Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Poziomy relacji

Poziomy relacji

Poziomy relacji

18.08.2023

Autor: Jan Załęcki – Wiceprezes Zarządu Marketing Relacji Sp. z o.o.

Dobre relacje, które są podstawą udanego związku i rozwoju, dotyczą życia prywatnego i pracy zawodowej. Budowa relacji zwykle dotyczy co najmniej dwu stron. Mogą to być relacje pomiędzy: mężem i żoną, pracownikiem i firmą lub klientem i dostawcą. Dobrych relacji, których każdy oczekuje, nigdy nie zbuduje się jednostronnie. Kiedy o relacje będzie zabiegała tylko jedna strona, wówczas relacje będą kruche i współpraca szybko rozpadnie się.
Dlatego nad doskonaleniem relacji warto stale pracować z obu stron.

Relacji można podzielić na pięć poziomów. Przedstawię to na przykładzie klienta i dostawcy.

  1. Nawiązanie pierwszego kontaktu.
    Etap ten nazywany jest eksploracyjnym. To pierwszy krok w procesie pozyskiwania klientów. Obejmuje wstępne rozmowy w celu ustalenia, czy klient i firma dobrze pasują do swoich potrzeb. Obecnie często korzysta się m.in. z LinkedIn. Najlepsze relacje zbuduje się podczas spotkania a w drugiej kolejności zdalnych rozmów wideo lub telefonicznych. Trudno zbudować dobre relacje w korespondencji email lub SMS.
  2. Wzajemne poznanie się.
    Osoby przedstawiają swoje dokonania, cele i potrzeby. Jest to bardzo ważny etap.
    Od tego zależy czy dojdzie do współpracy pomiędzy firmami i okresem trwania. Dlatego warto poznać się, poszukać wspólnej historii, zainteresowań i wspólnych kierunków działań.
    Dostawca musi dobrze zrozumieć potrzeby klienta. Ważne jest okazanie szczerego zainteresowania. Każde udawane zainteresowanie będzie szybko rozpoznane. Prawdziwe zrozumienie potrzeb klienta i przedstawienie zarysu dobrego, efektywnego rozwiązania jest podstawą do dalszych rozmów. Dzieląc się pomocnymi zasobami i informując o wartości rozwiązań, obie Strony potwierdzają możliwości wzajemnej współpracy.
  3. Nawiązanie współpracy.
    Warto być zaangażowanym partnerem. Odnosi się to do obu Stron (dostawcy i klienta). Chcąc odnieść wspólny sukces konieczne jest wzajemne zaufanie. Na tym etapie strony nawiązują więź. Sukces zależy od zaangażowania się obu Stron we współpracę.
    Często trzeba szybko rozwiązać trudną, niespodziewaną sytuację. Jeśli dostawca jest kreatywny i pomocny, wówczas klienci mocniej ufają takiej firmie i pozostają z nią na dłużej.
  1. Rozwój głębszej relacji.
    Strony nie powinni pozostawać na pierwszym, podstawowym etapie. Należy cały czas poznawać się i pogłębiać relacje. Warto pamiętać o zasadzie, że jak rozmawiamy ze sobą, to druga strona nie rozmawia z konkurencją. Partnerska współpraca i praca zespołowa sprzyja pogłębianiu relacjom. Dlatego do rozwoju we współpracę musi zaangażować się wiele działów.
  2. Pogłębienie zaufania.
    Zaufanie nie zdobywa się raz na zawsze. Trzeba cały czas pracować nad tym, aby strony stale pogłębiały wzajemne zaufanie. Można to uzyskać, kiedy druga strona otrzyma więcej niż było to wcześniej deklarowane. Ponadto rozwiązanie trudnych sytuacji sprzyja pogłębianiu relacji. Tylko pełne zaufanie sprzyja wieloletniej współpracy i wzajemnemu rozwojowi stron.

 

#Relacje #Budowanierelacji #Współpraca

Jak oceniasz ten artykuł?
[Total: 1 Average: 5]

Kategorie bloga

O Redakcji i Blogu

Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.

Marketing Relacji Sp. z o.o., ul. Mangalia 4, lok. 206, 02-758 Warszawa, KRS 0000322803, NIP 951-22-75-561, Kapitał zakładowy: 200 000 zł
© 2024 Marketing Relacji Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.