Aktualnie jesteś w: Home / Blog / W jakie bazy najlepiej zainwestować?

W jakie bazy najlepiej zainwestować?

W jakie bazy najlepiej zainwestować?

08.04.2015

Pozyskując nową bazę danych, warto porozmawiać z doświadczonym doradcą, aby wybór bazy był jak najlepszy.

W pierwszej kolejności potrzebne są trzy informacje.
Po pierwsze, musimy określić cel, który firma ma do osiągnięcia. Warto zadać sobie pytania: Do czego ją potrzebujemy? Co chcemy osiągnąć dzięki bazie?
Drugą istotną informacją jest informacja o dotychczas posiadanych bazach. Czy bazy, którymi aktualnie firma dysponuje, spełniły nasze oczekiwania? Czy nasza baza posiada informacje,na których zależy nam najbardziej? Jak bardzo nasze bazy są aktualne? Czy mamy informacje do danego rodzaju kontaktu ? Czy posiadamy do każdego rekordu ?
Trzecim pytaniem jest: Czy posiadamy dostateczną ilość informacji, aby przeprowadzić dokładnąanalizę grupy docelowej ? Czy informacje zawarte we własnej bazie gwarantują przeprowadzenie analizy wielkości i potencjału rynku ? Jaki mamy potencjał sprzedaży w poszczególnych segmentach ? Do którego segmentu warto skierować komunikację bezpośrednią w pierwszej kolejności ? Warto się chwilę zastanowić na jakiej wielkości bazach pracujemy do tej pory ? Ile jest w nich dodatkowych ważnych informacji ? Przykładowo, w ofercie Marketingu Relacji jest 28 baz B2C, które łącznie operują na 42 kryteriach.

Jeśli już dowiemy się podstawowych, wstępnych informacji – dopiero w dalszej kolejności bierzemy pod uwagę kryteria wyboru grupy docelowej i formy komunikacji ze swoimi klientami. Decydujemy się na kampanię telemarketingową, a może e-mailingową? W jakiej kolejności użyć najlepiej poszczególne formy komunikacji ? Wszystko to zależy od rodzaju produktu lub usługi; przy obu kampaniach warto pamiętać, że mądrze wybrane kryteria i bazy gwarantują wysoki poziom konwersji sprzedaży. Często bywa tak, że trzeba korzystać z innych rozwiązań niż było to dotychczas – rozwiązania realizowane w poprzednim okresie niezupełnie sprawdzą się w nowej rzeczywistości.

Efektywność naszych działań zwiększy się przy zastosowaniu targetowania behawioralnego – średni współczynnik konwersji takiej reklamy wynosi nawet 6,8%, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Network Advertising Initiative (NAI).  To zaś oznacza, że konwersja targetowania jest dwukrotnie wyższa od tradycyjnej reklamy w sieci. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku, stosuje się kryteria dotyczące nie tylko podstawowych informacji osobistych (imienia, nazwiska, płci, telefonu czy maila), ale także uwzględniając informacje dodatkowe, np. o użytkowaniu sprzętu multimedialnego (RTV, smartfony, telefony, laptopy, tablety) czy kierowców (niezwykle cenna informacja w branży motoryzacyjnej). Jest z czego wybierać – bazy Marketingu Relacji (stan na maj 2015 roku). W ponad 40 mln kontaktów do potencjalnych Klientów B2C  mamy ponad  450 mln (!) informacji.

Warto przy wyborze kryteriów pamiętać o personalizacji, która jest w stanie podnieść nas współczynnik CTR nawet o 10-15% – a jak dokumentują badania Grupy Aberdeen, aż 96% doskonale rozumie, że personalizacja jest potrzebą konieczną. Przy wyborach kryteriów warto zastanowić się także nad kampaniami okolicznościowymi (np. urodzinowymi czy imieninowymi) – szczególnie organizacje pozarządowe mogą na tym wiele zyskać.

Przy firmach można przesłać informację lub złożyć życzenia telefonicznie właścicielowi firmy z okazji jubileuszu powstania firmy. Tego typu informacje również posiadamy w bazie do ponad 1 mln potencjalnych Klientów.

Z 20 letnich naszych doświadczeń wynika, że przy korzystaniu z w/w informacji wzrost efektów można mierzyć nie w dwóch, ale w trzech cyfrach J .

Jak oceniasz ten artykuł?
[Total: 0 Average: 0]

Kategorie bloga

O Redakcji i Blogu

Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.

Marketing Relacji Sp. z o.o., ul. Mangalia 4, lok. 206, 02-758 Warszawa, KRS 0000322803, NIP 951-22-75-561, Kapitał zakładowy: 200 000 zł
© 2024 Marketing Relacji Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.