Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Jak dużo można zmniejszyć koszty telemarketingu dzięki walidacji baz?

Jak dużo można zmniejszyć koszty telemarketingu dzięki walidacji baz?

Jak dużo można zmniejszyć koszty telemarketingu dzięki walidacji baz?

24.11.2022

Celem walidacji jest zwiększenie efektów kampanii i obniżenie kosztów. Przy niektórych bazach danych można oszczędzić na dużych kosztach w telemarketingu co najmniej 10 proc, a czasami nawet aż 50 proc. Ponadto przeprowadzenie procesu walidacji w dużym stopniu pomaga zaoszczędzić na pracy konsultantów telefonicznych. Dlatego do walidacji baz danych potrzebny jest profesjonalny system oraz specjalista IT z dużym doświadczeniem w walidacji baz danych.

Numery telefonów z czasem zmieniają osoby i firmy. Ponadto osoby przebywające na urlopach lub chorobach często wyłączają telefony służbowe. Szczególnie jest to istotne w okresach epidemii, czy okresów świątecznych.
Efektywna baza, to m.in. taka, gdzie prawie do każdego rekordu można się dodzwonić.

Dlatego ważne jest, aby tuż przed rozpoczęciem każdej kampanii telefonicznej lub projektu telemarketingowego przeprowadzić proces walidacji bazy. W ten sposób znacznie efektywniej zarządza się potencjałem baz danych. W efekcie przełoży się to m.in. na więcej sprzedanych produktów i usług. Jednocześnie firma lub zespół Call Center lub dział telemarketingu, który pracuje na zwalidowanej bazie danych uzyska wyższe efekty przy niższych kosztach. A co jest również ważne, konsultanci telefoniczni będą bardziej zadowoleni z pracy na zwalidowanej bazie.

Dla przykładu porównajmy 6 różnych baz danych z różną jakością i różnymi cenami.
Przyjęliśmy zasadę, że bazy z wyższej jakości są droższe. A bazy niskiej jakości najtańsze.
Poniżej porównujemy łączne koszty zakupu licencji na bazę oraz koszty pracy tylko na nieaktualnych rekordach.

Wnioski:

  1. Pomimo, że baza A tj. najwyższej jakości jest najdroższa, jej zakup w tym przykładzie 6,5 tys. zł, to okazuje się, że łączne koszty zakupu bazy i pracy na 500 nieaktualnych rekordach wynoszą 7,5 tys. zł.
  2. Pomimo, że baza F posiada najniższą cenę, to dodatkowy koszt pracy na 5 tys. nieaktualnych rekordów znacznie przewyższa koszt zakupu bazy danych. Łączny koszt wynosi 12 tys. zł.
  3. Firmy przy zakupie bazy danych zwykle kierują się wyłącznie najniższą ceną.
  4. Dlatego przy decyzjach zakupowych warto brać pod uwagę wszystkie koszty a nie jednego składnika.
  5. Dlatego przy zakupie licencji na bazę danych np. do Call Center, zawsze należy brać pod uwagę łączny koszt zakupu bazy i koszt pracy oraz przestojów na nieaktualnych rekordach.
  6. Dodatkowo praca na bazie niskiej jakości zniechęca konsultantów telefonicznych. W konsekwencji telemarketerzy rezygnują z pracy w takich projekcie lub w takiej firmie.
  7. Dlatego przy pracy na słabej jakości bazie danych należy liczyć się z dodatkowymi kosztami rekrutacji konsultantów.
  8. Słaba jakość bazy danych, utrata choćby części konsultantów wiąże się również z mniejszą ilością, a niekiedy brakiem umówionych spotkań dla doradców handlowych. A to przekłada się na zmniejszenie ilości pozyskanych klientów, utraty przychodów i w wielu przypadkach niewykonanie planów spółki.

 

#Marketing #Sprzedaż #Walidacja #Walidacjabazy #Bazydanych #B2B #B2C #Koszty #Oszczędnośćkosztów #Telemarketing #CC #CallCenter

Jak oceniasz ten artykuł?
[Total: 1 Average: 5]

Kategorie bloga

O Redakcji i Blogu

Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.

Marketing Relacji Sp. z o.o., ul. Mangalia 4, lok. 206, 02-758 Warszawa, KRS 0000322803, NIP 951-22-75-561, Kapitał zakładowy: 200 000 zł
© 2024 Marketing Relacji Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.