Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Na co skupiać uwagę przy wyborze? – najistotniejsze kryteria baz danych

Na co skupiać uwagę przy wyborze? – najistotniejsze kryteria baz danych

Na co skupiać uwagę przy wyborze? – najistotniejsze kryteria baz danych

15.05.2014

Marketingowe bazy danych

Marketingowe bazy danych. Pracujesz dla średniej wielkości firmy. Żeby oszczędzić swój cenny czas, zdecydowaliście się na zakup bazy danych. Na jakie trzy elementy powinniście zwrócić szczególną uwagę ?

Pierwsze, co powinno przyjść nam do głowy – legalność baz. Tworząc bazę, podlegamy ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 1994. Przede wszystkim, ustawie o ochronie baz danych z 2001 roku, jak i Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych (GIODO). Ważne jest, aby dane, które posiadamy, były odpowiednio zabezpieczone. Badania przeprowadzone przez PricewaterhouseCoopers (PwC) stwierdzają, że z właściwym zarządzaniem informacją problem mają europejskie przedsiębiorstwa głównie średniej wielkości. Niewłaściwie zarządzanie bazą może skutkować jej kradzieżą, a w dalszej perspektywie – nawet bankructwem firmy.

Wyniki badań Tomasza Bejma

Tomasz Bejm, reprezentujący wyniki badań podczas konferencji prasowej PAP w 2014, dodał, że po ataku na Word Trade Center aż 60% przedsiębiorstw przestało istnieć ze względu na niemożliwość odzyskania danych operacyjnych. W związku z ochroną danych, Bejm podaje trzy najważniejsze informacje służące ograniczeniu ryzyka ich utraty. Są to: zbudowanie świadomości (wśród pracowników we wszelkich szczeblach), podnoszenie poziomu wiedzy i monitorowanie zasad i procedur.

Ważna informacja – wiele firm, chyba nieświadomie, korzysta bezpłatnie z baz do celów marketingowych. Pochodzą one z oficjalnie udostępnionych katalogów, książek telefonicznych lub innych tego typu zbiorów. Czy wiesz, że takie praktyki są nielegalne? Bazy te chroni prawo autorskie i nie można ich wykorzystywać do celów marketingowych. Książki telefoniczne, adresowe, katalogi  itp. stanowią bazy danych w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2001r. o ochronie baz danych („u.o.b.d.”). Zgodnie z art. 6 u.o.b.d. producentowi bazy danych przysługuje wyłączne i zbywalne prawo pobierania danych i wtórnego ich wykorzystywania w całości lub w istotnej części, co do jakości lub ilości. Wszystkie marketingowe bazy danych muszą mieć zgody.

Aktualność baz danych

Drugim  elementem, który zdecydowana większość klientów bierze pod uwagę, jest aktualność baz. Ale czy to jest najważniejszy parametr? Oszem, jest ważny, ale nie najważniejszy. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Najważniejsze do oceny przydatności bazy na potrzeby firmy jest jej efektywność. Czy lepsza jest baza o aktualności 95 %, która zostanie wysłana do 100 000 kont z efektem np.0,1 % klików, czy może lepiej o aktualności 75 %, ale na przykład 1% klikalnością? Zakładając dalej podobną konwersję ilości pozyskanych klientów/klików na poziomie dziesięć razy wyższym, 10%, otrzymamy: przy bazie bardziej aktualnej 10 Klientów. Przy bazie mniej aktualnej, ale z większą efektywnością aż 100 klientów, czyli może to być nawet 10 razy więcej!

Warto dodać, że w komunikacji drogą telefoniczną aktualność bazy ma jeszcze mniejsze znaczenie. Obecnie wiele firm CC posiada systemy do automatycznego wyboru numerów. Inne firmy, które takich systemów nie posiadają, też mogą sobie łatwo poradzić, ponieważ rozmowa z nieaktualnym rekordem jest bardzo krótka i trwa ok. 30 sekund lub nawet krócej, ponieważ nie można połączyć się z takim numerem.
Ważne jest, aby pozostałe rekordy w bazie dały oczekiwane efekty. Dlatego nie skupiajmy się na nieaktualnych adresach, tylko na osiąganych efektach.

Cena baz danych

Czy trzecim, ważnym kryterium oceny bazy jest cena?To kryterium również ma dużo mniejsze znaczenie. Jak wiemy z doświadczenia, ceny baz na rynku różnią się między sobą o kilkanaście do kilkadziesiąt procent. A efekty w zależności od rodzaju bazy różnią się od kilkunastu do nawet kilkuset procent (a więc: kilkukrotnie)! Jak łatwo obliczyć, często bazy zakupione taniej, nawet o 50 % , przy efektach co najmniej 2 razy niższych jest niewłaściwą decyzją biznesową.
Wniosek: kluczowym miernikiem przydatności bazy nie jest ani jej aktualność, ani też cena, ale uzyskane efekty.

Marketingowe bazy danych

Dlaczego efekty z poszczególnych baz tak bardzo różnią się między sobą?
Co ma wpływ na różnice ceny pomiędzy różnymi bazami znacznie się różnią od siebie?
Z czego wynika?
Temat ten poruszymy za tydzień.

Jak oceniasz ten artykuł?
[Total: 0 Average: 0]

Kategorie bloga

O Redakcji i Blogu

Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.

Marketing Relacji Sp. z o.o., ul. Mangalia 4, lok. 206, 02-758 Warszawa, KRS 0000322803, NIP 951-22-75-561, Kapitał zakładowy: 200 000 zł
© 2024 Marketing Relacji Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.