Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Dobra baza danych zapewnia ponad 50% sukcesów!

Dobra baza danych zapewnia ponad 50% sukcesów!

Dobra baza danych zapewnia ponad 50% sukcesów!

23.10.2014

Na początku miesiąca pisaliśmy o tym, że długofalowe myślenie może wiązać się z większymi korzyściami niż krótkofalowe decyzje – nie jest to rewelacyjnym odkryciem, jednak wiele osób wciąż tego nie docenia. Wciąż się wahasz, sądzisz, że te różnice wcale nie są takie znaczące? Pozwól, że przekonamy Cię statystycznym porównaniem.

Krótkie przypomnienie na początek – najważniejsze w konsumenckich i firmowych bazach danych jest to, jaki jest współczynnik efektywności (co wiąże się z jej jakością). Dobra współpraca powoduje także wypracowanie co najmniej o kilkadziesiąt procent wyższego efektu niż przyjmowanego tradycyjnie na rynku. Przyjmowanie innowacyjnych rozwiązań – w oparciu o współpracę i wymianę wzajemnego doświadczenia – pozwala na osiągnięcie wyższych efektów.

Nasze wyliczenia są proste – pokazujemy, jak dla dwóch wariantowych baz danych zmniejsza się koszt realizacji projektu; tylko przy różnicy w efektach 10, 20 i 30%.

Pod uwagę wzięliśmy dwa warianty, z istotną różnicą cena zakupu bazy do call center: 0,30 i 0,50 zł Przyjęliśmy do obliczeń średnią na rynku cenę jednej 3-minutowej rozmowy na poziomie 3 zł.
Przyjęliśmy bardzo małe różnice w efektach, bo tylko od 10% do 30%  pomiędzy kampaniami na dwóch bazach.
Łatwo można prześledzić, jak zmieniają się koszty i dochody. Najważniejsza  jest końcowa kosztowność Projektu na uzyskany efekt.
Pomimo, że koszt użyczenia rekordu wychodzi nam znacznie drożej (aż o67%!), to nawet niewielki wzrost efektywności, tylko o 10 %, przekłada się już na niższy koszt jednostkowy osiągnięcia efektu, a co za tym idzie na niższą cenę. Można zaobserwować, że wraz ze wzrostem efektów wynikających z lepszej bazy danych, koszt jednostkowy znacznie nam maleje (z 17 zł do 13 zł), aż o 23,5%!

Na podstawie mojego 20-letniego doświadczenia wiem, że przy tym samym produkcie lub tej samej usłudze różnice w efektywności wynoszą nie kilkadziesiąt procent, ale nawet kilkaset! Przykładowo: jeśli na jednej zimnej bazie w projektach telemarketingowych osiągaliśmy efekty 0,1 – 0,3%, to po zmianie bazy efekty wzrosły do 0,5 – 1%, czyli następował wzrost efektów o 300 –do 500%. Natomiast np. przy tym samym produkcie finansowym, pracując na bazach aktualnych Klientów w projektach cross sellingowych, zamiana bazy niekiedy powodowała wzrost efektów z (3 do 20)%, czyli różnica w efektach przekroczyła 600 %.
Potwierdza to znaną wszystkim tezę, że w ponad 50 % podstawą sukcesów jest dobra baza danych!

Opracowanie własne: Jan Załęcki – Wiceprezes Spółki Marketing Relacji

 

Jak oceniasz ten artykuł?
[Total: 0 Average: 0]

Kategorie bloga

O Redakcji i Blogu

Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.

Marketing Relacji Sp. z o.o., ul. Mangalia 4, lok. 206, 02-758 Warszawa, KRS 0000322803, NIP 951-22-75-561, Kapitał zakładowy: 200 000 zł
© 2024 Marketing Relacji Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.