Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Polacy coraz chętniej wydają pieniądze – badanie zadowolenia konsumentów

Polacy coraz chętniej wydają pieniądze – badanie zadowolenia konsumentów

Polacy coraz chętniej wydają pieniądze – badanie zadowolenia konsumentów

08.01.2016

Polacy są szczęśliwymi konsumentami, którzy są gotowi na wydawanie swoich oszczędności – takie wnioski mogą wynikać z badania Nielsen Global Online Consumer Survey Q3 2015, które przeprowadzono w 61 krajach na ponad 30 000 respondentach, w tym respondentach polskich. Jak wypadamy na tle innych państw? A przede wszystkim – jak te dane mogą pomóc polskim firmom w zwiększeniu zysków i jaki to ma związek z badaniem satysfakcji klientów w naszym przedsiębiorstwie?

W swoich badaniach, tworzonych raz na kwartał, Nielsen mierzy indeks zadowolenia konsumentów (Consumer Confidence Index) – w trzecim kwartale 2015 Polacy posiadali wskaźnik zadowolenia konsumentów na poziomie 80, przez co wykazali o wiele większe zadowolenie (aż o 10 punktów) w stosunku do poprzedniego okresu (drugi kwartał 2015).

Podobny entuzjazm wygląda także w innych krajach – globalny wskaźnik zadowolenia klientów wzrósł o 3 punkty i wynosi 99, co stanowi najwyższy wskaźnik od 2006 (!) roku. Jesteśmy nieco poniżej europejskiej średniej, która wynosi 81, ale w porównaniu do części krajów europejskich – wypadamy zdecydowanie lepiej. Co najważniejsze: ciągle notujemy tendencje wzrostowe. Analitycy podkreślają, że na wskaźnik zadowolenia w Polsce mogły wpłynąć wybory parlamentarne, obietnice wyborcze, debaty kandydatów, perspektywa zmiany rządu, jak również spadające bezrobocie (najniższe od 2008 roku) oraz niezwykle gorące lato.

wykres1

Polacy okazują się optymistami także w stosunku do stanu gospodarczego państwa – o ile ponad 60% europejskich konsumentów twierdzi, że kraj jest w recesji, o tyle w Polsce wskaźnik ten wynosi tylko 54% (spadek o 10 punktów procentowych).

Polacy coraz częściej deklarują posiadanie środków na dodatkowe wydatki, a prawie 40% Polaków uważa, że teraz jest dobry czas na wydawanie swoich funduszy. W badaniu wypadliśmy niezwykle optymistycznie – aż 20% ocenia swoje perspektywy na rynku pracy jako wspaniałe lub dobre (w drugim kwartale była to grupa tylko 14%), a swoją sytuację finansową – 43% (wzrost aż o 12 punktów procentowych!).

Na co przeznaczają swoje fundusze Polacy? Wzrost o 8 punktów  procentowych odnotowały oszczędności, co może być cenną informacją dla banków. Niewiele mniej, bo wzrost o 5 punktów procentowych, notuje chęć Polaków do ulepszania domu i dekorację. Jeśli już oszczędzamy, ograniczamy wydatki na rozrywkę, odzież, oszczędzamy energię i gaz, kupujemy tańsze produkty spożywcze i rezygnujemy z wakacji.

wykres2

Dzięki takim badaniom – badaniom satysfakcji klientów – jesteśmy w stanie monitorować aktualne nastroje konsumenckie w kraju, w kontekście globalnym; wiemy, na co, globalnie, chcemy wydawać więcej pieniędzy (m.in. wspomniane ulepszanie domu czy dekoracje), czy (i gdzie) jesteśmy skłonni je wydawać i jakie branże mogą na tym najlepiej skorzystać (biorąc pod uwagę naszą skłonność do oszczędności, skorzystać może na tym głównie branża finansowa). Badania Nielsena mogą nam niezwykle pomóc w badaniach satysfakcji klientów w naszej firmie – dają nam bowiem szerszą perspektywę i są gotową, potężną dawką informacji.

Jak oceniasz ten artykuł?
[Total: 0 Average: 0]

Kategorie bloga

O Redakcji i Blogu

Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.

Marketing Relacji Sp. z o.o., ul. Mangalia 4, lok. 206, 02-758 Warszawa, KRS 0000322803, NIP 951-22-75-561, Kapitał zakładowy: 200 000 zł
© 2024 Marketing Relacji Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.