Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Dlaczego analiza wyników badania marketingowego jest kluczowa?

Dlaczego analiza wyników badania marketingowego jest kluczowa?

Dlaczego analiza wyników badania marketingowego jest kluczowa?

25.04.2022

Dlaczego analiza wyników badania marketingowego jest kluczowa? Zaplanowanie skutecznych działań marketingowych, dopasowanie oferty i komunikacji do odbiorcy oraz uzyskanie przewagi nad konkurencją nie jest możliwe bez wcześniejszego wcielenia badań marketingowych. To analiza wyników przeprowadzona przez doświadczoną osobę, pozwala na zaplanowanie optymalnej strategii – takiej, która wzmocni wizerunek marki, pozwoli na dotarcie do jak najszerszej grupy odbiorców, a w dalszej konsekwencji wpłynie na wzrost sprzedaży. Skuteczny biznesplan firmy musi być stworzony na podstawie zebranych podczas badań danych, poddanych dogłębnej analizie. Jak tego dokonać? W tym artykule odpowiemy na pytania:

 • czym jest Big Data w marketingu,
 • na jakie badania na potrzeby strategii marketingowej firmy zwrócić uwagę,
 • jakie korzyści płyną z przeprowadzania badań marketingowych.

Czym jest Big Data w marketingu i do czego może służyć?

Kluczowym pojęciem w kontekście analizy wyników badań marketingowych jest Big Data, czyli – najogólniej mówiąc – zbiór różnorodnych i zmiennych danych o charakterze masowym. Ze względu na wspomniany charakter Big Data do analizy niezbędne są odpowiednie narzędzia, które wykorzystując algorytmy, uczenie maszynowe czy też sztuczną inteligencję. Co oznacza Big Data w marketingu? Hasło to odnosi się do generowanej przez firmę podczas badań marketingowych olbrzymiej liczby informacji o różnorodnym charakterze, dotyczących zachowań konsumentów, parametrów jakościowych związanych z funkcjonowaniem firmy czy wyników finansowych przedsiębiorstwa.

Dane podzielić można na:

 • hot data – aktualne, „świeże” informacje,
 • cold data – dane przestarzałe.

Analiza Big Data w marketingu pozwala na zrozumienie konsumentów – ich potrzeb, motywacji, wyborów. To przełożyć się ma na dopasowywanie oferty oraz sposobu komunikacji z odbiorcami danej marki. Następnym krokiem staje się monetyzacja danych – analiza danych doprowadzić ma do wzmocnienia pozycji firmy i wzrostu sprzedaży.

Dlaczego analiza wyników badania marketingowego jest kluczowa? Badania na potrzeby strategii marketingowej firmy

Celem badań marketingowych oraz analizy ich wyników jest opracowanie odpowiedniej strategii marketingowej – takiej, która pozwoli dotrzeć do jak największej grupy odbiorców potencjalnie zainteresowanych danym produktem lub usługą. Biznesplan firmy musi być zgodny z jej wizerunkiem i misją, aby marka nie straciła na wiarygodności w oczach konsumenta. Strategia marketingowa powinna być dopasowana do aktualnych realiów rynku oraz prognozowanych zmian, a te poznać można dzięki różnego typu badaniom. Jak zadbać o ich skuteczność? Przydatne okazują się być w tym kontekście zagadnienia analizy PEST oraz oceny działań marketingowych.

Analiza PEST -Dlaczego analiza wyników badania marketingowego jest kluczowa

Pojęcie to nazywane jest także generalną segmentacją otoczenia, którym celem analizy PEST jest zbadanie makro otoczenia organizacji. Dzięki temu narzędziu możliwe jest określenie obszarów, które mają kluczowy wpływ na funkcjonowanie firmy. Dogłębna analiza tych elementów pozwala na planowanie – opracowywanie odpowiednio dopasowanej do rynku strategii. Skąd nazwa? PEST jest skrótem od czterech pojęć, nakreślających czynniki zewnętrzne wpływające na przedsiębiorstwo i analizowanych w ramach tej metody:

 • political – czynniki polityczne,
 • economic – czynniki ekonomiczne,
 • social – czynniki społeczne i kulturowe,
 • technological – czynniki technologiczne.

Analizę PEST podzielić można na trzy etapy:

 • wskazanie najważniejszych czynników związanych z poszczególnymi segmentami makro otoczenia,
 • określenie ich wpływu na funkcjonowanie firmy,
 • ustalenie relacji zachodzących między otoczeniem a organizacją.

Ocena działań marketingowych

Poddawanie ocenie już prowadzonych działań marketingowych jest czynnością, którą powinno się wykonywać równolegle do badań i ich analizy. Przez ocenę działań marketingowych pomagają przeprowadzać liczne narzędzia internetowe. Przydatne ze względu na olbrzymią ilość danych, którą należy poddać analizie. Przyglądając się badaniom marketingowym, bierze się, pod uwagę KPI, czyli kluczowe wskaźniki efektywności (z ang. Key Performance Indicators). Są to mierniki, które pozwalają określić efektywność stopnia realizacji działań marketingowych. Dotyczyć mogą między innymi wizyt na stronie www, oraz aktywności w social mediach czy efektywności content marketingu. Monitorowanie aktywności podejmowanych w świecie wirtualnym umożliwiają narzędzia analityczne, z których część jest dostępna bezpłatnie.

Korzyści z przeprowadzenia badań marketingowych

Badania marketingowe oraz wprawna, systematyczna analiza zgromadzonych w ich trakcie badań. Przeprowadzana przez doświadczonego specjalistę, pozwala na podjęcie kroków, które mogą przybliżyć przedsiębiorcę do sukcesu. Dobry biznesplan firmy powstaje bowiem tylko wtedy, kiedy uprzednio zebrało się informacje o rynku. Panujących trendach oraz faktycznych potrzebach i oczekiwaniach konsumentów. Dane pochodzące z badań pozwalają przekierować działania na odpowiednie tory, które tworząc ofertę dopasowaną do potencjalnego klienta i pomagają opracować komunikację zaadresowaną do odpowiedniego segmentu rynku

Analiza Big Data w marketingu jest elementem koniecznym do stworzenia efektywnej strategii firmy, wzmocnienia jej wizerunku oraz wyprzedzenia konkurencji w wyścigu po uznanie konsumenta. Nasza agencja specjalizuje się w przeprowadzaniu badań marketingowych dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i zespołowi specjalistów pomagamy przedsiębiorcom w uzyskaniu lepszych wyników sprzedażowych.

Jak oceniasz ten artykuł?
[Total: 1 Average: 5]

Kategorie bloga

O Redakcji i Blogu

Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.

Marketing Relacji Sp. z o.o., ul. Mangalia 4, lok. 206, 02-758 Warszawa, KRS 0000322803, NIP 951-22-75-561, Kapitał zakładowy: 200 000 zł
© 2024 Marketing Relacji Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.