Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Pozyskiwanie nowych klientów – dlaczego jest to tak ważne dla Twojego biznesu?
09.02.2023
Zdobywanie nowych klientów jest podstawą działalności i głównym celem każdej firmy, która chce dobrze prosperować. Jednocześnie to największe biznesowe wyzwanie. Znalezienie nowych możliwości na dzisiejszym nasyconym rynku może być niezwykle trudne. Jeśli nie będziesz na bieżąco i nie dostosujesz swoich strategii marketingowych, możesz mieć trudności z utrzymaniem pełnego lejka sprzedażowego.
Koszt pozyskania klienta (CAC) to całkowity koszt sprzedaży i marketingu wymagany do pozyskania nowego klienta w wyznaczonym okresie. Jest to ważne, ponieważ przypisuje realną wartość Twoim działaniom marketingowym i pozwala mierzyć zwrot z inwestycji (ROI).
Jeśli więc firma wydała 400 tys. zł na sprzedaż i marketing i wygenerowała 500 nowych klientów w jednym kwartale, to koszt pozyskania klienta wyniósłby 1 tys. zł.
Jak zatem kształtować proces pozyskiwania klientów i jakie narzędzia warto w nim wykorzystać?
Dobry biznes powinien łączyć najlepszą jakość oferty z umiejętnością skutecznego pozyskiwania klientów. To drugie jest absolutnie niezbędne, bo warunkuje zwiększanie sprzedaży, a tym samym zysków przedsiębiorstwa. Istotą procesu zdobywania nowych klientów jest:
Dobór sposobów w procesie pozyskiwania nowych klientów może różnić się w zależności od grypy docelowej – mogą to być klienci biznesowi (B2B) lub klienci indywidualni (B2C). Staraliśmy się jednak znaleźć najbardziej optymalne metody, które wesprą Twój biznes.
1. Case study.
Case studies są skutecznymi działami firmy, a w content marketingu ma to szczególnie ważną rolę w kontekście efektywnego pozyskiwania nowych klientów. Działa tu zjawisko social proof, zgodnie z którym ludzie chętnie kierują się opiniami innych. Jeśli pokażesz, że Twoja firma spełniła oczekiwania konkretnych osób, zwiększysz szansę, że zaufają Ci kolejni potencjalni klienci. Dobre case study to ciekawa opowieść, która wciąga użytkowników i pokazuje konkrety tj. osiągnięcia firmy, rzetelność, doświadczenie oraz specjalistyczne kompetencje.
2. Płatne kampanie marketingowe.
Płatne kampanie to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań w procesie pozyskiwania nowych klientów. PPC (Pay Per Click) to płatne linki lub banery, które są wyświetlane w czołówce wyników wyszukiwania w odpowiedzi na zapytania. Najpopularniejsza forma to Google Ads. Ich podstawową zaletą jest to, że płacimy za konkretny efekt tj. kliknięcia, a nie samo wyświetlenia. Właściwie przygotowane skutkują wartościowym ruchem na domenie.
3. E-mail marketing.
Skrzynki mailowe nadal są bardzo ważnym kanałem marketingu bezpośredniego. Dzięki temu działaniu trafisz bezpośrednio do potencjalnego odbiorcy, a efekt będzie mierzalny. Jeśli będziesz tę komunikację prawidłowo kształtował i unikał typowych błędów, wiadomości nie będą ignorowane i spełnią swoje zadanie.
4. Blog firmowy.
Bardzo ważne jest, aby strona internetowa Twojej firmy cały czas aktywnie funkcjonowała, a jedną z form realizacji tego założenia jest prowadzenie firmowego bloga. Wartościowe i wysokiej jakości treści postawią Twoją firmę w pozycji eksperta, który jest kompetentny, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, a także stale się rozwija. Zwiększy się również szansa na to, że na Twoją stronę trafią osoby, które szukają odpowiedzi na konkretne zapytania. A jeśli już tu trafią, mogą zamienić się w Twoich klientów.
5. Wysyłka SMS/MMS.
Masowa wysyłka SMS/MMS określane są często jako wysyłki SMS i masowe wysyłki MMS. Tego typu działania pozwolą precyzyjnie wysłać ciekawe komunikaty marketingowe do określonej grupy potencjalnych klientów. Bardzo ważne jest posiadanie wiele możliwości targetowania baz, aby jak najbardziej precyzyjnie dotrzeć do określonej grupy docelowej.
6. Projekty telemarketingowe.
Rozmowy telefoniczne należą do najbardziej efektywnych form wsparcia sprzedaży i pozyskiwania klientów. Jednostkowy koszt dotarcia do klienta, w porównaniu do komunikacji elektronicznej np. do wysyłek e-mail lub SMS jest stosunkowo wysoki. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to bardzo efektywna forma komunikacji. Podczas rozmów najszybciej można odnieść się do otrzymanych od klienta informacji, najszybciej też można zweryfikować rozmówcę. Warto pamiętać również o tym, że przez niewłaściwe prowadzenie komunikacji z klientami łatwo popsuć wizerunek własnej marki.
7. Polecenia.
Wielu ludzi kieruje się zdaniem innych przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Dlatego jeśli uda Ci się skłonić swoich obecnych klientów do podzielenia się opinią o przedmiotach i/lub usługach na stronie, fanpage, czy innych serwisach, w tym na wizytówce Google – jest bardzo duża szansa, że przyciągną oni nowych, potencjalnych klientów.
8. Wydarzenia branżowe.
W zależności od branży, organizowane są tematyczne konferencje, kongresy, targi, a nawet gale i bankiety. Jest to idealny sposób na rozszerzanie grona kontaktów biznesowych, którzy później mogą okazać się Twoimi potencjalnymi klientami.
W procesie pozyskiwania klientów warto również nie zapominać o:
Stosowanie się do wyżej wymienionych działań z pewnością przełoży się budowanie relacji z klientami oraz pozyskiwanie nowych, potencjalnych klientów.
Osobnym zagadnieniem jest pozyskiwanie klientów B2B. Odbiorcy biznesowi są zwykle bardziej wymagający, ponieważ oczekują konkretnych wyników i korzyści, a decyzje na linii firma–firma są mniej spontaniczne niż przy B2C. Należy poświęcić temu wiele energii, pracy i czasu, ponieważ w tych działaniach największe znaczenie ma strategia. Kluczowe elementy całego procesu są jednak stałe tj. nawiązanie kontaktu, przygotowanie oferty zgodnej z potrzebami odbiorcy oraz sprzedaż. Najlepszymi metodami, które sprawdzą się w tym przypadku, to dobry content marketing, ale również cold calling, cold mailing, social media czy serwis LinkedIn oraz eventy.
Tak samo wybierając partnera do różnych, wspólnych działań, warto zwrócić uwagę na firmę z dużym doświadczeniem, która potrafi poruszać się w różnych kanałach komunikacyjnych. Ponieważ pozyskiwanie nowych klientów bywa kosztowne i pochłania różne zasoby, dobrze jest rozmawiać z organizacją/ekspertem, która wie, co robi i potrafi estymować wyniki swoich działań tj. współpracować z kimś, kto pracuje na liczbach i danych, a nie na niejasnych obietnicach.
Pozyskiwanie nowych klientów daje napływ nowych pieniędzy i przedłuża cykl życia firmy. Dodatkowo rozbudowywanie bazy kontaktów jest dobrą praktyką, ponieważ pomaga biznesowi wzrastać. Nowi konsumenci, z nowymi oczekiwaniami i potrzebami, pomagają firmie rozwijać się także w inny sposób. Wymuszają bowiem krytyczne spojrzenie na dotychczasowe produkty/usługi i zastanowienie się jak je ulepszyć, albo jak stworzyć coś nowego, co jeszcze lepiej będzie odpowiadało na ich potrzeby.
Rozwijanie bazy kupujących jest naturalną zachętą dla firmy do pozostawania w ruchu i daje jej ogromny impuls do rozwoju. Dzięki temu nie stoi ona w miejscu, ale pracuje nad swoją konkurencyjnością i atrakcyjnością. Korzysta na tym nie tylko firma, ale również sami klienci, którzy dostają lepsze produkty i/lub usługi, jeszcze bardziej odpowiadające na ich potrzeby.
Wizytówka Twojej oferty to grono klientów pojawiających się z Twojej kampanii reklamowej. Twoim priorytetem jest być w najlepszych wynikach wyszukiwania. Musisz posiadać sprawnie zintegrowane działania marketingowe, przejrzysty lejek sprzedażowy i grupę docelową, która najlepiej konwertuje.
Zapraszamy do rozmów osoby, które szukają najlepszych rozwiązań dla swojego biznesu w ramach pozyskiwania nowych klientów. W tym celu należy przysłać zapytanie wraz z określeniem strategicznych celów lub bieżących potrzeby. Zapytanie należy przesyłać przez formularz lub adres email: bok@marketingrelacji.com.
#Marketing #Sprzedaż #PozyskiwanieKlientów #NowiKlienci #Rozwój #Szkolenie #Strategiarozwoju
Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.