Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Klient w centrum uwagi kluczem do budowania wartości firmy.

Klient w centrum uwagi kluczem do budowania wartości firmy.

Klient w centrum uwagi kluczem do budowania wartości firmy.

08.06.2018

Energosystem buduje wartość firmy bazując na Promotorach i Ambasadorach marki. Wskaźnik zadowolonych Klientów na poziomie +73 powoduje, że Klienci nie wahają się polecić usług i produktów Spółki swoim znajomym i partnerom biznesowym.

W czasach, kiedy różnego rodzaju towary, artykuły, promocje i bonusy atakują nas z każdej strony, pojawia się pytanie – jak odpowiednio budować relacje z Klientami, aby to właśnie nasze produkty i usługi wybierali? Jak zagwarantować sobie ich  lojalność, aby pozostali z nami przez długie lata i stali się ambasadorami naszej marki? Naturalną odpowiedzią jest marketing relacji, inaczej zwany marketingiem partnerskim. Poprzez słuchanie opinii, wskazówek i oczekiwań Klientów tworzy się wartość produktu lub usługi, umożliwia budowanie wartości firmy w dłuższej perspektywie.
Najlepszym sposobem na pozyskanie wiedzy od Klienta jest regularne badanie satysfakcji Klientów. Informacje z badania pozwalają na wyciąganie bezcennych wniosków. Dowiadujemy się o nastrojach Klientów, o zaletach lub mankamentach produktów i obsługi jaką świadczymy Klientowi. Warto pamiętać, że na doświadczenia Klientów wpływ mają wszyscy Pracownicy firmy. Badanie Klientów to dobra okazja do sprawdzenia ilu z nich jest prawdziwymi Ambasadorami marki. Kto deklaruje polecenia, a kto faktycznie poleca swoim znajomym firmę w której dokonuje zakupów.
Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. specjalizuje się w przeprowadzaniu tego typu badań.

Bardzo dobrym przykładem firmy, która rozumie wartość budowania relacji z jest Spółka Energosystem Sp z o.o.. To największa firma rozliczeniowa z kapitałem polskim, działająca z powodzeniem na rynku od 1992 roku. Energosystem udoskonala i wdraża systemy kompleksowego opomiarowania budynków. Rozlicza koszty ogrzewania oraz ciepłej i zimnej wody w budownictwie wielorodzinnym. Wykorzystuje do tego system ENERGOS.
W celu zbadania wskaźnika satysfakcji Klientów i wsparcia sprzedaży zaproponowaliśmy naszą innowacyjną, autorską metodę Badanie SRP© w formie telefonicznej CATI. Zarząd Energosystem przekonał argument, że łączy ona precyzyjne określenie współczynnika satysfakcji Klientów z jednoczesnym wsparciem sprzedaży w formie np. umawiania spotkań handlowych.

Badanie SRP© przeprowadziliśmy od lutego do kwietniu 2018 roku. Klienci Energosystem to głównie Prezesi spółdzielni mieszkaniowych. Warto wiedzieć, że w tej branży umowy zawierane są na co najmniej 10 letni okres. Oznacza to, że jest dużo czasu na zbudowanie pozytywnej relacji lub na jej nadszarpnięcie.  Wyniki badania przeszły nasze oczekiwania. Wskaźnik satysfakcji Klienta Badania SRP© osiągnął wyjątkowo wysoki poziom.

W skali od -200 do +100, przy średniej statystycznej -27, wskaźnik Energosystem wyniósł aż +73 pkt !

Źródło: Badanie SRP© dla Energosystem Sp. z o.o.-Budowanie wartości firmy, luty – kwiecień 2018 roku przeprowadzone przez Marketing Relacji Sp. z o.o.

Niesamowitym rezultatem na skalę światową jest, że Energosystem posiada aż 92% faktycznych Ambasadorów i Promotorów swojej marki.

Źródło: Badanie SRP© dla Energosystem Sp. z o.o. luty – kwiecień 2018 roku przeprowadzone przez Marketing Relacji Sp. z o.o.

Na przeprowadzane badanie Klienci reagowali bardzo pozytywnie i doceniali fakt, że Energosystem interesuje się ich opinią. Z chęcią odpowiadali, a 68% Klientów podkreśliło, że największym atutem Spółki jest komunikacja, relacje i obsługa. Znakomita większość Klientów (85%) nie widziała żadnych braków we współpracy. Tylko 15% Klientów wskazało obszary do poprawy. Należy się cieszyć, że tak mało Klientów dostrzega słabości dostawcy. Niemniej przekazany materiał będzie inspiracją do wprowadzania dalszych zmian i usprawnień.

Aż 10% najbardziej zadowolonych Klientów zdecydowało się zarekomendować Energosystem partnerom biznesowym, innym Prezesom. W ten sposób pozyskaliśmy 38% poleceń do potencjalnych Klientów w stosunku do ilości przeprowadzonych badań. Część z tych kontaktów natychmiast zamieniła się na umówione rozmowy telefoniczne i spotkania handlowe.

 

Opracowanie: Zespół Marketing Relacji Sp z o.o. Warszawa, 11 maja 2018 roku.

W artykule wykorzystano wyniki Badania SRP© przeprowadzonego przez Marketing Relacji Sp. z o.o. na zlecenie Energosystem Sp. z o.o.

……………………………………………

Marketing Relacji Sp. z o.o.

Agencja marketingowa realizuje zintegrowane Projekty komunikacji bezpośredniej połączone z działaniami w Internecie, w tym świadczy usługi: doradztwo strategiczne, wsparcie sprzedaży badania satysfakcji Klientów, monitoring i usuwanie negatywnych wpisów w internecie, budowa wizerunku firm i osób w sieci, więcej: www.marketingrelacji.com.

Jak oceniasz ten artykuł?
[Total: 0 Average: 0]

Kategorie bloga

O Redakcji i Blogu

Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.

Marketing Relacji Sp. z o.o., ul. Mangalia 4, lok. 206, 02-758 Warszawa, KRS 0000322803, NIP 951-22-75-561, Kapitał zakładowy: 200 000 zł
© 2024 Marketing Relacji Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.