Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Jak tworzyć skuteczne tytuły naszych wiadomości?

Jak tworzyć skuteczne tytuły naszych wiadomości?

Jak tworzyć skuteczne tytuły naszych wiadomości?

28.08.2014

Są dwa czynniki, które sprawiają, że interesujesz się mailem. Pierwszy to nadawca – bardziej interesować Cię będzie oferta firmy, którą znasz, lubisz i z usług której korzystasz; ważne jest więc zbudowanie dobrego wizerunku, a jeśli jest to możliwe, to również relacji z adresatem. Drugim elementem jest tytuł mailingu, który sprawi, że zechcesz sprawdzić całą treść.

MailChimp stwierdziła, po przeanalizowaniu 200 milionów maili, że najlepsza konwersja dotyczyła wiadomości, których tytuły miały od 28 do 39 znaków – warto skupiać się więc na tytułach krótszych, acz celniejszy.

Na pewno można zauważyć dwie opcje tytułowania. Pierwsza zakłada, że już w początkowych zdaniach musimy „zdradzić się z ofertą” – do takiego wniosku doszedł Epsilon. Odbiorca wie, czego się spodziewać, i klika dalej po więcej informacji. Druga wersja stawia na zaskoczenie, zachęcenie, a ewentualną ofertę możemy wywnioskować, patrząc na to, kto jest nadawcą. Którą formę wybierzemy – to już jest zależne od kampanii czy newslettera, który tworzymy.

Z badań agencji Symetria wynika, że duża część użytkowników zwraca uwagę na intrygującą grę słów. Duże znaczenie ma także to, kto jest nadawcą – i tu niezupełnie chodzi o samą nazwę firmy, ale także o podanie imienia i nazwiska adresata, który odpowiada za treść listu. Z raportu wynika także, że tytuł ma tylko około jednej sekundy na zachęcenie – powinien więc być intrygujący i wskazywać na korzyść.

Znana jest także zasada 4xU w tworzeniu nagłówków. Należy sprawić, aby tytuł był Użyteczny (czy czytelnik uzna naszą wiadomość za wartościową?), Ultra-konkretny (czy czytelnik wie lub jest w stanie się domyślić, co czeka go po otwarciu maila?), Unikatowy (na pewno odbiorca dostaje takich maili dziesiątki – czy jesteśmy na tyle oryginalni, żeby się wybić?) i Ultra-pilne (czy odbiorca ma poczucie, że musi się z treścią zapoznać natychmiast, bez zbędnego oczekiwania?).

Przy tworzeniu tytułów warto pamiętać o filtrach anty-spamowych. Podstawowymi błędami jest pisanie całej wiadomości dużymi literami (równie niekorzystnie działają wykrzykniki – z tym akurat filtry nie mają zbyt wiele wspólnego, ale z odbiorem już tak). Warto ostrożnie podchodzić także do słów „zarabiaj” czy „miliony”, które są najczęściej wykorzystywane w niechcianych wiadomościach.

Jakich więc słów używać? Z badań SundaySky wynika, że użycie słowa „video” zwiększa nasze CTR nawet o 13%. Marketer przeprowadzał także ranking słów, które najczęściej wykorzystuje się w mailingu w USA – w pierwszej czwórce znalazło się: „you/your”, „free”, „% off” i „$”. Pokazuje to, że marketerzy najczęściej skupiają się na bezpośrednich zwrotach i korzyściach finansowych.

 

Jak oceniasz ten artykuł?
[Total: 0 Average: 0]

Kategorie bloga

O Redakcji i Blogu

Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.

Marketing Relacji Sp. z o.o., ul. Mangalia 4, lok. 206, 02-758 Warszawa, KRS 0000322803, NIP 951-22-75-561, Kapitał zakładowy: 200 000 zł
© 2025 Marketing Relacji Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.