Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Duże zmiany na wizytówkach firm na Google

Duże zmiany na wizytówkach firm na Google

Duże zmiany na wizytówkach firm na Google

16.11.2022

Google dąży do ciągłej poprawy rzetelności ocen wystawianych na Google. Dlatego w dniach 21 – 22 października br. algorytmy Google wykonały dużą aktualizację ilości ocen firm na wizytówkach, w tym usunęły dużą ilość ocen na wielu wizytówkach firm.
Zostało usuniętych wiele pozytywnych ocen. Przy okazji algorytmy Google usunęły też niektóre negatywne oceny. Główne kryterium tych usunięć, to zakwalifikowanie niektórych wpisów jako pochodzących z tzw. fikcyjnych kont, ocenione jako wymuszone opinie lub gdy nagle przybywało bardzo dużo opinii w krótkim czasie.

Google zmieniło również kilka zapisów w regulaminie. Od tej pory Google m.in. zastrzega sobie, aby klienci nie usuwali negatywnych ocen w zamian za rabat lub prezent.

Nasza misja
Misją naszego Zespołu jest pomoc w obniżaniu kosztów przy jednoczesnym zwiększaniu rentowności naszych Klientów. Dodatkowo ważne, jest dla nas, aby w Polsce żyło się nam lepiej. Dlatego od ponad 4 lat wspieramy w strategicznym rozwoju m.in. firmy z branży OZE.

Analiza zmian ocen firm na wizytówkach zamieszczonych na Google
W celu zmierzenia skali zmian przez Google w listopadzie dokonaliśmy analizy ok. 1000 najlepszych firm z sektora OZE. Pomógł nam w tym ranking najlepszych firm OZE przygotowany na podstawie ocen zamieszczonych na wizytówkach Google. Pierwszy ranking przygotował nasz Zespół Doradców Klienta wspólnie z działem marketingu na początku października.
Po dokonanych zmianach przez Google, drugi ranking opracował Jan Załecki – Wiceprezes naszej spółki Marketing Relacji.

Poniżej przedstawiamy porównania wyników obu rankingów.

Sposób tworzenia rankingu
Na podstawie rankingów, które przygotowaliśmy w 2021 roku oraz w 2022 roku, wyszukaliśmy ok. 5 tys. firm z sektora OZE, które posiadały największy ruch na swoich stronach internetowych.
Informacje te są dostępne na naszym portalu TOP-OZE.pl.

Ile firm straciło opinie na swoich wizytówkach na Google?
Po jednej, dużej aktualizacji algorytmów Google wśród najlepszych 647 firm z naszego Rankingu TOP OZE odnotowałem następujące zmiany:

  • 136 firm, tj. 14% firm odnotowała zmniejszenie ilości ocen, największy spadek utrata 439 ocen
  • 172 firm, tj. 18% firm odnotowała wzrost ilości ocen, największy bardzo duży wzrost o 260 ocen
  • 586 firm, tj. 60% firm nie odnotowała zmiany ilości ocen w okresie miesiąca (od X do XI) 2022
  • 80 firm, tj. 8% wybranych firm OZE, z dużym ruchem na stronie nie odnotowała ani jednej oceny

 

Jak zmieniła się średnia ocen firm na wizytówkach po aktualizacji Google?

Poniżej przedstawiamy statystykę wybranych przez nas firm, które uzyskały co najmniej 1 ocenę.

Z powyższej tabeli wynika, że jakość obsługi klienta w branży OZE jest wyjątkowo wysoka. Aż 269 firm tj. 28 proc. w pierwszym rankingu opublikowanym w X br. uzyskało maksymalne oceny 5,0. W drugim, listopadowym rankingu maksymalne oceny utraciło tylko 16 firm tj. 3 proc.
Drugą grupę stanowiło 241 firm (X 2022) z wysoką oceną między 4,5 do 4,9.
Trzecią grupę stanowiło 137 firm (X 2022) z oceną między 4,0 do 4,4.
Firmy z drugiej i trzeciej grupy również w listopadowym rankingu zachowały ten sam udział tj. 39 proc.

Podsumowując: z powyższych badań wynika, że Wykonawcy OZE tj. instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i magazynów energii ogólnie mówiąc pracują z wysoką jakością. Potwierdzają to opinie klientów, którzy wystawili ocenę 4,0 lub wyższą.
W rankingu z X firmy te stanowiły 67 proc. Tylko 9 proc. firm były ocenione na 3,9 lub niżej. Natomiast aż 24 proc. firm nie miało ani jednej oceny na swojej wizytówce na Google.
W drugim rankingu opublikowanym w XI firmy z oceną 4,0 lub wyższą stanowiły 64 proc. Tylko 10 proc. firm były ocenione na 3,9 lub niżej. Natomiast aż 26 proc. firm nie miało ani jednej oceny na swojej wizytówce na Google.

W listopadowym rankingu dodatkowo wyszukaliśmy jeszcze kilkadziesiąt dużych firm. W celu lepszego zaprezentowania dobrych i bardzo dobrych firm w listopadzie opublikowaliśmy ranking TOP 500 OZE.
Dokonaliśmy ważnej zmiany. Tym razem wzięliśmy pod uwagę wyłącznie firmy, które uzyskały średnią ocenę 4,0 i wyższą na podstawie co najmniej 6 ocen klientów.

Według nowego kryterium z maksymalną oceną 5,0 było 156 firm tj. 16 proc. W drugim, listopadowym rankingu maksymalne oceny utraciło tylko 11 firm tj. 1 proc.
Drugą grupę stanowiło 228 firm (X 2022) z wysoką oceną między 4,5 do 4,9.
Trzecią grupę stanowiło 116 firm (X 2022) z oceną między 4,0 do 4,4.

W obu rankingach firmy ocenione jako dobre i bardzo dobre, które otrzymały ocenę 4,0 i większą stanowiły po 51 proc. Przy czym w pierwszym rankingu aż 45 proc. firm nie zakwalifikowało się. Natomiast w drugim rankingu takie firmy stanowiły 42 proc. wszystkich badanych przez nas firm.

Warto sprawdzić jakie zmiany zaszły na wizytówce Waszej firmy zamieszczonej na Google!

Zainteresowane osoby zagadnieniami w zakresie:

  • Zbadania jakości satysfakcji klientów
  • Wyszukaniem ambasadorów i promotorów swojej firmy
  • Poprawą jakości ocen od własnych klientów
  • Budowaniem wartości i marki firmy

Zapraszam do niezobowiązujących rozmów z nami. Chętnie podpowiemy co można zrobić, aby w naturalny sposób pozyskać pozytywne opinie od swoich klientów i dostawców.

Dodatkowo możemy zaproponować działania, które spowodują realizację powyższych celów.

 

#Google #OcenyFirm #OcenyKlientów #Opinie #DobreFirmy #NajlepszeFirmy #NajlepszeFirmyOZE #TOPOZE #TOPfirmy #TOP500 #ZadowoleniKlienci #BadanieFirm #BadanieSatysfkacjiKlientów

Jak oceniasz ten artykuł?
[Total: 1 Average: 5]

Kategorie bloga

O Redakcji i Blogu

Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.

Marketing Relacji Sp. z o.o., ul. Mangalia 4, lok. 206, 02-758 Warszawa, KRS 0000322803, NIP 951-22-75-561, Kapitał zakładowy: 200 000 zł
© 2024 Marketing Relacji Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.