Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Jak skuteczny jest marketing SMS w 2018 roku?

Jak skuteczny jest marketing SMS w 2018 roku?

Jak skuteczny jest marketing SMS w 2018 roku?

14.09.2018

W 2018 roku jest więcej kanałów marketingowych niż kiedykolwiek wcześniej, dlatego wybór właściwej metody dla Twojej firmy może być trudny. Tradycyjne metody komunikacji, takie jak: direct mail, reklamy telewizyjne czy telemarketing, są kosztowne, a reklamy mobilne i wiadomości e-mail walczą z blokowaniem reklam i filtrami antyspamowymi.

Wysyłanie SMS-ów online stało się jedną z najbardziej efektywnych platform marketingowych ze względu na wyjątkowo wysoki open rate (otwarcie wiadomości) 98%, wysoką konwersję i możliwość integracji z innymi formami komunikacji oraz narzędziami.

Telefony komórkowe stały się jedną z największych platform marketingu

Liczba użytkowników telefonów komórkowych w ciągu ostatniej dekady wzrosła prawie trzykrotnie, a ponad 5 miliardów osób w 2018 roku korzystało z telefonu komórkowego. Dzięki większej liczbie telefonów komórkowych rośnie zasięg i efektywność wysyłek SMS i MMS. Badanie przeprowadzone przez brytyjskich psychologów wykazało, że konsumenci spędzają dwa razy więcej czasu w swoich telefonach komórkowych, niż sądzą. Szacuje się, że użytkownicy dotykają swojego telefonu 2 617 razy dziennie, co pokazuje, że kierowanie reklam mobilnych może być najbardziej bezpośrednią metodą marketingu.

Więcej firm zwraca się teraz do SMS-ów jako ich pożądany wybór marketingu mobilnego. Coca-Cola wydaje obecnie 70% swojego budżetu na marketing mobilny na usługi SMS. Wysyłanie SMS-ów online stało się szczególnie skuteczne w docieraniu do młodszych odbiorców. Badanie przeprowadzone przez OneReach wykazało, że 85% studentów preferowało SMS jako opcję obsługi klienta. Wysokie wskaźniki wśród tych młodszych odbiorców sugerują, że skuteczność marketingu SMS prawdopodobnie nadal będzie rosnąć.

Jak jest dynamika wzrostu marketingu mobilnego w Polsce?
Rynek reklamy wykorzystuje dobrą koniunkturę gospodarczą w Polsce. Dynamika wzrostu wartości produktu krajowego brutto wyniosła 5,1 proc. zarówno w pierwszym, jak i drugim kwartale. Wynagrodzenia rosną, stopa bezrobocia notuje kolejne minima. Polacy zarabiają coraz więcej i chętnie wydają zarobione pieniądze. Sprzyja to wzrostowi wydatków reklamowych.

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/reklama-wydatki-w-2018-roku-o-9-2-proc-w-gore-w-internecie-wiekszy-wzrost-niz-w-telewizji

Wartość reklamy internetowej wzrosła natomiast o 191,7 mln zł do 1,55 mld zł, co oznacza 14,1 proc w górę, zaś reklama telewizyjna odnotowała wzrost tylko o 8,7 proc. Prasa dalej odnotowuje spadki.
Pod koniec maja br. weszło w życie rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). Wg Starcomu zamieszanie na rynku reklamowym trwało tylko kilka dni. Największy zastój nastąpił na rynku udzielania licencji na bazy danych. Co jest w pełni wytłumaczalne.
Udział internetu w torcie reklamowym wzrósł do 33,4 proc.
Od początku roku na rynku reklamy najwyższą dynamikę wzrostu generuje Facebook. Nakłady na reklamę mobilną wg Starcom zwiększyły się w skali roku aż o 23,5 proc., a jej udział w całym rynku reklamy internetowej z 31,7 do 34,3 proc.

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/reklama-wydatki-w-2018-roku-o-9-2-proc-w-gore-w-internecie-wiekszy-wzrost-niz-w-telewizji

Obecna średnia na globalnym rynku wynosi 45% odpowiedzi na wiadomości SMS (e-mail ma tylko 8%), ale co ważniejsze, interakcja z tymi tekstami jest znacznie wyższa niż w przypadku innych narzędzi marketingowych. FunMobility odnotował współczynnik klikalności 36% po przejściu na usługę masowej wiadomości SMS, a współczynnik klikalności pozostaje na poziomie 3,4%.
Ważne jest, aby mierzyć skuteczność kampanii marketingowych, aby zrozumieć, skąd pochodzą Twoi klienci.
Marketing SMS można łatwo śledzić za pomocą Google Analytics, aby zobaczyć współczynniki klikalności dla każdej wysyłanej wiadomości SMS. Agencja windykacyjna Time Warner po wdrożeniu oprogramowania online SMS zwiększyła odzyskiwanie należności aż o 49%. Wyniki te można łatwo śledzić. Potwierdziło to tezę, że przypomnienia SMS-owe są najskuteczniejszym narzędziem marketingowym.

Zwiększ swoje pozostałe kanały

Marketing SMS może również pomóc w zwiększeniu interakcji z innymi kanałami, takimi jak wysyłki e-mail, witryna internetowa i wizyty w sklepie. Używanie skróconego hiperłącza to świetny sposób na skierowanie użytkowników do Twojej witryny. Proste przypomnienie SMS z informacją “sprawdź pocztę e-mail i przeczytaj ważne aktualizacje”,  zwiększy liczbę otwartych wiadomości e-mail. SMS to świetna metoda dystrybucji kuponów, która może zwiększyć liczbę odwiedzin i zakupów w sklepie. Produkty do pielęgnacji skóry Kiehl pozyskały 73% swoich klientów, którzy dokonali zakupu po kampanii produktowej uruchomionej za pomocą oprogramowania SMS.

Bezpośrednia metoda marketingu

Skuteczność kampanii marketingowej często zależy od tego, jak bardzo jest ona bezpośrednia. 1 na 5 e-maili wysłanych z adresu komercyjnego trafia do folderu wiadomości-śmieci lub jest całkowicie zablokowana.
Skuteczność reklam mobilnych zmniejszyła się wraz z rozwojem technologii blokowania reklam. 380 milionów użytkowników mobilnych korzysta obecnie z blokowania reklam, co ogranicza zasięg reklam mobilnych.

Aplikacje do przesyłania wiadomości, takie jak WhatsApp lub Facebook Messenger, zyskały na popularności, jednak nie są one dostępne na każdym urządzeniu i są niedostępne w niektórych krajach. Raport Ericsson Mobility stwierdził, że 3,6 miliarda urządzeń na świecie używa “nie-smartfonów”. Pokazuje to, że prawie 50% urządzeń na świecie nie może zostać osiągniętych dzięki reklamom mobilnym lub uruchomieniu alternatywnych aplikacji do obsługi wiadomości.

Średni open rate (OR) z mailingu do zewnętrznych baz obecnie wynosi na poziomie 4-10 proc. Natomiast internetowe usługi SMS-owe docierają niemal do każdego (średnio aż 98%) właściciela z telefonem komórkowym. Oznacza to, że OR z wysyłek SMS jest 10 do 20 razy większa niż z mailing! Co bardzo ważne wiadomości SMS są odczytywane średnio w ciągu 90 sekund od otrzymania.

Wysyłanie SMS-ów online to metoda bezpośrednia i wyjątkowo skuteczna. Gwarantuje wysoką efektywność dotarcia do klientów zarówno z baz własnych jak też do potencjalnych klientów z baz zewnętrznych.

Końcowe przemyślenia

Marketing SMS został ustanowiony jako skuteczne i tanie narzędzie marketingowe. Wykorzystanie na urządzeniach mobilnych osiągnęło najwyższy poziom w 2018 roku, w wyniku czego oprogramowanie SMS stało się popularną platformą marketingową. Dzięki bezpośredniej metodzie wysyłania wiadomości SMS uzyskano wysokie współczynniki klikalności, które nadal zwiększają skuteczność innych kanałów biznesowych.
W Polsce na podstawie wyników w pierwszym półroczu można spodziewać się rekordowych wyników w całym 2018 roku.

Artykuł powstał w oparciu o opracowane dane SMS Global, badanie polskiego rynku przez Starcom oraz dane pochodzące z kampanii wysyłkowych realizowanych w Spółce Marketing Relacji Sp. z o.o.

Aby dowiedzieć się, jak Twoja firma może wykorzystać skuteczność marketingu SMS, wejdź na stronę https://marketingrelacji.com/oferta/wysylki-sms-cennik/ lub porozmawiaj z naszym specjalistą ds. komunikacji bezpośredniej pod numerem tel kom. 885 48 52 51.

 

Jak oceniasz ten artykuł?
[Total: 0 Average: 0]

Kategorie bloga

O Redakcji i Blogu

Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.

Marketing Relacji Sp. z o.o., ul. Mangalia 4, lok. 206, 02-758 Warszawa, KRS 0000322803, NIP 951-22-75-561, Kapitał zakładowy: 200 000 zł
© 2024 Marketing Relacji Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.