się dzieje?

Powodów jest wiele, wymienię moim zdaniem najważniejsze:

  1. Brak wiedzy w określonym zakresie.
  2. Małe doświadczenie Managera Zespołu.
  3. Przyjęte niewłaściwie założenia do Projektu.
  4. Niewłaściwa komunikacja Managerów Zespołu i / lub Zespołu wykonawczego.
  5. Brak bieżących raportów z wynikami.
  6. Brak bieżących analiz wyników.
  7. Brak lub słaby, spóźniony feedback.
  8. Zbyt duże zaufanie, inni to zrobią za mnie.
  9. Słaby lub źle komunikowany system motywacyjny.
  10. Jedno lub więcej słabych ogniw w całym procesie.
  11. Zbyt późna identyfikacja mocnych i słabym ogniw w procesie.
  12. Nieprzygotowanie alternatywnego Planu B lub C.

Co zrobić, aby popełniać jak najmniejszą liczbę błędów?

  Człowiek uczy się przez całe życie i głupi umiera, ale …  Uczyć się, uczyć się i jeszcze raz uczyć się. Szkolenia są i nadal będą zawsze w cenie. A dobre know how największą wartością każdej firmy i Osoby. Stale konsultować swoje decyzje zarówno z Przełożonymi jak i Podwładnymi. Warto na bieżąco konsultować i korzystać z doświadczeń z Osób i Zespołów z poza firmy.

Po 30 latach gospodarki wolnorynkowej w Polsce jest wiele Osób z bardzo dużym doświadczeniem w każdej dziedzinie. W dobie Internetu i Socjal Media można znaleźć odpowiednich Managerów i Strategów w każdej dziedzinie.
Pomimo iż wiemy, że dalej będziemy popełniali błędy, to chodzi o to, aby popełniać ich jak najmniej. A te które popełnimy miały jak najmniejsze konsekwencje dla naszej firmy i dla nas osobiście.

Nie ważne czy dziś jesteś Managerem najwyższego szczebla, średniego czy może Kierownikiem lub Pracownikiem. Ważne jest, że jeśli będziesz stale uczył się nowych rozwiązań od najlepszych, będziesz rozwijał się dalej. Wówczas masz dużą szansę uzyskać życiowy sukces, możesz awansować, spełnić się zawodowo i życiowo oraz coraz więcej zarabiać.

Pamiętaj, że tylko Osoby, które wybrały właściwą drogę, wspierają się właściwymi Osobami i są konsekwentne w działaniu odnoszą sukcesy życiowe i realizują swoje cele.

Jak oceniasz ten artykuł?
[Total: 2 Average: 3]

Kategorie bloga

O Redakcji i Blogu

Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.

Marketing Relacji Sp. z o.o., ul. Mangalia 4, lok. 206, 02-758 Warszawa, KRS 0000322803, NIP 951-22-75-561, Kapitał zakładowy: 200 000 zł
© 2025 Marketing Relacji Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.