Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Wiara czyni cuda! – osobiste refleksje Jana Załęckiego

Wiara czyni cuda! – osobiste refleksje Jana Załęckiego

Wiara czyni cuda! – osobiste refleksje Jana Załęckiego

12.10.2014

Jesteśmy po historycznym meczu Polska – Niemcy, w którym Polacy odnieśli pierwsze zwycięstwo w całym okresie 81 lat rozgrywanych meczów w piłkę nożną. W zakończonych przed miesiącem Mistrzostwach Świata w piłkę siatkową nie tylko pokonaliśmy siatkarzy z Niemiec, ale pokonaliśmy 12 Zespołów, w tym drużyny z Brazylii, Rosji i wiele innych, które grają doskonałą siatkówkę. W tym miejscu warto zastanowić się: Co miało główny wpływ na to? Czy sport ma wiele wspólnego z biznesem ?

W południe, 11 października 2014 roku, który przeszedł już do historii, obstawiłem wynik 2:1 dla Polski. Chociaż myśląc racjonalnie, miałem wiele wątpliwości, czy jesteśmy wstanie podjąć walkę gry zespołowej z Zespołem Mistrzów Świata z Niemiec.

Wszyscy wiemy, że gra w piłkę nożną oparta jest na bardzo dobrej współpracy 11 piłkarzy. Często jeden błąd najsłabszego członka drużyny przesądza o wysiłku całego Zespołu. Dlatego wyjątkowo w piłce nożnej, na końcowy wynik ma wpływ każdy z 11 zawodników grających na boisku, na czele z trenerem. Ważni są też gracze rezerwowi. Trener z całym sztabem, przed każdym meczem, nie tylko dba o umiejętności techniczne, ale głównie pracuje nad stworzeniem bardzo dobrej atmosfery i pozytywnym nastawieniu Zespołu. Ostatecznie o losach meczu decyduje konfrontacja na boisku z drużyną przeciwną. Kluczowe znaczenie odgrywa wiara w końcowy sukces przed wyjściem na boisko a zwłaszcza wiara w trakcie meczu, która wyzwala dodatkową determinację!

Od dziecka lubiłem amatorsko uprawiać wiele dyscyplin sportu. Zawsze byłem i nadal jestem wiernym kibicem sportowym. Przyglądam się uważnie i analizuję pracę trenerów, nastawienie i zaangażowanie wielu zespołów sportowych. Podpatruję sportowców,  mistrzów, w tym zespoły sportowe. Słucham co ich motywuje do osiągnięcia sukcesu.
Przed historycznym zwycięstwem w minioną sobotę, zawodnicy na czele z trenerem i prasą nie bali się zakomunikować: „11 października zagramy z Niemcami o zwycięstwo!”, „Jeśli nie teraz, to kiedy?”. Jak wiemy praca trenera Adama Nawałki skupiła się w pierwszej kolejności nad stroną mentalną zawodników. Opracowano również strategię na ten mecz. Czytałem komentarze przedmeczowe: „Jak trener i zawodnicy z Niemiec dowiedzą się, że Polacy chcą ich pokonać, to dodatkowo zmotywują się i w większym rozmiarze pokonają Polaków.”
Jak wiemy wiara Polaków była większa, determinacja w końcowy sukces silniejsza!
Podczas hymnu narodowego upewniłem się, że mamy wyjątkową szansę na zwycięstwo! Zobaczyłem przed samym meczem w oczach i w postawie każdego piłkarza „ducha Zespołu”, niesamowitą determinację i wiarę w końcowy sukces !
Dla przykładu, będąc osobiście na stadionie w Gelsenkirchen na meczu Polska – Ekwador, podczas meczu Euro 2008 w Niemczech, zaraz po wejściu na murawę prawie każdy z piłkarzy najpierw … wyciągnął własny aparat fotograficzny i
wykonał  sesję fotograficzną kibicom, którzy zasiedli na trybunach stadionu.
W sobotę zobaczyłem pewność każdego zawodnika, który wierzy w końcowy sukces!
Na samym początku meczu potwierdziłem swój typ. Oznajmiłem, że to będzie wyjątkowy dzień! Podczas meczu dostrzegłem jak coraz więcej kibiców, z minuty na minutę, coraz bardziej wierzy w historyczne zwycięstwo naszego Zespołu i w zwycięstwo wszystkich Polaków !

Od dwudziestu lat pracy w outsourcingu usług marketingowych powtarzam, że o końcowym sukcesie decyduje cały Zespół. W tym przypadku Zespół tworzą osoby po stronie Klienta i osoby po stronie Wykonawcy Projektu. Wiara każdego członka Zespołu jest kluczowa w osiągnięciu końcowego sukcesu. Doskonale potwierdzają to wyniki jakie osiągnęliśmy z naszymi Klientami. Jak sięgam pamięcią, największe sukcesu osiągaliśmy wówczas kiedy wspólnie z Klientem uwierzyliśmy w osiągnięcie planowanego celu. Wspólnie z Klientami często stawialiśmy sobie wyjątkowo wysokie cele. Potwierdzają to wyniki wielu znanych Projektów. W tym miejscu przytoczę kilka przykładowych Projektów.

W Projekcie cross sellingowy realizowanym dla Banku PKO BP i firmy Amplico Life, (dziś Met Life Amplico). Bank wysłał do 200 000 swoich Klientów karty kredytowe MasterCard, którzy już posiadali kartę Visa. Po wysyłce tylko niewielka ilość Klientów aktywowała kartę. Ta sytuacja spowodowała konieczność uruchomienia akcji, która miała na celu aktywację kart.  Przy okazji firma Amplico chciała pozyskać nowych Klientów na ubezpieczenie NNW. Określone zostały cele na poziomie 20 % aktywacji kart i 10% nowych Klientów dla Amplico. Cały Projekt jest dobrze opisany w książce dr Mariusza Trojanowskiego „Marketing bezpośredni. Koncepcja – zarządzanie-instrumenty”, który jest znany na rynku marketingu bezpośredniego. Wszyscy obdarzyliśmy się nie tyko wzajemnym zaufaniem, ale uwierzyliśmy we wspólny sukces. Wiarą obdarzyli nas: ze strony firmy Amplico Life Mirosław Kisyk – Członek Zarządu, Dyrektor Sprzedaży w Polsce obecnie odpowiada za sprzedaż na Centralną Europę oraz Ewa Dąbrowska – Dyrektor ds. Sprzedaży Partnerskiej w Amplico Life, później Członek Zarządu w Axa Life. Zbudowaliśmy bardzo dobrą atmosferę w 26 -osobowym Zespole Konsultantów. Na jego czele stanęła Marta Borkowska obecnie Paśnicka – Kierownik Projektu. Projekt był wyjątkowy, ponieważ postawiliśmy sobie dwukrotnie wyższe cele od „wyśrubowanych” celów postawionych nam przez obu Klientów.

Jak sięgam pamięcią zawsze przejawem największego zaufania a tym samym wiary zarówno w Projekt Klienta jak też w możliwości firmy odpowiedzialnej za realizację jest całkowicie nowy, strategiczny Projekt dla przyszłego lidera rynku.  Przy nowych Projektach ważne jest posiadanie wizji. Trzeba wcześniej zobaczyć „COŚ” czego jeszcze nie ma. Należy przewidzieć wiele sytuacji i rozwiązywać trudności, o których nie wiadomo na początku realizacji Projektu. Zaufaniem i wiarą we wspólny sukces obdarzyli nas m.in.: przy Programie Powszechnej Prywatyzacji uwierzyli w nas Danuta Błaszczyk z Banku KPO BP oraz Paweł Kastory i Szymon Gutkowski – właściciele Agencji Corporate Profiles DDB, obecnie Grupa DDB Warszawa, która w pierwszej dekadzie swojej działalności była najczęściej nagradzaną Agencją. Projekt dotyczył zakupu Świadectw Udziałowych i skierowany był do wszystkich dorosłych Polaków. Wyjątkowością tego Projektu był fakt, że zarówno dla Banku, Agencji, jak też dla nas był to pierwszy tego typu Projekt.

Nowym Projektem lojalnościowym, pierwszym na polskim rynku w branży paliwowej był Projekt Smart wdrożony przez firmę Shell Polska. Zaufali i uwierzyli we wspólnym sukces z nami Prezes Zarządu oraz Monika Kielak Łokietek – Kierownik Projektu, obecnie Convenience Retail Manager w Centralnej i Wschodniej Europie w firmie Shell. Wyzwanie w tym Projekcie, była złożoność projektu połączona z wyjątkowo wysoką jakością, jaką trzeba było na bieżąco zapewniać zaczynając od wypełniania ankiet na stacjach, poprzez wprowadzanie danych, aż po zakup i dostarczanie prezentów. W tym Projekcie Istotny był jego rozmiar, olbrzymia grupa Klientów i duży Zespół zaangażowany w obsługę zarówno po stronie Klienta jak ipo stronie innych Partnerów oraz po naszej stronie.
Przy uruchomieniu Projektu Cyfrowego Polsatu wiarą w nasz Zespół obdarzył nas Zygmunt Solorz Żak – Prezes i właściciel nowego Projektu. Wiara we wspólny sukces oraz bardzo dobra współpraca zespołowa  zaowocowała tym, że w ciągu 2 tygodni zrekrutowaliśmy do Projektu blisko 500 Konsultantów a następnie wspólnie z Klientem w okresie 2 tygodni przeszkoliliśmy od strony produktu cały Zespół obsługujący infolinie.

W całkowicie nowym Projekcie zumi.pl, który realizowaliśmy dla portalu onet.pl zaufali nam Łukasz Wejchert – ówczesny Współwłaściciel portalu oraz Maciej Żak – Członek Zarządu. W tym Projekcie cały Zespół tworzyły osoby po stronie Klienta oraz naszego Zespołu wielkości od 100 do 200 osób, którym kierował Jacek Salamandra. Dodatkowo w Projekt zumi.pl  zaangażowane były również dwa dodatkowe Zespoły z innych Firm, które były odpowiedzialne za techniczne obszary. Wszyscy musieliśmy się wzajemnie motywować każdego dnia do systematycznej i konsekwentnej praca w okresie 12 miesięcy. W tym czasie przeprowadziliśmy rozmowy z ok1,5 mln osobami decyzyjnymi w firmach. Wyzwaniem było pozyskanie ok. 1 mln zgód do udziału w Projekcie zumi.pl .

Firmy, z którymi rozpoczyna się współpracę, które już osiągnęły pozycję lidera zawsze patrzą na bezpieczeństwo i jakość realizacji usługi. Dlatego wielokrotnie pracując w Projektach dla Europejskiego Funduszu Leasingowego, firmy Leszka Czarneckiego musieliśmy wykazać się takimi przewagami konkurencyjnymi. A jak wiadomo praca na całej bazie aktualnych Klientów w Projekcie wartym już wiele miliardów złotych, zawsze wiąże się z największym zaufaniem i wiarą w to,  że będzie zrealizowany z należytym bezpieczeństwem i wyjątkowo wysoką jakością. Zaufał nam ze strony Klienta Paweł Bojko, który był wówczas odpowiedzialny za realizację Projektów związanych z aktualizacją i rozbudową bazy wszystkich aktualnych Klientów
a później za Projekty cross selling – owe związane m.in. z umawianiem spotkań handlowych i tworzeniem leadów.
Dla dr Kulczyka, właściciela firmy Kulczyk Tradex mieliśmy przyjemność zaangażować się w Projekt, który dotyczył promocji na polskim rynku samochodów Audi quattro modelu S6 (C4) z napędem na cztery koła. Projekt związany z telefonicznym tworzeniem leadów na rynku B2B w średnich i największych firmach w Polsce. Jednocześnie umawialiśmy spotkania na jazdy próbne. Zarówno jakość jak też nasze efekty przerosły oczekiwania Klienta. Zastosowany model był bardziej efektywny od obecnie stosowanych modeli biznesowych.

Specyficzne w pewnym zakresie są Projekty realizowane dla Firm lub urzędów państwowych, które obsługują cały rynek.
Dla przykładu w latach 1999 -2000 zdobyliśmy zaufanie Marka Szafarza – dyrektora Marketingu Poczty Polskiej (od 2000 roku Dyrektor Marketing w grupie TVN), który uwierzył w nasze wyjątkowe możliwości. Był to kompleksowy Projekt komunikacji bezpośredniej, który polegał na: badaniu rynku, tworzeniu leadów, umawianiu spotkań handlowych oraz utworzeniu infolinii dla Poczty Polskiej. W okresie współpracy z nami Poczta Polska odnotowała najszybszy rozwój  i wzrost wyników finansowych.
Inny ciekawy Projekt dla Ministerstwa Gospodarki polegał na realizacji Usługi Doradczej na rzecz Użytkowników realizowanej w formie Call Center w ramach Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Klienta, który obdarzył nas zaufaniem utwierdziliśmy w przekonaniu o dobrej organizacji pracy, wyjątkowo szybkim wdrożeniu i uruchomieniu Projektu a podczas realizacji o wysokich kompetencjach oraz wysokiej jakości obsługi. Jakość obsługi zwykle Urzędy mierzą ilością otrzymanych reklamacji. W tym Projekcie nie tylko nie było żadnych reklamacji, ale dodatkowo za uruchomienie i wdrożenie tego Projektu Polska otrzymała z Brukseli wyróżnienie i nagrodę !

Jak wiadomo w sporcie i w biznesie nie tylko są same sukcesy. Bywają również trudne chwile i gorzkie porażki. Istotne jest, aby nie załamać się ! Każdy nasz Projekt  podczas realizacji miał lepsze i gorsze chwile. Podobnie jak w sporcie jest też w życiu i w biznesie.
W trudnych chwilach, dla mnie osobiście oraz dla wielu innych Osób, kluczowym wsparciem jest wiara w Boga i wsparcie najbliższych. Dla innych silną motywacją jest jasno określony cel. Często dobrą motywacją jest chęć pomocy innym osobom: bliskim, znajomym lub całkowicie obcym. Dla niektórych dużym motywatorem jest dojście do pozycji nr 1 w jakiejś dziedzinie.

Słynne jest powiedzenie: „Co Cię nie zabije, to Cię wzmocni”. Ważne jest, aby z każdej porażki wyciągnąć właściwe wnioski. Sukcesami trzeba się cieszyć. Należy je celebrować i wzajemnie sie motywować Dlatego cieszy nas fakt, że mieliśmy tą przyjemność, aby uczestniczyć i pomagać w rozwoju wielu Projektów, czasami od zera do pozycji lidera.

Wspieraliśmy ponad 40% biznesów z TOP100 największych Firm w Polsce !
Mieliśmy również zaszczyt uczestniczyć w rozwoju wielu największych koncernów świata, które znajdują się na liście TOP 100 w USA lub na globalnym rynku. Jednym wspólnym oczekiwaniem tych Firm jest: bezpieczeństwo realizacji usługi, wysoka jakość, bardzo dobra obsługa Klienta i wysoka efektywność.
Dla tych Firm choć niska cena jest również istotna, to jednak nigdy nie była najważniejsza.
Jak wiadomo w marketingu nie kupuje się kosztów, tylko zawsze rozwój firmy !
Dlatego dla wszystkich liderów zaufanie i wiara w wyjątkowo wysoką  jakość usług Partnera biznesowego jest najważniejsza. Jak powszechnie wiadomo wizerunek tych Firm jest dziś wart wiele miliardów Dlatego jeśli chce się odnieść sukces w biznesie należy od samego początku istnienia firmy zaufać Partnerowi, który spełni powyższe warunki. Ważne jest wzajemne zaufanie iwiara we wspólny sukces, przy tworzeniu Zespołu Projektowego z najlepszym, doświadczonym Partnerem.

Co jest przy tym równie ważne: Pomogliśmy wielu osobom zarówno na początkowym etapie kariery zawodowej jak i trakcie jej rozwoju. Wielokrotnie mieliśmy udziały w osiąganiu awansów wielu Managerów na każdym szczeblu kariery zawodowej, aż po awanse na stanowiska Managerów, którzy dziś zarządzają biznesem globalnym na rynkach całej Europy.
Jesteśmy z tego dumni, że w jakimś stopniu przyczyniliśmy się do rozwoju biznesów najbogatszych Polaków w Polsce z pierwszej trójki.

W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim Klientom, za to, że obdarzyli nas swoim zaufaniem i powierzali nam często najbardziej strategiczne Projekty.
Należą się również słowa podziękowania wszystkim Konsultantom, Pracownikom i Kierownikom Projektów, Zespołom Wsparcia: Rekrutacji, Personalnemu, Szkolenia, IT, Statystyk, ds. Jakości, Baz Danych, Wysyłek, ds. Finansowych oraz całej Kadrze Managerskiej. Wspólnie z Klientami i Dostawcami tworzyliśmy Zespoły Projektowe. Najpierw uwierzyliśmy w sukces każdego Projektu a dopiero później wszyscy ciężko pracowaliśmy na wspólny sukces. Dla wielu Klientów, Managerów i Zarządów wspólny wysiłek okazał się zwycięski !

Jedno jest pewne, zawsze są gorsze i lepsze chwile zarówno w życiu prywatnym, w sporcie jak i w pracy zawodowej. Ważne jest, aby mieć: wiarę w osiągnięcie jasno określonego celu, silną motywację do pracy, precyzyjny plan działańi konsekwentnie dążyć do osiągnięcia kolejnego sukcesu !

Teraz pracujemy nad ciekawym Projektem RP. Jesteśmy otwarci na nowe, kolejne wspólne sukcesy z naszymi Klientami, obecnymi i przyszłymi liderami rynków.  Ufamy i wierzymy w to mocno, że nowe Projekty będą co najmniej tak samo spektakularne, jak Projekty w minionym 20 – letnim okresie !

Jak oceniasz ten artykuł?
[Total: 0 Average: 0]

Kategorie bloga

O Redakcji i Blogu

Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.

Marketing Relacji Sp. z o.o., ul. Mangalia 4, lok. 206, 02-758 Warszawa, KRS 0000322803, NIP 951-22-75-561, Kapitał zakładowy: 200 000 zł
© 2024 Marketing Relacji Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.