Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Strategia i Biznesplan podstawą rozwoju firmy.

Strategia i Biznesplan podstawą rozwoju firmy.

Strategia i Biznesplan podstawą rozwoju firmy.

14.01.2020

Strategia i Biznesplan podstawą rozwoju firmy.  Każda duża firma posiada Strategię Rozwoju i Biznesplan. Są to drogowskazy do ciągłego rozwoju.Praktycznie każdy start-up dzięki dobrze opracowanej strategii i zrealizowaniem działań w Biznes Planie stał się dużą firmą. Dokumenty te są niezbędne w bieżącej działalności firmy. Umożliwiają okresowy pomiar i ocenę osiągniętych wyników w stosunku przyjętych wcześniej założeń.
Oczywiście na rynku jest wiele małych firm, których jedynym planem jest osiągniecie zysku w bieżącym miesiącu. Zwykle te firmy jasno nie precyzują celu. Bez dobrego planowania każda firma ma małe szanse na rozwój. A jeśli już go określą, to nie wyznaczają etapów działania. To tak, jakbyśmy chcieli dojechać do określonego celu odległej podróży bez zabezpieczenia się w nawigację, mapę, odpowiedni zapas paliwa, koniecznych narzędzi oraz najważniejszych części zamiennych.

Strategia i Biznesplan podstawą rozwoju firmy.   Biznesplan najczęściej kojarzony jest jako niezbędny dokument do otrzymania kredytu bankowego.
Ma on znacznie szersze zastosowanie dla rozwoju firmy. Właściciele i Zarządy firm doceniają wartość strategii oraz dobrego biznesplanu.

W ogólnym zarysie Biznesplan zawiera:

Plan marketingowy

Obejmuje konkretny opis towarów lub usług wraz z przewagami konkurencyjnymi, które oferuje firma, rynek docelowy i unikalną ofertę sprzedaży.Rodzaj i forma promocji.

Plan operacyjny

Czego potrzebuje firma, aby zrealizować swoją wizję? Jaka powinna być struktura organizacyjna? Wymagania kadrowe dla personelu oraz potrzeby w zakresie powierzchni, wyposażenia i dystrybucji.

Plan finansowy Strategia i Biznesplan podstawą rozwoju firmy

Prognozy finansowe w zakresie oczekiwanego wzrostu biznesu w roku bieżących i w kolejnych latach.Pożyczkodawcy, Inwestorzy, w tym właściciele firm którzy chcą wiedzieć w jakim czasie i w jakiej wysokości otrzymają zwrot i zyski z inwestycji.

Strategia – plan strategiczny określa:

 1. 1. Jaki masz cel i kiedy go planujesz osiągnąć?
 2. 2. Jak zmierzysz sukces?
 3. 3. Jakie dane są ważne i jak je mierzysz?
 4. 4. Co musi się stać, abyś mógł osiągnąć swoje cele?
 5. 5. Jakie zasoby potrzebujesz, aby osiągnąć cele?
 6. 6. Ogólne ramy harmonogramu działań.
 7. 7. Osobę odpowiedzialną za realizację strategii.
 8. 8. Etapy osiągnięcia kamieni milowych.

Biznesplan precyzuje:

 1. 1. Kto prowadzi firmę?
 2. 2. Co będziemy oferowali na rynku?
 3. 3. Jakie mamy zasoby?
 4. 4. Jak wygląda obecny rynek i jakie są trendy jego rozwoju?
 5. 5. Kto jest naszą główną konkurencją?
 6. 6. Co nas będzie wyróżniać wśród konkurencji?
 7. 7. Kto jest naszym klientem? A kto klientem strategicznym?
 8. 8. Gdzie są klienci? Czego oczekują klienci?
 9. 9. W jaki sposób będziesz się komunikował ze swoimi klientami?
 10. 10. Jakie promocje i wartości dodane im zaproponujesz?
 11. 11. Jaki masz budżet? Jakie poniesiesz koszty bezpośrednie i pośrednie?
 12. 12. Ile klientów posiadasz a ilu chcesz pozyskać? Jakie planujesz uzyskać przychody i zyski?

Podsumowując, plan strategiczny jest planem działania dla Twojej firmy.

Zwykle strategia obejmuje okres 3-5 lat. Biznes Plan jest opracowywany na okres jednego roku na podstawie strategii. Benchmarki i wskaźniki KPI są zwykle ustalane co kwartał lub co 6 miesięcy i na koniec roku. Potrzebny jest czas na planowanie, realizację i uzyskanie zaplanowanych efektów.

Potrzebny jest zespół Managerów, którzy pomogą Tobie zaplanować, opracować i wykonać zarówno plany strategiczne i biznesowe. Pamiętaj, że Twoja firma powinna dawać pracownikom poczucie właściwego kierunku rozwoju. Powinna pomagać w identyfikowaniu kluczowych graczy i zasobów. Powinna umiejętnie i efektywnie pozyskiwać i obsługiwać klientów budując z nimi relacje.

Jak oceniasz ten artykuł?
[Total: 0 Average: 0]

Kategorie bloga

O Redakcji i Blogu

Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.

Marketing Relacji Sp. z o.o., ul. Mangalia 4, lok. 206, 02-758 Warszawa, KRS 0000322803, NIP 951-22-75-561, Kapitał zakładowy: 200 000 zł
© 2024 Marketing Relacji Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.