Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Eyetracking w mobilnym marketingu – e-mailing

Eyetracking w mobilnym marketingu – e-mailing

Eyetracking w mobilnym marketingu – e-mailing

27.10.2015

Już pisaliśmy o eye trackingu w wysyłce e-mailingowej, ale warto zbadać ten temat pod jeszcze węższym kątem. Całkiem niedawno – pod koniec lipca tego roku – opublikowany został raport „Mobile eyetracking in e-mail marketing”, stworzony przez firmę Edisonda. Jakie są główne wnioski z badania – jak należy przygotować e-mailing, aby był skuteczniejszy dla użytkowników mobilnych? O czym trzeba pamiętać – czego unikać?

W sferze tekstowej – najważniejsze informacje najlepiej przedstawić przed obrazkiem lub zdjęciem; zostanie to zauważone wcześniej i przejmie więcej uwagi na dłuższy czas niż umieszczenie tego samego akapitu pod obrazkiem. Większy font w podsumowaniu zostanie zauważony wcześniej niż mniejszy, ale może również skutecznie rozproszyć. Im większe paragrafy – tym większe prawdopodobieństwo rozproszenia i tego, że nasi Klienci ich nie przeczytają. Niezwykle ciężko jest się skupić na czytaniu tekstu wyśrodkowanego – lepiej jednak wyrównać go do lewej strony. Z doświadczeń wynika, że tekst w którym każda linijka kończy się w różnym miejscu lepiej jest przeczytać niż tekst wyjustowany.
Wbrew pozorom – ogromne bloki tekstu albo nie będą czytane przez odbiorcę, albo nawet po przeczytaniu nie zostaną w ogóle zapamiętane. Dodatkowa ramka wokół tekstu zwiększy jego atrakcyjność – przykuje uwagę i sprawi, że tekst zostanie przeczytany.

Jeśli chodzi o kwestie czysto wizualne – jeśli to tylko możliwe, lepiej operować liczbami niż ich słownymi odpowiednikami. Badanie pokazało, że nagłówek „50% off” przykuł więcej uwagi niż „Half price off”, mimo że przekazywana treść była taka sama. Nawet jeśli produkt pokazany przez modela przykuwa więcej uwagi – użytkownicy deklarują, że wolą dostawać w mailingu zdjęcia produktów i usług. Jeśli tylko pojawi się model w wiadomości – bardzo często angażuje całą uwagę, przez co odbiorca w ogóle nie skupia się na treści.

Jak przygotować więc layout do reklamy mobilnej? Badania wskazują, że logo najlepiej umieścić na środku albo w górnym, lewym rogu – górny, prawy róg średnio się sprawdza. Większe logo w centrum dodatkowo przykuwa więcej uwagi niż mniejsze na górze. Buton nawiązujący do akcji, który jest umieszczony bliżej zdjęcia – przyciąga o wiele więcej uwagi. Trzeba też pamiętać, że przycisk akcji z samym tekstem i bez żadnego tła wydaje się być dla użytkowników mniej atrakcyjny.

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy – nadeszła era mobilna, która wkracza w każdy element marketingu. Sensowne wykorzystanie powyższej wiedzy w budowaniu kolejnych kampanii e-marketingowych może widocznie podnieść naszą efektywność.
Istotne jest aby, tekst kończył się zawsze zachętą do jakiegoś działania, np. prośbą o przesłanie założeń, określenie potrzeb, zapisanie się na Newsletter.

Jak oceniasz ten artykuł?
[Total: 0 Average: 0]

Kategorie bloga

O Redakcji i Blogu

Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.

Marketing Relacji Sp. z o.o., ul. Mangalia 4, lok. 206, 02-758 Warszawa, KRS 0000322803, NIP 951-22-75-561, Kapitał zakładowy: 200 000 zł
© 2025 Marketing Relacji Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.