Aktualnie jesteś w: Home / Blog / „Marketer czasów marketingu masowego był myśliwym, Marketer epoki marketingu relacji jest farmerem” – jak we współczesnym świecie być najlepszym farmerem?

„Marketer czasów marketingu masowego był myśliwym, Marketer epoki marketingu relacji jest farmerem” – jak we współczesnym świecie być najlepszym farmerem?

„Marketer czasów marketingu masowego był myśliwym, Marketer epoki marketingu relacji jest farmerem” – jak we współczesnym świecie być najlepszym farmerem?

08.05.2014

Wyobraź sobie taką sytuację – zauważyłeś, jak popularny przewoźnik umożliwił kupienie biletów za 1zł do Wiednia, Bratysławy i Berlina. Niestety, nie jesteś na tyle szybki, żeby być jego szczęśliwym posiadaczem; niemniej, idea pojechania do stolicy Niemiec podoba Ci się tak bardzo, że zaczynasz wyszukiwać połączeń. Spędzasz tak godzinę – znalazłeś coś, ale wciąż niczego nie kupiłeś, cena wydaje się nieco za wysoka.

Gdy otwierasz przeglądarkę następnego dnia, reklama na pierwszym portalu informacyjnym, który otworzyłeś, dotyczy tanich biletów lotniczych. Natykasz się na coraz więcej podróżniczych serwisów, zapisujesz się do newsletterów, dołączasz do Klubów „Niskich Cen”, od teraz na bieżąco otrzymujesz najświeższe informacje; na maila otrzymujesz propozycje tanich noclegów w Berlinie i video-mailing dotyczący atrakcji w europejskich stolicach. Aktywnie udzielasz się na serwisach społecznościowych, udostępniając co smaczniejsze kąski swoim znajomym, dołączasz do forów i grup dyskusyjnych.

Ile w tym przykładzie jest marketingu (i na jakich płaszczyznach on występuje), a ile jest tutaj zaangażowania Klienta? Jakie znaczenie ma targetowanie behawioralne w naszych działaniach? Która branża najlepiej z niego korzysta i jak dobrze na tym wychodzi? Do kogo najlepiej dotrze mailing i video-mailing – i kiedy przestaje on być SPAMem, a pożądaną pocztą? Jak najlepiej zbadać, kiedy Klient jest zadowolony z naszych usług – a także jakich błędów uniknąć przy interpretacji raportów? Na te i na wiele innych pytań będziemy starali się odpowiedzieć, patrząc na to eksperckim okiem; zadając precyzyjne pytania i odnajdując satysfakcjonujące odpowiedzi.

Pytania będą dotyczyć marketingu bezpośrednio – lub pośrednio. Dlaczego w branży IT najczęściej wykorzystuje się outsourcing – i jak to się ma do marketingu? W odpowiedzi na pierwszą część pytania idzie nam z pomocą ankieta przeprowadzone przez Deloitte, z której wynika, że głównym powodem jest redukcja kosztów i poprawienie jakości własnej usługi. Aż 60% firm wykorzystuje outsourcing, a 19% myśli o jego wprowadzeniu. I Polska w tym zestawieniu wcale nie wypada tutaj najgorzej – w raporcie Tholons Kraków znajduje się na 10. miejscu w rankingu najbardziej zaangażowanych outsourcingowo miast; nieco dalej, bo na 36. miejscu, jest Warszawa.

Może skorzystałeś już z jakiejś zewnętrznej firmy i zdecydowałeś się na video-mailing? Jak podaje FlimpMedia w „2013 Video Marketing Raport Trends”, zaledwie 3% firm nie ma w planach nagrania żadnego filmu reklamowego, zaś 60% chce wykorzystać stworzone filmy w mailingu; marketerzy zauważyli, że w 55% video marketing generuje leady sprzedażowe, 18% dostrzegło efektywny sposób na pozyskiwanie środków finansowych (fundraising), a 15% zaobserwowało pozytywne skutki w komunikacji wewnętrznej (HR). Jak można zinterpretować te suche liczby?

Teorię marketingową i statystyki zawarte w największych światowych raportach połączymy z case study – fachowo zanalizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach. Naszym celem jest także trzymanie ręki na pulsie i dostrzeganie aktualnych trendów.

Nie jesteśmy laikami w tym, co robimy. Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – wybitnego specjalisty z zakresu zarządzania procesami sprzedażowymi, doradzaniu i obsługi Klienta, założyciela Polskiego Centrum Marketingowego (firma zdobyła pierwsze miejsce i tytuł Mazowieckiej Firmy Roku w kategorii „Usługi dla Biznesu” oraz dwa Medale Europejskie za usługi w kategorii: bazy danych oraz telemarketing; czterokrotna „Gazela Biznesu”); w 2010 został zaliczony przez Gazetę Finansową do grona 25 najlepszych osobistości polskiego outsourcingu.

* Autorem cytatu w tytule jest Don Pepper, współzałożyciel Peppers&Rogers Group.

Jak oceniasz ten artykuł?
[Total: 1 Average: 5]

Kategorie bloga

O Redakcji i Blogu

Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.

Marketing Relacji Sp. z o.o., ul. Mangalia 4, lok. 206, 02-758 Warszawa, KRS 0000322803, NIP 951-22-75-561, Kapitał zakładowy: 200 000 zł
© 2024 Marketing Relacji Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.