Aktualnie jesteś w: Home / Blog / Kiedy wysłać najbardziej skuteczną wiadomość?

Kiedy wysłać najbardziej skuteczną wiadomość?

Kiedy wysłać najbardziej skuteczną wiadomość?

14.08.2014

Piątek rano, myślami już jesteś „weekendowy”; dostajesz wiadomość z kodem rabatowym na spektakl, który odbywa się jutrzejszego wieczoru – od razu sobie go zapisujesz. W poniedziałek zasypany jesteś mnóstwem wiadomości biznesowych, z trudem udaje Ci się wychwycić te najważniejsze; tylko rzucasz okiem na rozrywkowe propozycje, nie masz teraz do nich głowy. Zarówno godzina, jak i dzień mają niebagatelne znaczenie na odbiór naszych wiadomości.

Jeśli decydujemy się na newsletter, na pewno ważna jest systematyczność – wysyłając maila w każdą środę o 12:00 przyzwyczajamy subskrybentów do pewnych zachowań. Newsletter nie powinno się wysyłać częściej niż raz na tydzień i rzadziej niż raz na miesiąc – jest to ogólnie przyjęta zasada, ale, oczywiście, wiele zależy też od branży i specyfiki firmy.

…od branży i specyfiki zależy i dzień, i  godzina wysyłki. Maile biznesowe, dotyczące pracy, warto wysyłać w poniedziałek rano. Jeśli chodzi o wiadomości zbieżne z naszymi zainteresowaniami czy spędzaniem wolnego czasu, dobrym dniem jest środa lub czwartek (gdy już „uporamy się” ze skrzynką po weekendzie); chyba że proponujemy jakąś konkretną usługę lub produkt na weekend, wtedy piątek wydaje się być bardziej odpowiedni.

Z badań SARE wynika, że najwięcej, bo aż 28% osób woli otrzymywać maile przed 8:00 (newslettery lub oferty handlowe). Jeśli chodzi o poranne wysyłanie maili, warto spróbować wysłać wiadomości, które mają szanse ukazywać się jako pierwsze. Powiedzmy, że ktoś zaczyna pracę o 9:00 – wysłanie maila o 8:55 daje nam dużą dozę prawdopodobieństwa, że to nasz mail będzie tym, na który najpierw ktoś zawiesi wzrok.

O ile jednak możemy preferować otrzymywanie mailingu rano, o tyle mailing otrzymany po południu bywa bardziej skuteczny. Potwierdzeniem są badania GetResponse na 16 milionach wiadomości wysłanych przez polskich użytkowników. Wskaźnik otwarć między 21:00 a 22:00 wyniósł w nich 36,2%, między 19:00 a 20:00 – 26,5%. Są to jednak godziny dość ryzykowne dla firm, które są kojarzone raczej z „dziennym” trybem pracy (jak banki czy ubezpieczenia). Z badania GetResponse wynika również, że najchętniej otwieramy newslettery w czwartek.

Co jednak sprawia, że chcemy zerknąć na przesyłane nam e-maile? Pisaliśmy już o personalizacji (nr 14) i video-marketingu (nr 7, 13). Obie metody są niezwykle skuteczne – co wynika jednak z ich połączenia? Więcej o tym w następnym wpisie.

Jak oceniasz ten artykuł?
[Total: 1 Average: 5]

Kategorie bloga

O Redakcji i Blogu

Artykuły na bloga powstają w zespole pod redakcją Jana Załęckiego – Od samego początku kariery zawodowej dążyłem do wspierania w rozwoju obecnych i przyszłych liderów rynków. Naszym Klientom oferuję innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na osiąganie celów strategicznych. Tworzymy blog ekspercki dotyczący marketingu relacji. Teorię marketingową i statystyki zawarte w światowych raportach łączymy z case study – fachowo analizujemy bieżącą sytuację na rynku i prognozy w marketingu relacji, który stanowi podstawę tematyczną w naszych artykułach.

Marketing Relacji Sp. z o.o., ul. Mangalia 4, lok. 206, 02-758 Warszawa, KRS 0000322803, NIP 951-22-75-561, Kapitał zakładowy: 200 000 zł
© 2024 Marketing Relacji Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.