Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Co to jest newsletter? Jak stworzyć sprzedający mailing?

Co to jest newsletter? Jak stworzyć sprzedający mailing?

Co to jest newsletter? Jak stworzyć sprzedający mailing?

06.05.2022

Co to jest newsletter? Jak stworzyć sprzedający mailing? Sposobów na przyciągnięcie klientów do danego biznesu oraz zwiększenie sprzedaży jest sporo. Wciąż dość popularne są działania reklamowe offline, jednak nie da się ukryć, że szczególną rolę odgrywa dziś komunikacja marketingowa prowadzona w Internecie. To właśnie kanały wirtualne okazują się najbardziej skuteczne i docierają do dużego grona odbiorców.

Wśród akcji marketingowych realizowanych online prym wiodą newslettery. Można wymieniać liczne przykłady przedsiębiorstw, które właśnie za pomocą mailingu trafiają do klientów. Budują wizerunek marki, a także umacniają jej świadomość i podnoszą sprzedaż.
Jak jednak tego dokonać? Z tego artykułu się dowiesz.

  • Czym jest mailing reklamowy,
  • co powinien zawierać newsletter,
  • jak stworzyć mailing, który sprzedaje.

Mailing reklamowy – co to i dlaczego jest istotny?

Newsletterem nazywamy cykliczny biuletyn wysyłany do określonego grona odbiorców. Newsletter może informować o wprowadzeniu nowego produktu czy aktualnych promocjach. Głównym celem jest jednak budowanie relacji marki z klientem i podtrzymanie kontaktu z osobami, które mogą być zainteresowane zakupem określonego produktu lub usługi. Kluczową kwestią w kontekście mailingu reklamowego jest fakt, do kogo jest on wysyłany – nie jest to bowiem grono przypadkowe.

Biuletyn ten trafia do osób, które dobrowolnie zostawiły swój adres mailowy danej firmie – czy to w celu pozyskania dodatkowych informacji, otrzymania rabatu czy też podczas zrealizowanych już zakupów. Kontakt do osoby z firmowej bazy danych e-mail, która jest potencjalnie zainteresowana zakupem określonego produktu lub skorzystaniem z usług jest z punktu widzenia przedsiębiorcy bardzo wartościowy. Istnieje bowiem spora szansa, że potencjalny klient zamieni się w klienta realnego.

Jak stworzyć newsletter, który sprzedaje? Przydatne wskazówki

Mailing reklamowy jest świetnym kanałem komunikacji z klientami. Jak już wspomnieliśmy, kontakt do osoby wstępnie zainteresowanej określoną działalnością jest bardzo cenny. Nie można jednak zapominać, że samo jego zdobycie to dopiero pierwszy krok. Z newslettera można wszak w każdej chwili zrezygnować. Co powinien zawierać newsletter, żeby tego uniknąć? Jak stworzyć mailing, który zainteresuje czytelników?

Mail powitalny

Pierwsze wrażenie jest zawsze bardzo ważne, również w przypadku mailingu reklamowego. Mail, który otrzyma subskrybent, który właśnie zostawił swój lead, powinien być bardzo przemyślany. Warto postawić na personalizację i użyć w nim imienia osoby, do której się zwracamy. Miłym gestem będzie także ofiarowanie kodu rabatowego lub innego upominku. W mailu powitalnym można nakreślić również, co czeka czytelnika w kolejnych wiadomościach, a te następne wysyłać regularnie, w podobnym odstępie czasu.

Styl komunikacji

To, jakim językiem zwracamy się do odbiorców, jest bardzo istotne. Styl powinien być spójny i konsekwentny oraz dostosowany do grupy odbiorców. Wszystko zależy więc od charakteru prowadzonego biznesu oraz tego, jacy klienci mogą stanowić jego głównych adresatów. Zanim więc ustali się sposób komunikacji, warto określić grupę docelową – wiek, płeć, zainteresowania i potrzeby osób, stanowiących główny trzon odbiorców newslettera.

Estetyka wiadomości

Wiadomości wysyłane do subskrybentów muszą być nie tylko poprawne stylistycznie i ciekawe, ale także przyjemne dla oka. Warto więc przyłożyć się do warstwy graficznej maili, używać stałego, czytelnego fontu oraz umieszczać logo sklepu. Zdjęcia nie mogą być ani zbyt duże, ani zbyt małe, a ich liczba powinna być dostosowana do długości tekstu. Można także stworzyć autorski szablon czy własne grafiki.

Lead magnet

Jak w wielu innych dziedzinach życia, tak również w przypadku subskrypcji newslettera, sprawdza się zasada „coś za coś”. Aby przyciągnąć odbiorcę do pozostawienia leada oraz przekonania subskrybenta do regularnego czytania biuletynu, należy zaoferować coś w zamian. Najlepiej działają rabaty (dostępne tylko dla adresatów mailingu), ale świetnym pomysłem jest także wymiana wiedzy – oferowanie e-booków, webinarów czy przydatnych wskazówek na dany temat. Elementy te dodatkowo budują pozycję ekspercką autora biuletynu.

Call to action

Aby treść mailingu informująca o wprowadzeniu nowej kolekcji czy też sezonowej obniżce cen została nie tylko przyswojona, ale także zamieniła się w czyn – zapoznanie się ze wspomnianymi produktami/usługami i dokonanie konwersji – należy zachęcić odbiorcę do działania. W tym celu warto stosować sformułowania CTA, czyli call to action. Nie można więc zapominać o zakończeniu wiadomości tego rodzaju chwytliwym „Sprawdź!”, „Kliknij i przekonaj się” czy „Zobacz i poczuj różnicę!”.

Jak stworzyć mailing, który przyniesie wymierne korzyści?

Aby mailing reklamowy mógł być skuteczny, czyli czytany, a w konsekwencji podnoszący sprzedaż, warto stosować się do wskazanych wyżej podpowiedzi. Nie trzeba wprowadzać ich wszystkich w życie w tym samym czasie – lepiej przemyśleć, które z zaproponowanych przez nas rozwiązań będzie najistotniejsze z punktu widzenia danego biznesu tu i teraz i od niego zacząć doskonalenie newslettera. Z czasem warto wprowadzać kolejne kroki i dopasowywać je do indywidualnych potrzeb. Dobrym krokiem może być także skorzystanie z programu do tworzenia newslettera – z części funkcjonujących na rynku narzędzi korzystać można bezpłatnie.

Zachęcamy do systematycznego rozwijania listy mailingowej – kontakt do potencjalnego klienta to w końcu połowa sukcesu.

Jak oceniasz ten artykuł?
[Total: 0 Average: 0]

Kategorie bloga

O Redakcji i Blogu

Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.

Marketing Relacji Sp. z o.o., ul. Mangalia 4, lok. 206, 02-758 Warszawa, KRS 0000322803, NIP 951-22-75-561, Kapitał zakładowy: 200 000 zł
© 2025 Marketing Relacji Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.