Aktualnie jesteś w: Home / Blog / W jaki sposób osiągnąć dużą dynamikę rozwoju?

W jaki sposób osiągnąć dużą dynamikę rozwoju?

W jaki sposób osiągnąć dużą dynamikę rozwoju?

09.08.2023

Autor: Jan Załęcki – Wiceprezes Zarządu Marketing Relacji Sp. z o.o.

Przy założeniu Spółki, każdy właściciel lub Zarząd określa strategię rozwoju. Strategię można zmienić po określonym czasie, pod warunkiem, że będzie to strategia lepsza, bardziej efektywna i przyniesie więcej korzyści.

Warto zadać sobie pytanie:
Czy istnieje jakaś najlepsza strategia?
Tak jest taka strategia. Podzielę się z Wami tajemnicą.

Z badań najszybciej rozwijających się firm wynika, że najlepszą strategią jest posiadanie dużej grupy zadowolonych klientów, którzy stają się ambasadorami i promotorami firmy. To najlepsza i najtańsza reklama. Informacje przekazywane z ust do ust o firmie lub opinie zamieszczane w internecie, to najlepsza reklama Twojej / Waszej firmy.
Istotne jest, aby jak najwięcej, a najlepiej, aby wszystkie opinie były pozytywne!
Łatwiej osiągnąć to przy małej firmie. Przy dużej firmie znacznie trudniej mieć +90 proc. zadowolonych klientów. W dużych firmach klienci oddaleni są od właściciela / zarządu.

Dla przykładu w naszych rankingach, które systematycznie publikujemy najczęściej o wykonawcach instalacji OZE (fotowoltaika, pompa ciepła, klimatyzacji i magazyny energii), na naszym portalu www.TOP-OZE.pl, w czołówce TOP100 OZE lub TOP2000 OZE dużych firm jest mało.  Podobnie najwięksi operatorzy energii elektrycznej, którzy obsługują po kilka milionów klientów mają niższe opinie niż małe firmy. To jest duże wyzwanie, ale można to zmienić!

Trzeba pamiętać, że niezadowoleni klienci najczęściej odchodzą do konkurencji i Spółka szybko traci przychody i zyski. A zadowoleni klienci często kupują więcej i znacznie częściej.

Wiele lat temu na rynku wydawnictw periodycznych średnia długość czasu życia klienta (LVC – Lifetime Value Customer) wynosiła średnio ok. 3 lata, ok. 36 miesięcy.
Po intensywnych działaniach marketingowych trwających ok. 5 do 10 lat w kilku wydawnictwach średni czas życia klienta obniżył się 6 krotnie i spadł poniżej 6 miesięcy. Natomiast w jednym wydawnictwie, gdzie doradzaliśmy w strategicznych rozwoju poprzez relacje, LVC wzrósł 3 krotnie, do 10 lat. Łatwo oszacować zmiany przychodów w obu grupach.

Z badań wynika, że firmy, które najszybciej rozwijają się, dbają o bardzo dobre relacje nie tylko ze swoimi klientami, ale również ze swoimi pracownikami i dostawcami. Badanie satysfakcji klientów  jest obowiązkiem dla każdej firmy, zwłaszcza dużej.

Kolejna publikacja dotyczyć będzie:
Jak ważną rolę ma dostawca w rozwoju Twojej firmy?

Chcesz czytać więcej na temat własnego rozwoju i rozwoju firmy w której pracujesz?
Publikacje Jan Załęckiego – Wiceprezesa naszej Spółki Marketing relacji Sp. z o.o. dotyczą:

#RozwójOsobisty #MarkaOsobista #StrategiaRozwoju #MarketingRelacji #SatysfakcjaKlientów #BadanieSatysfakcjiKlienta #BadanieSatysfakcjiPracowanika #BadanieSatysfakcjiDostawcy #KomunikacjaBezpośrednia #Omnichanel #Multichannel #ObsługaKlientów #BudowaWartości

Obserwuj autora lub zaproś go do swojej sieci kontaktów: https://www.linkedin.com/in/jan-zalecki/

Jak oceniasz ten artykuł?
[Total: 2 Average: 5]

Kategorie bloga

O Redakcji i Blogu

Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.

Marketing Relacji Sp. z o.o., ul. Mangalia 4, lok. 206, 02-758 Warszawa, KRS 0000322803, NIP 951-22-75-561, Kapitał zakładowy: 200 000 zł
© 2024 Marketing Relacji Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.